Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Kubeł, chwasty i podpis prezydenta. Płonia żyje bezproblemowo [Polowy u raciborzan 2022]

4 osoby na spotkaniu z prezydentem miasta to frekwencja z 5 października. Więcej było samorządowców, bo sześcioro - radnych i urzędników. Mimo zmasowanej kampanii informacyjnej mieszkańcy nie kwapią się, by posłuchać, co chce im przekazać włodarz i zgłosić mu dzielnicowe problemy.

Kubeł, chwasty i podpis prezydenta. Płonia żyje bezproblemowo [Polowy u raciborzan 2022]

Raciborzanie, którzy zdecydowali się podejść do sali gimnastycznej szkoły w Płoni, mówili prezydentowi o sprawach, które dotyczą ich osobiście. Pierwszemu z obecnych przeszkadza proponowany ślad obwodnicy Płonia - Sudół, bo zahacza o ogródki działkowe. Inny z mieszkańców nie może sobie poradzić z sąsiadem, który nie dba o posesję, a chwasty rosną wysoko i szeroko.

Kolejna ze skarg dotyczyła procedur uzyskania dotacji na wymianę pieca. Niepocieszony gospodarz nie może się nadziwić, że jest tak długotrwała. Sprawę załatwia od lipca, montera ma już niemal w drzwiach, a w magistracie wciąż czekają na podpis umowy przez prezydenta.

Zgłoszono jeszcze potrzebę ustawienia kontenera na odpad plastikowy przy ul. Kanałowej. Udało się do tego przekonać MZB, udało urzędników, ale nie udało PK. Mieszkaniec prosił prezydenta o wsparcie, zwłaszcza że ten żarliwie zachwalał możliwości przedsiębiorstwa, które wygrało 3-letni przetarg na wywóz śmieci w mieście.

Była jeszcze mowa o przejściu dla pieszych na ulicy Fabrycznej, ale uznano, że gra nie jest warta świeczki, bo piesi i tak będą przechodzić przez tę ulicę tak jak im wygodnie.

Z sali padło pytanie, jaki jest pogląd prezydenta miasta na politykę mieszkaniową dla Raciborza - czy Miasto powinno maksymalnie wyprzedać swój zasób, czy jednak zwiększać liczbę mieszkań komunalnych. Dariusz Polowy przyznał, że sam wolałby sprzedać jak najwięcej, bo utrzymanie lokali mocno obciąża podatników. Wymarzonym zasobem mieszkaniowym dla Raciborza byłby jednolity układ osiedli, tak samo zbudowanych i wyposażonych. - To ułatwiłoby jego utrzymanie. Tymczasem ten zasób jest mocno zróżnicowany, od wiekowych kamienic po nowoczesne, zaledwie dwuletnie bloki - mówił włodarz.

Zebranych zainteresowało czy Racibórz posiada schrony na wypadek działań wojennych. Pytanie było związane z informacją prezydenta na temat akcji jodowej, gdzie mieszkańcy mogą otrzymać tabletki z jodkiem potasu. - Schronów nie mamy, są w Raciborzu tzw. ukrycia. One zabezpieczają w mniejszym stopniu - wyjaśnił włodarz.

Polowy pytał w Płoni, co miejscowi sądzą o wyłączaniu latarni ulicznych. Ci wpierw się śmiali, że nocą śpią, więc ich to nie interesuje. Przyznali, że wolą, by gasić co drugą lampę, ale żeby jakieś światło było. Jak wyjaśnił prezydent, takie rozwiązanie nie przyniesie spodziewanych oszczędności, bo Tauron żąda za tego typu działania dodatkowych opłat.

Dyskutowano także o zbliżającym się remoncie ulicy Rybnickiej. - Po jego zakończeniu przestaniemy się wstydzić tej ulicy - zapewnił D. Polowy. Zaznaczył, że rządowa dotacja z Polskiego Ładu nie wystarczy, by sfinansować te prace. Miasto ze swego budżetu musi dołożyć 4,5 mln zł, choć liczono się z wydatkiem o połowę mniejszym. Włodarz podał, że remontem zajmie się raciborskie Przedsiębiorstwo Robót Drogowych. - Wiem, że znają je państwo w Płoni nie zawsze od najlepszej strony, ale osobiście nie wątpię w jakość ich pracy - podkreślił Dariusz Polowy.

Jego zastępca Dominik Konieczny powiedział, że marzeniem jest, aby najbardziej uciążliwe dla miejscowych prace na Rybnickiej wykonać w okresie wakacyjnym, kiedy nie będzie nauki szkolnej.

Ludzie

Dariusz Polowy

Prezydent Raciborza

Dominik Konieczny

Wiceprezydent Raciborza

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].