Samorząd
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

"Od 30 lat kocham swoją żonę, ale od teraz kocham również powiat wodzisławski". 20-lecie współpracy z Kreis Recklinghausen [ZDJĘCIA]

Delegacje z powiatów: Recklinghausen (Niemcy), Jełgava (Łotwa) i powiatu tczewskiego gościły w ostatni weekend czerwca w Wodzisławiu Śl. Okazją do spotkania był jubileusz 20-lecia współpracy Powiatu Wodzisławskiego i Kreis Recklinghausen.

"Od 30 lat kocham swoją żonę, ale od teraz kocham również powiat wodzisławski". 20-lecie współpracy z Kreis Recklinghausen [ZDJĘCIA]

Obchody rozpoczęto od spotkania starosty Leszka Bizonia i wicestarosty Tadeusza Skatuły z szefami przybyłych do Wodzisławia Śl. delegacji: landratem Recklinghausen Bodo Klimpelem i Ansgarem Lewe (dyrektorem wydziału rady powiatu, starosty i kontroli rewizyjnej starostwa), Ilze Vitola, Zastępczynią Szefa Jelgavas Novads ds. Opieki Społecznej i Spraw Społecznych oraz Starostą Tczewskim Mirosławem Augustynem i przewodniczącą tamtejszej Rady Powiatu Barbarą Kamińską.

Zasadzili trzy buki

Po spotkaniu starosta Bizoń wspólnie z Bodo Klimpelem, Ilze Vitola i Mirosławem Augustynem na dziedzińcu między budynkami starostwa i urzędu miasta zasadzili na pamiątkę jubileuszu trzy drzewa. Starosta Bizoń nawiązał w ten sposób do polskiej tradycji szlacheckiej sadzenia drzew z okazji narodzenia dzieci - dębu gdy rodził się chłopiec i lipy – gdy dziewczynka. - Na dziedzińcu samorządowcy zasadzili 3 buki, które od czasów starożytnej Grecji są uważane za jedne z najszlachetniejszych drzew. Symbolizują one szczęście, miłość, płodność i cierpliwość - przekazuje Agata Paszek z Biura Komunikacji Społecznej i Informacji w Starostwie Powiatowym w Wodzisławiu Śl. Drzewa mają też być symbolem długowieczności współpracy oraz symbolicznym wkładem obecnych pokoleń w przyszłość młodych. - I tego wszystkiego nam życzę. Szczęścia i miłości rozumianej jako pokój między ludźmi i narodami, płodności, czyli wielu nowych i kreatywnych pomysłów na rozwijanie współpracy i kontaktów. Wyrazem cierpliwości niech będzie pozostawienie wolnego miejsca na jeszcze jedno drzewo dla nieobecnej dziś delegacji Regionu Sormland. Posadzą je, gdy przyjadą do Wodzisławia Śl. – mówił podczas wydarzenia Leszek Bizoń.

Starosta Bizoń: Dobro zawsze wraca

Następnie uczestnicy udali się do Powiatowego Centrum Konferencyjnego, gdzie zorganizowano specjalną jubileuszową konferencję. Zaproszono na nią nie tylko obecnych reprezentantów powiatu (zarząd, prezydium rady, radni powiatowi), ale też byłych starostów i przewodniczących rady powiatu, a także szefów organizacji zrzeszających lokalny biznes. W swoim przemówieniu starosta Leszek Bizoń podkreślał, jak wielką rolę odegrało partnerstwo z Kreis Recklinghausen w budowaniu krajowych i europejskich kontaktów powiatu z innymi samorządami. Wskazywał, że siłą partnerstwa obu powiatów paradoksalnie nie były podobieństwa, których jest mnóstwo, ale przede wszystkim różnice. Mówił też o obecnej sytuacji i wyrazach solidarności oraz wsparcia, jakiego Powiat Recklinghausen udzielił uchodźcom z Ukrainy goszczącym na ziemi wodzisławskiej. - Głęboko wierzę, że gdy jako europejska rodzina będziemy trzymać się razem, żadne zło nas nie pokona. Mimo zagrożenia musimy być silni naszą kulturą, naszą solidarnością, naszą wspólnotą, naszą współpracą i naszą postawą. W tym miejscu dziękuję Panu Staroście Bodo Klimpelowi oraz wszystkim mieszkańcom Powiatu Recklnghausen za wyrazy solidarności z nami oraz goszczącymi u nas obywatelami Ukrainy oraz za bardzo konkretne i wymierne wsparcie dla nich tutaj w naszym powiecie. Dobro zawsze wraca i tego Wam nasi przyjaciele serdecznie życzymy - mówił Leszek Bizoń.

W podobnym duchu przemawiał starosta Klimpel, który zaczął od przekazania pozdrowień od wszystkich byłych landratów, a także podziękowań od niego oraz towarzyszącej mu małżonki za serdeczność i gościnność, jakiej doświadczyli ze strony powiatu wodzisławskiego. Bodo Klimpel podkreślił, że jest wzruszony wystąpieniem Leszka Bizonia i jego słowami na temat współpracy i jej znaczenia w budowaniu wzajemnego partnerstwa. Landrat również podkreślał zaniepokojenie zagrożeniem dla europejskiej cywilizacji, jakie od czasu rosyjskiej agresji na Ukrainę nadciągnęło nad nasz kontynent.

Wspomnienia

Poza przedstawicielami delegacji głos zabrał również były przewodniczący Rady Powiatu Wodzisławskiego od drugiej do piątej kadencji Eugeniusz Wala. Przypomniał, że współpraca z Kreis Recklinghausen zaczęła się dzięki kontaktom miasta Wodzisławia Śl. z miastem Gladbeck, które w powiecie Recklinghausen się znajduje. Podkreślał też znaczenie pewnych symboli, jakich współpraca przez minione 20 lat dostarczała. Jednym z nich było uroczyste przekazanie przez partnerów niemieckich władzom powiatu wodzisławskiego unijnej flagi w przededniu wstąpienia Polski do Unii. – W ten sposób nasz powiat symbolicznie w Unii znalazł się dwa tygodnie przed resztą Polski – zażartował były przewodniczący. Innym symbolem było wręczenie pierwszego egzemplarza flagi powiatu wodzisławskiego goszczącym wówczas w Wodzisławiu partnerom z Recklinghausen.

Porównanie do małżeństwa

Sobotnia konferencja dostarczyła kolejnego symbolu. Było nim podpisanie aktu odnowienia współpracy. Dokonali tego Leszek Bizoń i Bodo Klimpel. Goście z Niemiec otrzymali na pamiątkę pieczęcie, jakie wykonano z okazji jubileuszu, a jakimi opieczętowano dokument. Dużą niespodzianką dla delegacji z Recklinghausen był podarunek od Powiatu Wodzisławskiego, którym była wykonana przez ucznia Liceum Sztuk Plastycznych grafika pod tytułem „Spotkanie”. Praca wykonana przez ucznia trzeciej klasy Marcina Jurczyka jest inspirowana tematem parku miejskiego. Motyw parku w miejskim krajobrazie wywołuje skojarzenia dotyczące związków człowieka z naturą. Autor w swoim przedstawieniu tematu podkreśla motyw spotkania. Praca wykonana została w technice wklęsłodrukowej. Grafiki opracowane na matrycy dają możliwość wielokrotnego wydruku z zachowaniem oryginalności każdej odbitki. Podsumowując konferencję i padające podczas niej porównania współpracy do małżeństwa, Bodo Klimpel powiedział, że od 30 lat kocha swoją żonę, ale od teraz kocha również powiat wodzisławski. Zapowiedział też, że zarówno ofiarowana mu grafika, jak i akt odnowienia współpracy zawisną na honorowych miejscach w jego gabinecie. Na koniec po polsku podziękował za dotychczasową współpracę oraz za przygotowane spotkanie.

Ludzie

Leszek Bizoń

Starosta Wodzisławski

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].