Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Kto weźmie udział w wyścigu o fotel prezydenta Wodzisławia Śląskiego? Przedwyborcze spekulacje [FELIETON]

W poniedziałek 15 stycznia premier Donald Tusk potwierdził wcześniejsze doniesienia i zapowiedział, że wybory samorządowe odbędą się 7 kwietnia (1. tura) i 24 kwietnia (2. tura). To oznacza, że machina ruszyła i teraz już oficjalnie różne frakcje i lokalne stowarzyszenia będą informować o swoich kandydatach. Formalnie jednak kampania wyborcza wystartuje w momencie, kiedy zarządzenie wyborów zostanie ogłoszone przez premiera.

Kto weźmie udział w wyścigu o fotel prezydenta Wodzisławia Śląskiego? Przedwyborcze spekulacje [FELIETON]
Giełda nazwisk na razie jest otwarta, ale zapewne już niebawem wykrystalizują się oficjalni kandydaci, kiedy tylko premier zarządzi wybory.

Kto weźmie udział w wyścigu o fotel prezydenta Wodzisławia Śląskiego? Przedwyborcze spekulacje [FELIETON]

Dochodzą do mnie wieści o kandydatach na wójtów i burmistrzów m.in. w Pszowie, Godowie, Gorzycach, Marklowicach. A także o (uwaga!) aż sześciu kandydatach na prezydenta Wodzisławia Śląskiego. To pozwala sądzić, że w mieście nie obejdzie się bez drugiej tury. Zatem kto?

Nie czekali na termin wyborów

Zaczniemy od urzędującego prezydenta, który wyszedł przed szereg już 28 grudnia i wtedy zapowiedział swój start w wyborach, rozwiewając wszelkie pogłoski o stanowisku wojewody czy wicewojewody oraz stanowiskach ministerialnych. Mieczysław Kieca zapowiedział, że kompletuje drużynę na listy do rady miejskiej, a on sam ponownie chciałby być prezydentem.

W ślad za włodarzem podążył kolejny z kandydatów – Alan Szatyło, wolnościowiec ze Stowarzyszenia Wodzisław 2.0, który być może będzie mieć poparcie Konfederacji. W zasadzie podążyli, bo od razu dowiedzieliśmy się, kto po wyborach zostanie wiceprezydentem, jeśli kandydat Wodzisławia 2.0 uzyskałby najwięcej głosów. Tak też panowie Szatyło i Mariusz J. Dąbrowski przedstawili się wyborcom, choć co trzeba podkreślić, termin wyborów oficjalnie nie został jeszcze zarządzony.

PiS postawi na kobietę?

Powiedzieliśmy już kilka słów o kandydatach, którzy już wyszli przed szereg i zapowiedzieli swój start. Teraz przejdźmy do wyborczej giełdy nazwisk, które pojawiają się w politycznych komentarzach w mieście. Zacznijmy od kandydatów „partyjnych”, bo jak się okazuje, niekoniecznie będą to mieszkańcy Wodzisławia Śląskiego. Udało mi się usłyszeć, że w tych wyborach kandydatem Prawa i Sprawiedliwości będzie kobieta. Wśród sugestii ewentualnych kandydatek (pomijając byłą senator Ewę Gawędę, która otwarcie mówiła o zerwaniu współpracy z PiS, a jednocześnie rysuje się na prawdopodobną kandydatkę na burmistrza Pszowa), wymienić muszę dwie panie. Pierwsza to była posłanka ziemi wodzisławskiej Teresa Glenc, pochodząca z Gorzyczek, obecnie (mimo braku funkcji) ma ona duży wpływ na część wodzisławskiego środowiska PiS. Po przegranych wyborach Teresa Glenc pozostała do „zagospodarowania”, choć wiele wskazuje, że była posłanka celuje wyżej (po udanym starcie Michała Wosia w wyborach do europarlamentu w czerwcu, Teresa Glenc zostałaby posłanką). Dlatego też inną ewentualną kandydatką jawi się Julia Kloc-Kondracka, córka europosłanki Izabeli Kloc i obecnie radna sejmiku województwa śląskiego. Kloc-Kondracka jest mieszkanką Kobióra w powiecie pszczyńskim, ale znane w środowisku nazwisko może mieć znaczenie dla wyborczego wynik.

Kandydatem będzie Dariusz...

Pozostańmy przy kandydatach partyjnych. Mamy również w Wodzisławiu krystalizujące się środowisko Trzeciej Drogi, czyli politycznego mariażu Polski 2050 Szymona Hołowni i PSL. Liderem powiatu TD jest Dariusz Prus, były wicestarosta, obecnie bez funkcji samorządowych. Podczas ostatnich spotkań Prus potwierdził, że Trzecia Droga będzie mieć kandydata na prezydenta Wodzisławia Śląskiego. Mało tego, dodał enigmatycznie, że ów kandydat ma na imię Dariusz. Można by pomyśleć, że to sugestia jego osobistego startu, ale rozważmy inną opcję. Od pewnego czasu w mieście mówi się o powrocie do polityki byłego wiceprezydenta – Dariusza Szymczaka. Czy to on będzie asem, którego Trzecia Droga wyciągnie z rękawa? Na razie działacze nabrali wody w usta, ale wierzę, że najbliższe dni pozwolą na odkrycie wszystkich kart. Dariuszowi Prusowi bowiem zdecydowanie bliżej do powiatu, dlatego zapewne będzie on kandydatem do rady powiatowej, celując w stanowisko starosty.

Kandydat opozycji

Ale zostawmy już duże partie, a spójrzmy na nasze lokalne podwórko. Wszak w samej radzie miasta urzędujący prezydent ma kilku silnych adwersarzy. Pierwszym z nich jest przewodniczący rady miejskiej Dezyderiusz Szwagrzak, reprezentujący Wspólnotę Samorządową. Drugim jest radny Mariusz Blazy, za którym idzie mocne poparcie dzielnicy Wilchwy. Choć udało mi się uzyskać potwierdzenie, że jeden z panów będzie kandydatem na prezydenta, ostatecznie ich wewnętrzne ustalenia mają rozstrzygnąć, który. A może usłyszymy o podobnym tandemie, jak z Wodzisławia 2.0? Czas pokaże. Jeszcze do niedawna pojawiały się głosy o innych ewentualnych kandydatach spośród radnych, np. byłym wiceprezydencie Eugeniuszu Ogrodniku czy Adrianie Jędryce. Ten pierwszy jednak podobno skieruje swoje kroki do powiatu, drugi zaś – reprezentując Wodzisław 2.0 – będzie mieć już swojego kandydata na prezydenta.

Kto jeszcze w giełdzie nazwisk?

Nie możemy zapomnieć o jeszcze jednej możliwości. Chodzą słuchy, że niezadowolone z obecnej polityki w mieście środowisko sportowe również wystawi swojego kandydata na prezydenta. Tutaj naturalnie jako konkurent dla Mieczysława Kiecy jawiłby się prezes SWD Wodzisław Sebastian Klimek lub wiceprezes klubu Mirosław Oślizło. Zasłyszałem jednak o innej kandydaturze, moim zdaniem dość zaskakującej. Wśród kandydatów na prezydenta ma się bowiem znaleźć Marcin Piwoński, prezes Odry Wodzisław. Historia pamięta już przypadek, kiedy to prezes Odry został prezydentem. Tak było przecież ze śp. Ireneuszem Serwotką, który choć najpierw został powołany przez radę na prezydenta, ale później utrzymał się „w siodle” po wyborach. Ale czy Odrę można uważać za niezadowoloną po tym, jak otrzymała pieniądze na promocję miasta przez kluby sportowe zamiast SWD? Raczej nie, ale tutaj może chodzić bardziej o konsolidację środowiska sportowego we wspólnym celu, aby wodzisławski sport był „great again”, powtarzając za Donaldem Trumpem, czyli by w wolnym tłumaczeniu „znów był wielki”.

Czy oprócz tych, o których mówi się w wodzisławskiej polityce, pojawią się jeszcze inni? Może będziemy mieć nie sześciu, a 7 czy nawet 8 kandydatów?

Szymon Kamczyk 

Ludzie

Dariusz Prus

Były wicestarosta powiatu wodzisławskiego 

Dariusz Szymczak

Były zastępca prezydenta Wodzisławia Śląskiego.

Ewa Gawęda

Była senator.

Ireneusz Serwotka

Były Starosta Wodzisławski

Mieczysław Kieca

Prezydent Wodzisławia Śl.

Teresa Glenc

Była posłanka na Sejm RP.

31 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Dojegła (188.137. * .10) 28.01.2024 17:55
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Cenię Cię za poczucie humoru. W kabarecie zrobiłabyś karierę. Marnujesz się urzędzie.

jegła 28.01.2024 16:08
oceniono 3 razy
-3
Zgłoś

Warto przestrzec że zmiany nie zawsze mogą być dobre. Słyszeliście coś pozytywnego o Rydułtowach po odejściu Newy? Bo ja nie. Pszów mimo zmiany burmistrza stoi w miejscu. Tak samo Jastrzębie mimo wymiany Ogiegły na Hetman nie ma tam żadnego ożywienia. Kieca trochę dobrego zrobił dla Wodzisławia.

~Wodzislawianka4 (80.238. * .189) 28.01.2024 00:38
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Uważam że Kieca ma największą wygraną niż Szwagrzak i reszta. Chłopaki chowajcie się!!

zxc 26.01.2024 15:53
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

Alan Szatyło na ten moment jest najlepszym kandydatem.

~doniżej (188.137. * .237) 26.01.2024 09:19
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Pycha kroczy przed porażką. Swoją drogą to będzie test dla mieszkańców . Czy wolą dobry "co trzeba przyznać" PR czy nową miotłę.

~LoslaueR (5.173. * .210) 25.01.2024 15:03
oceniono 4 razy
-2
Zgłoś

Patrząc na takie „silne” kandydatury chciałoby się już pogratulować Mieczysławowi Kiecy kolejnej kadencji…

~nowywyborca (185.246. * .56) 25.01.2024 09:34
oceniono 4 razy
-2
Zgłoś

Skoro radny Chrząszcz nie startuje to głosujemy na Szatyło. Ewentualnie Piwoński. Na pewno nie Kieca i PIS!!

santiagol 24.01.2024 17:19
oceniono 5 razy
5
Zgłoś

piszecie "bele ktoś młody"
Kiecaj jest młody yno tak staro wyglądo. Borok się w życiu narobił :)

~Wodzisławbezgranic (94.254. * .51) 24.01.2024 16:12
oceniono 4 razy
2
Zgłoś

Jak trzeba być zuchwałym, jak trzeba być skompromitowanym, jak trzeba być bez honoru, jak trzeba Wodzisław dojechać aby nadal kandydować? Czy są jakieś granice w dzisiejszym świecie, które potrafią zahamować człowieka z garbem?

zwykłyobywatel 24.01.2024 14:04
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Niech Nowiny sprawdzą w Urzędzie odnośnie wezwania do przestrzegania prawa przez Radę Miasta jeśli są bezstronni będą mieli informację czego wezwanie dotyczy.

~panienka (159.205. * .110) 24.01.2024 11:15
oceniono 4 razy
2
Zgłoś

Tylko nie kieca, bo to tragiczna heca...

~Ania1980 (185.135. * .229) 24.01.2024 10:29
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

Piwoński to jakaś nowość spoza układów obecnych dziadów tych samych od lat w urzędzie i niespodzianka jak dla mnie i pamiętam go z podstawówki z szóstki jeszcze choć był starszy hahaha

~dosyćpolityki (37.248. * .106) 24.01.2024 10:24
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

potrzebny jest prawdziwy kandydat niezależny apolityczny

~PiwonskiPrezydentem (31.19. * .148) 24.01.2024 06:37
oceniono 4 razy
0
Zgłoś

Piwoński ma mój głos. Bardzo dobry biznesmen oraz prezes DUMY WODZISŁAWIA.

~Trybik (46.204. * .223) 24.01.2024 01:39
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Ci kandydaci to kpina. Jeden lata z flagą po drodze jakby muchy odganiał.Kolejny puchnie równo. Reszta plankton.
Ps. A ty Obiektywny zajmij się Rydultowami
Wygra i tak ten co zawsze.

~zxcv (87.207. * .86) 23.01.2024 22:46
oceniono 5 razy
-5
Zgłoś

Jeszcze Adam Gawęda może wystartować, o ile prezydent Duda go ułaskawi do wyborów, tak jak dzisiaj ułaskawił Wąsika i Kamińskiego.

Objektywny 23.01.2024 18:47
oceniono 4 razy
0
Zgłoś

Byle nie to co już było , i by nigdy nie wróciło, wystarczy to że z Miasta Wodzisław pozostało już tylko miasteczko wodzisław ,potrzeba postawić na kogoś normalnego i dlaczego nie postawić teraz na którąś z pań —jestem ZA !.

~Bezmózgi_leming (46.204. * .94) 23.01.2024 18:41
oceniono 5 razy
-3
Zgłoś

Yno honoratka :)

puchacz 23.01.2024 18:14
oceniono 4 razy
2
Zgłoś

Kieca , bier świeca i pod sąd .

~Pozytywny (5.184. * .175) 23.01.2024 17:17
oceniono 6 razy
-6
Zgłoś

Najlepsze kandydatury to Swagrzak, Blazy i Szymczak .

~postępowy (89.77. * .187) 23.01.2024 16:55
oceniono 4 razy
4
Zgłoś

Najwazniejsze, zeby to byl ktos rozsądny z planem na przyszłość miasta

~Byle_do_kwietnia (89.200. * .21) 23.01.2024 16:28
oceniono 5 razy
3
Zgłoś

Najważniejsze aby wyleciał Kieca raz na zawsze. KONIEC KIECY BLISKO

~kozakiewicz (185.241. * .164) 23.01.2024 16:14
oceniono 6 razy
6
Zgłoś

Blazy ... to dopiero byłby dramat....

Don_C 23.01.2024 16:01
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Jeśli nie znajdzie się ktoś taki co rozprawi się z pedagogiczną sitwą i postawi na inwestycje i rozwój to nic się nie zmieni.
Na 2024 nie ma żadnej większej inwestycji niż remont schodów przy cmentarzu. Za to oświata to już koło 105 milionów.
Na radnych do miasta i powiatu zapewne będą kandydować ci co zawsze. Czyli wysyp pedagogów na listach i emerytów 70+ ze swoją wielką wiedzą.
Ja mam nadzieję że do rady dostanie się jak najmniej tego betonu co są teraz a więcej ludzi co nie mają haseł typu - po co ci obwodnica jak jest w rybniku itp.

~BiedneNaszeMiasto (46.22. * .178) 23.01.2024 15:36
oceniono 6 razy
2
Zgłoś

Powiem tak:
Prezydent Kieca się wypalił
dyr pralni to jakaś kpina
pis to w ogóle jedna wielka porażka.o której nawet nie warto wspominać
tak słabych kandydatów dawno nie było!!!
Czarno to widzę

~dobrarada (5.184. * .111) 23.01.2024 14:35
oceniono 4 razy
0
Zgłoś

Biciepiany. Jan z Zawady potrzebny jest Zawadzie nich się nie pcha do takiego bagna

~onatu (85.14. * .21) 23.01.2024 14:33
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Do ~Qwerty2023 otóż to :)

~Biciepiany (46.204. * .5) 23.01.2024 12:14
oceniono 5 razy
1
Zgłoś

Wy Nowiny macie takie informacje jak to że Pan Kieca miał być wojewodą.
Tak samo że Blazy moze startować to bzdury i tym podobne. I jeszcze ta klocka heh komedia. Równie dobrze można napisać że może Jan z Zawady startować xd

~Qwerty2023 (46.204. * .163) 23.01.2024 11:43
oceniono 6 razy
0
Zgłoś

A czy przypadkiem Wspólnota Samorządowa to nie jest ukryta opcja PIS ?

~aaasdsdaa (91.225. * .42) 23.01.2024 10:01
oceniono 6 razy
0
Zgłoś

Byle nie Osoby z KO PSL POLSKA 2050 PIS LEWICY,
Najlepiej ktoś młody

~aaasdsda (91.225. * .42) 23.01.2024 10:00
oceniono 7 razy
5
Zgłoś

Byle nie Kieca