RAFAKO żąda od TAURONA gwarancji zapłaty ponad 109 mln zł

Żądanie obejmuje pozostałe do zapłaty wynagrodzenie za budowę bloku o mocy 910 MW w Jaworznie. Dotyczy zarówno części zafakturowanej i niezapłaconej przez TAURON jak i niezafakturowanej.

RAFAKO żąda od TAURONA gwarancji zapłaty ponad 109 mln zł
Na zdjęciu widoczna jest chłodnia kominowa nowego bloku w Jaworznie. Budowla ma 181,5 m wysokości. Fot. TAURON.

Żądanie RAFAKO i MOSTOSTALU WARSZAWA* zostało skierowano do TAURONA 15 grudnia 2022 r. Wykonawcy bloku w Jaworznie dają TAURONOWI 45 dni na jego wykonanie (od daty doręczenia). Jeśli żądanie nie zostanie spełnione, wówczas wykonawca inwestycji "będzie uprawniony do odstąpienia od umowy z winy TAURON Wytwarzanie". Źródło:

Komunikat giełdowy RAFAKO [PDF]

RAFAKO i TAURON od miesięcy nie potrafią dojść do porozumienia w sprawie rozliczenia inwestycji w Jaworznie. Latem tego roku doszło do uszkodzenia leja kotła nowego bloku energetycznego. RAFAKO twierdziło, że przyczyną awarii było podanie niekontraktego węgla, TAURON stał na stanowisku, że to wina leży po stronie RAFAKO. Teoretycznie we wrześniu obie strony wróciły do mediacji przed Prokuratorią Generalną RP, jednak wyraźnych postępów nie widać. W listopadzie TAURON skierował do RAFAKO żądanie usunięcia wad bloku. W grudniu RAFAKO zażądało gwarancji zapłaty za realizację inwestycji.

Budowa bloku energetycznego o mocy 910 MW na parametry nadkrytyczne w Elektrowni Jaworzno III kosztował ponad 6 mld zł.


* Formalnie Mostostal jest partnerem Rafako w realizacji projektu Jaworzno. W praktyce, ze względu na ówczesne problemy Mostostalu, udział tej spółki w realizacji kontraktu został sprowadzony do minimum.

2 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Karol123 (89.151. * .194) 16.12.2022 21:32

A gdzie pbg i Wiśniewscy. Oni wydoilo Rafako. Teraz płacz

~Reinhold (78.31. * .28) 16.12.2022 20:11

Kapitał ponoć niema narodowości, więc ja zapytam jakiej narodowości jest kapitał Taurona?, czy aby przypadkiem nie niemieckiej?. Jeżeli ktoś wie na 100%, niech się podzieli tą wiedzą z czytającymi ten artykuł...