Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Raciborzanie spotkali się na leśnej polanie. Modlili się za tych, którzy strzegą naszych granic [ZDJĘCIA] [FILM]

- W sposób szczególnych chcemy modlić się za tych, których szczątki znajdują się na naszym raciborskim cmentarzu - powiedział ks. Adam Rogalski, rozpoczynając mszę świętą na polanie w Arboretum Bramy Morawskiej.

Raciborzanie spotkali się na leśnej polanie. Modlili się za tych, którzy strzegą naszych granic [ZDJĘCIA] [FILM]
Eucharystia w Arboretum Bramy Morawskiej wpisała się raciborskie obchody Święta Wojska Polskiego oraz Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Stara prawda, nowe święto

- Święto jest starożytne, choć formalnie określony dogmat mówiący o prawdzie, że Bóg po zakończeniu życia Maryi wziął ją do nieba, jest stosunkowo niedawny. Ale jest on konsekwencją uroczystości Niepokalanego Poczęcia. Bo skoro Maryja została zachowana od zmazy grzechu, to nie doświadcza też jego skutku, a jednym ze skutków grzechu jest śmierć - powiedział ks. Adam Rogalski na mszy świętej.

Mszę świętą odprawił proboszcz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Raciborzu ks. Adam Rogalski. Podkreślił, że zło można pokonać tylko dobrem.

Duchowny pytał retorycznie, czy oddanie życia za wielu ludzi ma sens? - Kluczem do zrozumienia tej prawdy niech będzie postać, którą Kościół wspominał wczoraj, postać św. ojca Maksymiliana Kolbe. Został stracony w wigilię dzisiejszej uroczystości. Odszedł z tego świata, ufamy, że do nieba - powiedział ks. Rogalski.

Kilkadziesiąt osób na mszy pod gołym niebem

W uroczystości wzięło udział około sześćdziesięciu osób. Wśród nich znaleźli się m.in. senator Ewa Gawęda, posłanka Gabriela Lenartowicz, prezydent Dariusz Polowy, wiceprezydent Dawid Wacławczyk, radne miejskie Anna Wacławczyk i Magdalena Kusy, radny powiatowy Tomasz Kusy, a także dyrektor Raciborskiego Centrum Kultury Joanna Maksym-Benczew oraz dyrektor Arboretum Bramy Morawskiej Elżbieta Skrzymowska.

Muzyczną stronę uroczystości wzbogaciły raciborzanki Wiktoria Linek, Marta Linek i Paulina Świerczek (Trio Appassionato).

Święcenie ziół i kwiatów

Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny to w tradycji ludowej święto Matki Boskiej Zielnej. Zwyczajowo święci się w tym dniu zioła i kwiaty. Tak też było na końcu mszy świętej w Arboretum Bramy Morawskiej:

Katarzyna i Paweł Knopowie z dziećmi Olą i Michałem. - To chyba pierwsza msza w tym miejscu, bardzo fajny pomysł. Szkoda, że tyle miejsc było wolnych - powiedzieli nam raciborzanie. Wiązankę do poświęcenia przygotowała pani Kasia z ziół i kwiatów, które rosną nad Odrą w Raciborzu.

Kto nie przyniósł własnego bukietu, mógł wziąć do domu piękne wiązanki przygotowane przez kwiaciarkę Mirelę Pielę z Ostroga. Rozdawała je dyrektor Raciborskiego Centrum Kultury Joanna Maksym-Benczew.

To dzięki nim cała Europa jest wolna

Na zakończenie prezydent Dariusz Polowy podziękował wszystkim organizatorm i uczestnikom tego wydarzenia. Przypomniał zasługi przeszłych pokoleń, dzięki którym Polska powstała po latach rozbiorów, a następnie dała odpór bolszewickiej nawale.

- Wydaje się, że czasy idą niełatwe. Świat się zmienia. To już nie jest ten świat, który dawał nam wolność w 1989 r. Obyśmy byli godni tego, by tak jak nasi przodkowie, stanąć naprzeciw tym wyzwaniom z imieniem Maryi na ustach - powiedział D. Polowy.

Posłanka Gabriela Lenartowicz podziękowała wszystkim żołnierzom Wojska Polskiego. Zwróciła uwagę, że wojny dziś są inne niż kiedyś, ale pokój również jest inny. - Warto pochylić dziś głowy za tych, którzy polegli za naszą wolność - powiedziała G. Lenartowicz.

Senator Ewa Gawęda przypomniała Bitwę Warszawską, którą określa się również jako "cud nad Wisłą". - Czy to był naprawdę cud? Może i tak. Ale przede wszystkim było to męstwo i bohaterstwo Polaków, którzy odpowiedzieli na wezwanie Wincentego Witosa - powiedziała senator Gawęda.


Zobacz również:


Problemy z dotarciem na miejsce

Koncerty z cyklu Muzyka w Zaczarowanym Ogrodzie, rozpoczęcie 11. Raciborskiego Festiwalu Średniowiecznego, koncert operetkowy, a teraz msza polowa - wszystkie te wydarzenia organizowane są na drugim końcu Arboretum Bramy Morawskiej. Zwłaszcza osoby starsze mają problem z uczestnictwem w tych wydarzeniach.

Wiceprezydent Dawid Wacławczyk przyznał w rozmowie z Nowinami, że droga dojazdowa w to miejsce pozostawia wiele do życzenia i być może będzie trzeba pochylić się nad kwestią poprawy jej nawierzchni oraz zorganizowania miejsc parkingowych. Na już wiadomo, że ścieżka między Zaczarowanym Ogrodem a polaną (prowadząca do platformy widokowej) zostanie wkrótce wyremontowana. Arboretum Bramy Morawskiej zamierza zrealizować ten projekt w oparciu o środki unijne pozyskane w ramach Euroregionu Silesia.

Ludzie

Anna Wacławczyk

Radna Gminy Racibórz.

Dariusz Polowy

Radny, były prezydent Raciborza

Dawid Wacławczyk

Radny, były wiceprezydent Raciborza

Ewa Gawęda

Była senator.

Gabriela Lenartowicz

Poseł na Sejm RP

Magdalena Kusy

Radna Miasta Racibórz

Tomasz Kusy

Radny powiatowy, szef komisji rewizyjnej i klubu PiS

5 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Oknożycia (168.1. * .124) 16.08.2021 16:06

Rangę tego wydarzenia podniosła obecność Pani Senator Ewy Gawędy. Pani Senator , wybitna osobowość, od dawna uznawana za ikonę tradycyjnych wartości takich jak: patriotyzm,wiara ,rodzina, nieposzlakowane maniery. Do tego nienaganny ubiór i wyjątkowa uroda.Jej obecność ,żarliwa modlitwa i polityczna pozycja dodały blasku tej mszy. Dziękujemy, to wielki zaszczyt.Szkoda, że osoba Pani Senator nie była godniej wyeksponowana . Należy zabiegać o obecność Pani Senator w czasie innych uroczystości organizowanych przez samorządowe władze,

~Dolorka (103.208. * .133) 16.08.2021 14:50
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~bRT6 (46.246. * .12) 16.08.2021 10:24


~Psychiatra
Lebiego, obejrzyj badania okresowe twojego zleceniodawcy. zdziwisz się

~Psychiatra (46.134. * .241) 15.08.2021 23:04

La Busz jednak nadaje się do lekarza...

~RGGtyta (45.87. * .77) 15.08.2021 13:43
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

jak podobne temu spędy
nie obył się bez gawędy
i żeby nie byli słabi
pojawiła się też gabi
bo koleś całuje rączki
nie miał kawy ani pączków
radne co dały wsparcie
liczyły na jakieś żarcie
była to pamiętna chwila
morświn zagrał krokodyla
duchowny rzecz niesłychana
zwątpił był w maxymiliana
na szczęście przyszło niewielu
reszta nie widziała celu.
na polanie za pagórkiem
było tak jak z tym ogórkiem
co nie umiał wcale śpiewać
lecz się spierał z wolą nieba.

nie przebaczaj Panie , za tą ,to przyczyną
że zbyt dobrze wiedzą,co naprawdę czynią.