Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Rudach ma już 10 lat [ZDJĘCIA]

Dzisiejsze (27.09) wydarzenie było okazją do podsumowania minionego okresu.

Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Rudach ma już 10 lat [ZDJĘCIA]

Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Rudach skupia obecnie 59 chłopców, najczęściej w wieku od 13 do 18 roku życia. W placówce funkcjonuje Szkoła Podstawowa, Gimnazjum oraz Szkoła Branżowa pierwszego stopnia kształcąca w zawodzie stolarz. 

W trakcie uroczystości dyrektor ośrodka Rafał Lazar podziękował nauczycielom, wychowawcom, przedstawicielom samorządowym, pracownikom administracji i obsługi oraz zaprzyjaźnionym instytucjom za pomoc i zaangażowanie. -  Wyjątkowy dzień obchodów skłania do refleksji i pochylenia nad dokonaniami minionej dekady. Warto jednak dodać, że edukacja w tym miejscu rozpoczęła się wcześniej, bo w 1947 roku powstała jedna z pierwszych szkół zawodowych w Polsce – tzw. szkoła drzewna. Zatem już ponad 70-letnia tradycja wychowania młodzieży w duchu patriotyzmu, szacunku do drugiego człowieka i dążenia do wiedzy i kunsztu było najważniejszym przesłaniem, tych, którzy tu pracowali i obecnie pracują – podkreślał dyrektor.

W wydarzeniu uczestniczyło wielu zaproszonych gości: m.in. przedstawiciele starostwa Marek Kurpis i Andrzej Chroboczek wraz z radnymi, burmistrz Kuźni Raciborskiej Paweł Macha, była dyrektor ośrodka Halina Wyjadłowska czy prezes oddziału ZNP w Raciborzu Teresa Ćwik.

5 tysięcy od starostwa

- W powiecie raciborskim trud związany z wychowaniem i resocjalizacjom jest w pełni zaspokajany, bo istnieje Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy oraz Zakład Poprawczy i Schronisko dla Nieletnich. Jest to praca z młodzieżą niełatwą, a z drugiej strony niestety doświadczoną przez los; dlatego ta praca jest tak bardzo istotna i ważna na przyszłość – mówił wicestarosta Marek Kurpis. Z okazji 10-lecia, powiat podarował placówce prezent, czek w wysokości 5 tys. złotych.

Społeczeństwo nas nie chciało

Głos zabrała również była dyrektor Halina Wyjadłowska (kierowała placówką do 2014 roku), w swoim przemówieniu wróciła wspomnieniami, kiedy to ośrodek powstał. – Na początku jest jedna kobieta, później dołączają dwie kolejne i ma ruszyć placówka w nieciekawej atmosferze, bo środowisko jej nie chciało. Było trudno, ale efekty są widoczne – mówiła była dyrektor. Nawiązała również do sytuacji, kiedy to w te wakacje odwiedziła ją mama ze swoim synem – dawnym wychowankiem ośrodka w Rudach. – Wychowaliśmy go w naszej placówce, dziś jest porządnym człowiekiem, a takich porządnych ludzi, którzy wyszli z ośrodka jest mnóstwo – kontynuowała. Podziękowała przy tym wszystkim pracownikom za wieloletnią współpracę.

Liczne gratulacje

Życzenia złożył również burmistrz Kuźni Raciborskiej Paweł Macha. – Wrośliście w to miejsce mimo trudnego charakteru placówki, zupełnie nieodczuwalnego dla naszych mieszkańców – zauważył. – Nigdy nie wiemy, kiedy nasze dziecko zaleje fala hormonów i nie pogubi się odrobinę – dodał.

Głos zabrała również prezes oddziału ZNP w Raciborzu Teresa Ćwik, odczytano także list posłanki Gabrieli Lenartowicz, senatora Adama Gawędy oraz sędziów sądu w Raciborzu. Życzenia złożyły również zaprzyjaźnione placówki.

Na zakończenie wychowankowie ośrodka przedstawili program artystyczny, następnie zaproszono gości do zwiedzania obiektu.

(mad)

Ludzie

Adam Gawęda

były poseł i senator

Andrzej Chroboczek

Radny Powiatu Raciborskiego.

Gabriela Lenartowicz

Poseł na Sejm RP

Marek Kurpis

Etatowy Członek Zarządu Powiatu Raciborskiego

Paweł Macha

Były burmistrz Kuźni Raciborskiej.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].