Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Rafako i Tauron podpisały aneks do porozumienia w sprawie Jaworzna

Podpisanie aneksu wcale nie oznacza końca sporu dotyczącego bloku energetycznego o mocy 910 MW w Jaworznie. Wyznaczono za to kolejny termin na zawarcie ugody.

Rafako i Tauron podpisały aneks do porozumienia w sprawie Jaworzna
Pracownicy Rafako wciąż nie mają pewności, czy firma z Raciborza zdoła zawrzeć ugodę z Tauronem. Bez tego trudno wyobrazić sobie dalsze funkcjonowanie Rafako. Tymczasem Rafako to wciąż największy pracodawca w Raciborzu, zatrudniający około 1000 pracowników. Zdjęcie ilustracyjne, arch. Nowiny.pl.

Aneks do porozumienia, ale ugody wciąż brak

Rafako informuje w komunikacie giełdowym o podpisaniu z Tauronem aneksu do porozumienia  z 7 lutego 2023 roku (o tym porozumieniu pisaliśmy tutaj: Rafako i Tauron zawarły porozumienie, ale mediacje wciąż trwają )

Warunki aneksu dotyczą przede wszystkim wydłużenia do 22 marca terminu ustalenia warunków i podpisania ugody.

Rafako i Tauron nie zrzekają się wzajemnych roszczeń, a jedynie przedłużają termin wymagalności żądań i wezwań, którymi przerzucały się w grudniu 2022 roku i styczniu 2023 roku:

Warunkiem zawieszającym zmiany wprowadzone aneksem jest dostarczenie Tauronowi przez Rafako dokumentów potwierdzających przedłużenie do 24 marca 2023 okresu obowiązywania gwarancji należytego wykonania kontraktu.

- Nadal chcemy prowadzić mediacje z intencją polubownego uregulowania roszczeń objętych wezwaniami do zapłaty i notami. Podpisany dzisiaj aneks do porozumienia daje nam dodatkowe dwa tygodnie na wypracowanie precyzyjnej formuły zamknięcia sporu. Polubowne uregulowanie wszystkich pozostających pomiędzy spółkami kwestii od początku było przez nas preferowane, dzisiaj dostrzegamy wolę i realną możliwość osiągnięcia kompromisu – powiedział Trajan Szuladziński, prezes Tauronu Wytwarzanie.

Konflikt, o którym głośno jest w całej Polsce

Przypomnijmy, spór raciborskiego Rafako oraz kontrolowanego przez Skarb Państwa Tauronu dotyczy realizacji kontraktu na budowę bloku energetycznego na parametry nadkrytyczne w Jaworznie. Tauron twierdził, że awarie bloku są spowodowane błędami konstrukcyjnymi, natomiast Rafako wskazywało, że przyczyną tych problemów jest nieprawidłowa eksploatacja instalacji, w tym przede wszystkim podawanie węgla o nieprawidłowych parametrach.

Konflikt Rafako i Tauronu przyciągnął uwagę ogólnopolskich mediów, a także czołowych polskich polityków - z premierem Mateuszem Morawieckim, wicepremierem Jackiem Sasinem i byłym premierem Donaldem Tuskiem na czele:

Miliarderzy interesują się Rafako

Nie tylko politycy interesują się Rafako. W zeszłym roku umowę o nabycie od PBG S.A. pakietu 26,4% akcji Rafako podpisała spółka MS Galleon, będąca częścią biznesu najbogatszego Polaka Michała Sołowowa. Rafako nie udało się spełnić warunków zawieszających wejście w życie umowy, w tym przede wszystkim zawarcia ugody z Gaz-Systemem.

Wydawało się, że cały plan wziął w łeb i Rafako nie będzie mieć inwestora. Tymczasem w lutym 2023 roku Eko-Okna S.A. Mateusza Kłoska poinformowały o nabyciu 10% akcji Rafako. Ten ruch był wielkim zaskoczeniem dla uczestników rynku, w tym samego Rafako:

Tymczasem 28 lutego udało się podpisać ugodę z Gaz-Systemem, a 5 marca Rafako i MS Galleon wrócił do rozmów o umowie inwestycyjnej:

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].