Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

1200 osób skorzystało z Centrum Edukacji Prawnej w pierwszym roku jego działalności [SĄD REJONOWY W RACIBORZU]

W sądzie odbyła się 1 marca symulacja rozprawy w wykonaniu uczniów klas szóstych “a” i “b” SP 1 na Ostrogu. Miała charakter pokazowy i połączono ją z konferencją prasową wiceministra sprawiedliwości Michała Wosia, który chciał zobaczyć jak działa Centrum Edukacji Prawnej utworzone w Raciborzu przed rokiem.

1200 osób skorzystało z Centrum Edukacji Prawnej w pierwszym roku jego działalności [SĄD REJONOWY W RACIBORZU]
Prezes sądu Marzena Korzonek i uczniowie z SP1 na symulacji rozprawy sądowej. Po lewej Krzysztof Mika dyrektor sądu

Materiał wideo:

Opiekunem klas jest polonistka Ewa Wawoczny. Skorzystała po raz trzeci z okazji przybycia z młodzieżą do raciborskiego sądu, by pokazać im działalność wymiaru sprawiedliwości. To zajęcia edukacyjne organizowane przez sąd rejonowy. Korzystała z nich m.in. grupa uczniów z Ukrainy. Symulacja z 1 marca dotyczyła sprawy o nękanie - chłopak nie daje spokoju swojej byłej dziewczynie. To młodzież wymyśla jak oskarżyć i bronić osobę na ławie oskarżonych. - To fascynujące, co przygotowują uczniowie - uważa E. Wawoczny.

Polonistka twierdzi, że to świetna okazja do nauki argumentacji, sztuki wypowiedzi czy gry aktorskiej. Większość z uczniów chce “grać” sędziego.

Wśród obserwujących był m.in. Krzysztof Mika dyrektor sądu rejonowego, a także sędzia karnista - Łukasz Mrzyk, który aktywnie włącza się w działalność CEP. To pilotażowy program ministerstwa sprawiedliwości. - Ta inicjatywa jest bardzo potrzebna, ma ogromny sens. Osobiście jestem wdzięczna, że powstała w naszym sądzie. Od dawna prowadziliśmy edukację prawną, ale nie w tak szerokim zakresie jak teraz w CEP. Nie byłoby tej regularności, tego rozmachu. Sędziowie mają swoje liczne obowiązki i nie byliby w stanie prowadzić tak często zajęć, a dzięki koordynatorowi CEP jest to możliwe - zaznaczyła M. Korzonek.

To co staramy się powiedzieć, to ogólne informacje. Chcę żeby uczniowie wyszli z takich spotkań młodzież wyniosła podstawowe zasady wymiaru sprawiedliwości - niezawisłość sędziów, niezależnością sądu, bezstronnością i trójpodziałem władzy - mówiła mediom Marzena Korzonek.

Jednym z inicjatorów uruchomienia w odnowionej, zabytkowej sali sądowej w Raciborzu Centrum Edukacji Prawnej był wiceminister i poseł Michał Woś.

Ludzie

Marzena Korzonek

Wokalistka, autorka tekstów, kompozytorka, prezes Sądu Rejonowego w Raciborzu

Michał Woś

sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].