Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Mieszkaniec Kuźni Raciborskiej miał wypłynąć w dziewiczy rejs Titanicem, ale ostatecznie do tego nie doszło. Tajemnica krzyża przy Strażackiej

W południe 10 kwietnia 1912 roku w angielskim porcie Southampton padł rozkaz „Cała naprzód” i rozpoczął się pierwszy i jak się okazało ostatni rejs Titanica. Na statku miał popłynąć również mieszkaniec Kuźni Raciborskiej, ale ostatecznie do tego nie doszło. W 25. rocznicę premiery kultowego filmy „Titanic” Jamesa Camerona, a także niedługo przed 111. rocznicą tej tragedii przypominamy historię mającą związek także z Raciborszczyzną.

Mieszkaniec Kuźni Raciborskiej miał wypłynąć w dziewiczy rejs Titanicem, ale ostatecznie do tego nie doszło. Tajemnica krzyża przy Strażackiej
Wśród załogi najsłynniejszego statku miał znaleźć się marynarz z Kuźni Raciborskiej, los jednak sprawił, że nie wypłynął w dziewiczy rejs. Jego wotum dziękczynnym jest krzyż, który stoi w lesie blisko rzeki Rudy, w polu, przy ulicy Strażackiej. Źródło zdjęć: Francis Godolphin Osbourne Stuart (główne), zdjęcie lewej autor nieznany - domena publiczna, z prawej fot. Dawid Machecki

Titanic był luksusowym brytyjskim transatlantykiem, który zatonął 15 kwietnia 1912 roku w czasie swojego dziewiczego rejsu na trasie Southampton – Nowy Jork. Miał na pokładzie ponad 2200 osób, w tym około 1300 pasażerów i ponad 800 członków załogi. I wśród tej załogi miał znaleźć się marynarz z Kuźni Raciborskiej. Historię przypomina licząca prawie 300 stron monografia Kuźni Raciborskiej, będąca efektem pracy ludzi związanych z miejscowym kołem Towarzystwa Miłośników Ziemi Raciborskiej.

Urlop okazał się ocaleniem

Historię utrwaliła Michalina Kowol. W rozdziale monografii, poświęconym krzyżom i kapliczkom przydrożnym, o krzyżu na ul. Strażackiej pisze: Na trzystopniowym postumencie znajduje się figurka Matki Bożej. Nad figurką umieszczono betonowy krzyż. Na trzecim stopniu napis „Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus 1936”. Z tyłu zaś „Fundatorzy: Rodzina Piechnitzek”. Pani Łucja Antonik, wnuczka fundatorów (ostatni opiekun krzyża), zmarła w 2016 r. Krzyż ufundowany jako podziękowanie za ocalenie życia Roberta Piechniczka - marynarza, który nie wypłynął w dziewiczy rejs statkiem Titanic z powodu skierowania na urlop.

Napisy na krzyżu zachowały się w dobrym stanie

Zachował się krzyż

To mało znane dzieje w regionie, również w Kuźni Raciborskiej. Zachował się jednak krzyż będący wotum dziękczynnym. Stojąca na czele kuźniańskiego TMZR-u Rita Serafin w rozmowie z Nowinami rozwija tę historię.

- Z informacji, do których dotarliśmy, wynika, że Robert Piechniczek znajdował się już na statku, ale nagle został urlopowany i nie wypłynął. Dzięki temu ocalał - opowiada.

Zwraca uwagę, że 111 lat temu Kuźnia Raciborska była wioską mającą charakter przemysłowy, bez jakichkolwiek więzi z morzem. Ale, jak się okazuje, los lub życiowe wybory powodują, że ludzie znajdują się czasami w nieoczywistych, wręcz historycznych sytuacjach.

Zwraca uwagę, że monografie wydawane przez lokalne społeczności mają ogromne znaczenie dokumentacyjne i historyczne. Zachowują fakty, o których z czasem, jeśli są tylko przekazywane ustnie z pokolenia na pokolenie, po prostu się zapomina. - Nasza publikacja nie ma charakteru naukowego. To zbiór różnorodnych tematycznie opracowań, które dokumentują formy aktywności mieszkańców, rozwój gospodarczy i społeczny Kuźni Raciborskiej na przestrzeni wieków. Pokazują, jak Kuźnia przeobrażała się z osady, później wsi, w osiedle fabryczne, by w 1967 roku uzyskać prawa miejskie - mówi. Podkreśla, że zawarte w niej informacje, przytaczane fakty i wydarzenia pokazują, jak ogromny potencjał i możliwości tkwiły i nadal istnieją w Kuźni Raciborskiej. - To niewielkie miasteczko może poszczycić się wieloma sukcesami i osiągnięciami. W latach 50. miało dwukrotne mistrzostwo Polski w piłce ręcznej, młodzież z kuźniańskiej szkoły zawodowej zdobywała czołowe lokaty w kraju w konkursach z przedmiotów zawodowych, to w Kuźni Raciborskiej znajduje się czołowy, światowy producent obrabiarek dla potrzeb kolejnictwa i supernowoczesny zakład przetwórstwa mięsnego. Dzisiaj mamy świetną bazę sportową, edukacyjną i bardzo dobre warunki do prowadzenia działalności kulturalnej, a wielu kuźnian ma indywidualne sukcesy w wielu dziedzinach. Jest wiele elementów, które tworzą obecną Kuźnię Raciborską, którymi można się pochwalić - dodaje.

Krzyż stoi przy w lesie blisko rzeki Rudy, w polu, przy ulicy Strażackiej

Ludzie

Paweł Macha

Burmistrz Kuźni Raciborskiej.

Rita Serafin

Była burmistrz Kuźni Raciborskiej, od maja 2014 r. do stycznia 2018 r. sekretarz Urzędu Miejskiego w Krzanowicach.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].