Wojsko z kluczem do Kuźni Raciborskiej

Na ten moment oczekiwano dwa lata. W poniedziałek 2 września oficjalnie na ręce przedstawicieli Wojska Polskiego przekazano budynek byłej szkoły podstawowej przy ul. Arki Bożka, gdzie docelowo ma stacjonować batalion 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Wojsko z kluczem do Kuźni Raciborskiej

Długa droga

O tym, że Wojsko Obrony Terytorialnej (WOT) będzie stacjonować w Kuźni Raciborskiej, mówiło się od dwóch lat. Jednak przekazanie budynku na ich działalność okazało się żmudną drogą. O co chodzi? Burmistrz Paweł Macha postanowił przekazać terytorialsom budynek byłej podstawówki przy ul. Arki Bożka w zamian za szesnaście innych działek. Najpierw obiekt w imieniu Skarbu Państwa miał przejąć starosta raciborski Grzegorz Swoboda. I w tym miejscu wystąpił problem podatku VAT. Szef powiatu chciał mieć zapewnienie, że po przejęciu budynku nie będzie musiał zapłacić 800 tysięcy złotych. Jako że przekazanie nie nastąpiło na czas, Wojsko Obrony Terytorialnej miało podjąć decyzję o wycofaniu się z umiejscowienia batalionu w naszym powiecie. Prowadzono więc działania, aby wojsko zdanie zmieniło. I to się udało. Finalnie ustalono również, że problematyczny VAT zapłaci Kuźnia Raciborska.

Kiedy wydawało się, że wszystko zmierza w dobrym kierunku, na drodze do szczęśliwego zakończenia pojawił się jeszcze jeden problem. W decyzji Wydziału Nadzoru Właścicielskiego, który w imieniu wojewody pełni nadzór nad gospodarką nieruchomościami Skarbu Państwa, była zgoda na wymianę nieruchomości. Pojawił się jednak tam zapis, że obiekt trafi do terytorialsów od razu po przejęciu go przez starostę. Na to WOT nie chciało się zgodzić, tłumacząc, że przekazanie najpierw musi się uprawomocnić. Wysłano więc do wojewody pismo z prośbą o zmianę problematycznego zapisu. I wówczas potrzebna zmiana została wprowadzona.

Wreszcie w maju br. w kancelarii notarialnej w Raciborzu, starosta Grzegorz Swoboda i burmistrz Kuźni Raciborskiej Paweł Macha, podpisali stosowny akt notarialny.

Klucz przekazany

Po uprawomocnieniu się aktu przyszedł czas na przekazanie obiektu Wojsku Polskiemu, to nastąpiło w poniedziałek 2 września. – Do chwili przekazania byliśmy zobowiązani utrzymywać ten obiekt. Teraz przestaje być w naszej jurysdykcji, wszystkie sprawy już są po stronie infrastruktury wojskowej – informował na wrześniowej sesji rady miejskiej burmistrz Kuźni Raciborskiej. Dokumenty trójstronnego przekazania podpisali: starosta Grzegorz Swoboda, szef Wydziału Nieruchomości i Zakwaterowania Wojsk Rejonowego Zarządu Infrastruktury w Krakowie ppłk Jarosław Surdy oraz burmistrz Paweł Macha.

Symbolicznie podczas wrześniowej sesji burmistrz Macha powitał Wojsko Polskie w Kuźni Raciborskiej. Na ręce komendanta 4 Wojskowego Oddziału Gospodarczego, Dowódcy Garnizonu Gliwice płk. Maksymiliana Kajdana przekazał klucz do bram miasta. Działania te kończą więc kilkunastomiesięczne starania o umiejscowienie terytorialsów w Kuźni Raciborskiej. Następnym krokiem ze strony wojska będzie formowanie batalionu 13 Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

W uroczystościach przekazania kluczy do bram miasta uczestniczyli: minister Michał Woś, posłowie Katarzyna Dutkiewicz i Czesław Sobierajski, starosta Grzegorz Swoboda, wiceprzewodniczący rady powiatu Władysław Gumieniak oraz reprezentant wojewody, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Andrzej Szczeponek.

Więcej na ten temat wkrótce napiszemy w papierowym wydaniu „Nowin Raciborskich".

Ludzie

Czesław Sobierajski

Były poseł na Sejm RP, polityk Prawa i Sprawiedliwości

Grzegorz Swoboda

Starosta Raciborski

Katarzyna Dutkiewicz

samorządowiec i polityk, obecnie prezes Fundacj Elektrowni Rybnik

Michał Woś

sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości

Paweł Macha

Burmistrz Kuźni Raciborskiej.

Władysław Gumieniak

Radny powiatu raciborskiego.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].