Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

RAFAKO żąda od TAURONA gwarancji zapłaty ponad 109 mln zł

Żądanie obejmuje pozostałe do zapłaty wynagrodzenie za budowę bloku o mocy 910 MW w Jaworznie. Dotyczy zarówno części zafakturowanej i niezapłaconej przez TAURON jak i niezafakturowanej.

RAFAKO żąda od TAURONA gwarancji zapłaty ponad 109 mln zł
Na zdjęciu widoczna jest chłodnia kominowa nowego bloku w Jaworznie. Budowla ma 181,5 m wysokości. Fot. TAURON.

Żądanie RAFAKO i MOSTOSTALU WARSZAWA* zostało skierowano do TAURONA 15 grudnia 2022 r. Wykonawcy bloku w Jaworznie dają TAURONOWI 45 dni na jego wykonanie (od daty doręczenia). Jeśli żądanie nie zostanie spełnione, wówczas wykonawca inwestycji "będzie uprawniony do odstąpienia od umowy z winy TAURON Wytwarzanie". Źródło:

Komunikat giełdowy RAFAKO [PDF]

RAFAKO i TAURON od miesięcy nie potrafią dojść do porozumienia w sprawie rozliczenia inwestycji w Jaworznie. Latem tego roku doszło do uszkodzenia leja kotła nowego bloku energetycznego. RAFAKO twierdziło, że przyczyną awarii było podanie niekontraktego węgla, TAURON stał na stanowisku, że to wina leży po stronie RAFAKO. Teoretycznie we wrześniu obie strony wróciły do mediacji przed Prokuratorią Generalną RP, jednak wyraźnych postępów nie widać. W listopadzie TAURON skierował do RAFAKO żądanie usunięcia wad bloku. W grudniu RAFAKO zażądało gwarancji zapłaty za realizację inwestycji.

Budowa bloku energetycznego o mocy 910 MW na parametry nadkrytyczne w Elektrowni Jaworzno III kosztował ponad 6 mld zł.


* Formalnie Mostostal jest partnerem Rafako w realizacji projektu Jaworzno. W praktyce, ze względu na ówczesne problemy Mostostalu, udział tej spółki w realizacji kontraktu został sprowadzony do minimum.

2 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Karol123 (89.151. * .194) 16.12.2022 21:32

A gdzie pbg i Wiśniewscy. Oni wydoilo Rafako. Teraz płacz

~Reinhold (78.31. * .28) 16.12.2022 20:11

Kapitał ponoć niema narodowości, więc ja zapytam jakiej narodowości jest kapitał Taurona?, czy aby przypadkiem nie niemieckiej?. Jeżeli ktoś wie na 100%, niech się podzieli tą wiedzą z czytającymi ten artykuł...