Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Grzegorz Niestrój zapowiada, że gmina Kornowac będzie miała zastępcę wójta [WYWIAD]

Z wójtem Kornowaca Grzegorzem Niestrojem rozmawiamy o problemach, w tym tych związanych z węglem. - Mam nadzieję, że nam go nie zabraknie - mówi. Pytamy o plany, w tym historyczną inwestycję – budowę Gminnego Ośrodka Kultury w Kornowacu. Nawiązujemy także do sportu i planów na kolejną kadencję. Rozmawia Dawid Machecki.

Grzegorz Niestrój zapowiada, że gmina Kornowac będzie miała zastępcę wójta [WYWIAD]
- Dla nas bolączką są pieniądze i walka o dobrych wykonawców - mówi Nowinom wójt Kornowaca Grzegorz Niestrój (fot. Dawid Machecki)

- W skali od 1 do 10 na ile ocenia pan stopień trudności obecnej kadencji w porównaniu do poprzednich?

- Dla mnie jest bardzo trudna, więc 10.

- Dlaczego?

- Robimy bardzo dużo, walczymy o różne środki zewnętrzne, „stąpamy po cienkim lodzie”, czyli ryzykujemy. Ale staramy się zrobić jak najwięcej, wykorzystując ten czas i dlatego ta kadencja jest inna.

- Mówi pan o funduszach?

- Tak. Kończy się jedna perspektywa unijna, zaczyna druga. Ale także przedsięwzięcia związane z rządowymi środkami, m.in. Polskim Ładem. Jest tego bardzo dużo.

- Niemal codziennie informujemy o problemach z dostępnością węgla. Jak jest w przypadku gminy Kornowac?

- Mam nadzieję, że węgla, tam, gdzie go potrzebujemy, nie zabraknie. Dużo zrobiliśmy w tym temacie wcześniej, wyposażając nasze kotłownie w pompy ciepła. Jeśli chodzi o budynki Gminnego Ośrodka Kultury w Kornowacu, to została nam do zmodernizowania jedna kotłownia węglowa, w której użytkowany jest piec piątej klasy na groszek. Jeśli chodzi o szkoły, to sytuacja przedstawia się następująco: Rzuchów – zamontowana jest pompa ciepła zasilana fotowoltaiką, w Kornowacu – pompa ciepła zasilana gazem. W Pogrzebieniu w przyszłym roku planujemy modernizację placówki, w tym także kotłownię. Węgla w Pogrzebieniu mamy na połowę zimy, a w przypadku szkoły w Kobyli na dwa miesiące. Mamy przyznany węgiel dla jednostek z PGG i czekamy na informację o planowanym terminie odbioru.

- A samorząd zajmie się sprzedażą tego paliwa?

- Tak. Złożyliśmy już zapotrzebowanie do wojewody, przygotowujemy miejsce jego składowania. Mocno się do tego przygotowujemy.

- Samorząd nie dysponuje spółką, zajmie się więc tym urząd?

- Tak. Będziemy przyjmowali opał na nasz plac i firma transportowa będzie rozwoziła węgiel do naszych mieszkańców.

- A było już przeprowadzane rozpoznanie wśród mieszkańców jeśli chodzi o zainteresowanie?

- Jesteśmy krótko przed, przeprowadzimy akcję informacyjną dla naszych mieszkańców.

- A jakie zainteresowanie szacuje wójt, chociażby z rozmów z mieszkańcami?

- Myślę, że mowa o kilkudziesięciu osobach.

- Ostatnio mówiło się o kolejnym wsparciu, jaki rząd dał, a właściwie to podatnicy, bo rząd nie ma własnych pieniędzy, zwiększając tym samym udział samorządów w dochodach podatkowych. Gmina Kornowac otrzymała 2 888 418 zł. Na co przeznaczone zostaną te środki?

- Zasilą inwestycje, które będziemy realizować. Jeszcze chwilę temu myśleliśmy o pożyczce z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w wysokości 500 tys. zł., żeby zabezpieczyć środki na pokrycie wkładu własnego budowanej kanalizacji. Teraz z tej pożyczki nie będziemy musieli korzystać. Ta pomoc będzie też dedykowana na wydatki bieżące, które niestety rosną oraz na modernizację energetyczną i wkład własny inwestycji realizowanych w przyszłości z Polskiego Ładu.

- To były oczekiwane środki.

- Tak. Jeśli byśmy ich nie dostali, to samorządy w całej Polsce miałyby duże deficyty. Jesteśmy przy budowie budżetu na przyszły rok, jeśli chodzi o finanse, to nie wygląda to najlepiej; mam na myśli obcięte przez rząd środki z PIT-ów. Zastrzyk, który otrzymaliśmy, ustawił nas na niższym poziomie, niż bylibyśmy przy starych rozwiązaniach.

- Wsparcie choć znaczne, jest krytykowane. Prezydent Wodzisławia Śląskiego Mieczysław Kieca wyliczył, że na zmianach podatkowych miasto straciło o 10 mln zł więcej, przy 6 mln zł, jakie teraz ten samorząd otrzymał. A jak włodarz, o wiele mniejszej gminy, nie miejskiej, a wiejskiej, ocenia rządowe zmiany w podatkach?

- Nie będziemy mieli tej subwencji rozwojowej w przyszłym roku, bo została przesunięta. Te zmiany, które nastąpiły przy przetasowaniu tego PIT-u, niestety uszczupliły nasze dochody w okolicach 400 tys. złotych.

- Wydaje się, że 400 tys. złotych to znaczne środki, jak dla takiej małej gminy jak Kornowac.

- Tak i tego brakuje. W przyszłym roku będziemy w okolicach dochodów, które mamy w tym roku. Historycznie patrząc wpływy z PIT-u w 2020 r. wyniosły 4,9 mln zł, w 2021r. – 5,5 mln zł. Natomiast plan na 2023 r. wynosi 4,2 mln (plan na rok bieżący 4,6 mln zł), a więc z roku na rok spadają, co wynika ze zmian przepisów.

- W takim razie liczycie na kolejne takie wsparcie?

- Środki, które otrzymaliśmy teraz, są na poczet przyszłego roku, w którym nie będzie subwencji rozwojowej. Mam nadzieję, że jak już się pojawi subwencja, to mniejsze gminy będą wychodziły ponad to, co otrzymują dzisiaj.

Ludzie

Grzegorz Niestrój

Wójt gminy Kornowac.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].