Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Ireneusz Serwotka

Były Starosta Wodzisławski

Ur. 16 lipca 1961 w Radlinie – polski działacz piłkarski i samorządowiec. Członek zarządu PZPN, były prezes Odry Wodzisław Śląski, prezydent Wodzisławia Śląskiego w latach 1998–2002. W młodości trenował piłkę nożną, był zawodnikiem Górnika Radlin. Zrezygnował z kariery sportowej w wieku 16 lat po stwierdzeniu arytmii serca. Ukończył studia na Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Pracował w urzędzie miasta w Wodzisławiu Śląskim, później zajął się prowadzeniem działalności gospodarczej w ramach rodzinnego przedsiębiorstwa. W 1993 został prezesem klubu piłkarskiego Odra Wodzisław. Funkcję tę pełnił do 2010 (z roczną przerwą w okresie 2007–2008), kiedy to zastąpił go Dariusz Kozielski. W tym okresie klub ten po raz pierwszy awansował do ekstraklasy (w 1996), pozostając w niej przez kilkanaście sezonów. Obejmował również funkcje w PZPN – członka zarządu i przewodniczącego jednego z wydziałów. W 2009 otrzymał tytuł honorowego członka związku. Zasiadł też w radzie nadzorczej Ekstraklasy S.A. W 1998 rada miasta powołała Ireneusza Serwotkę na urząd prezydenta Wodzisławia Śląskiego. W 2002 bez powodzenia ubiegał się o reelekcję, pozostając radnym miejskim. Były starosta wodzisławski, obecnie radny powiatu wodzisławskiego.

Pracownicy wodzisławskiego starostwa chcą podwyżek. Starosta Bizoń im odpowiada: "Nie ma na to pieniędzy" 

Związkowcy ze Starostwa Powiatowego w Wodzisławiu Śl. mieli nadzieję, że wywalczą zwiększenie płac urzędników do poziomu co najmniej inflacji, która wynosi około 17%. Ich prośba spełzła jednak na niczym.

Serwotka czuje się dyskryminowany w radzie powiatu. Starosta Bizoń: "To konsekwencja pana działań" 

Iskrzy na linii starosta Bizoń a radny Serwotka. Tym razem poszło o zaproszenie na szkolenie. Ten drugi czuje się nierówno traktowany, a pierwszy oskarża o narażanie powiatu na starty finansowe.

Starosta Bizoń do radnego Serwotki: "Jest pan oderwany od rzeczywistości". O co poszło? 

W minionym tygodniu gigantyczne kolejki aut tworzyły się przed punktami pobrań wymazów w Wodzisławiu Śl. i w Rydułtowach. - Czy nie można było przewidzieć, że one wystąpią - pytał i grzmiał jednocześnie radny powiatowy Ireneusz Serwotka.

Podwyżki dla starosty Leszka Bizonia i radnych powiatu wodzisławskiego stały się faktem  

Pensja starosty wodzisławskiego i diety tamtejszych radnych powiatowych poszybowały w górę. Nie wszystkim jednak taki obrót sprawy się spodobał. - Nie róbmy skoku na kasę. Miejmy trochę umiaru - apelowali co poniektórzy radni.

Szpitalne laboratorium testuje na pół gwizdka 

Zamiast 50 testów dziennie, wykonywanych jest zaledwie 8. Sprzęt do wykrywania koronawirusa, znajdujący się w wodzisławsko-rydułtowskim szpitalu nie jest wykorzystywany nawet w 30%. Powód? Brak dostępu do potrzebnych odczynników.

Serwotka skrytykował obchody święta nauczycieli 

Minione powiatowe obchody Dnia Edukacji Narodowej stały się przysłowiową kością niezgody między częścią radnych a kierownictwem starostwa. – Organizacja uroczystości była błędem – uważa jeden z radnych.

Pomoc kadrowa dla Sanepidu niezbędna 

Kto, kiedy i w jakim zakresie? W trakcie ostatniej powiatowej sesji rozmawiano o pomocy, jaką otrzymał wodzisławska stacja epidemiologiczna.

Starosta pytany o swoje zakażenie 

Czy np. wójt, burmistrz, prezydent, starosta powinni informować w przestrzeni publicznej o swoich zakażeniach koronawirusem? Jeden z radnych powiatu wodzisławskiego uważa, że tak. – Mamy prawo do takich informacji – podkreśla.

Pytania o usprawnienie pracy Sanepidu 

Czy oddelegowanie dodatkowych osób poprawiłoby działalność wodzisławskiej stacji sanitarnej w zakresie kontaktu z petentami? Okazuje się, że odpowiedź nie jest wcale taka oczywista. – Trzeba to przemyśleć – mówi tamtejsza pani dyrektor.

Dotacja była mizerna czy nie? 

Zaiskrzyło na minionej sesji rady powiatu między członkinią zarządu powiatu Kornelią Newy a radnym Ireneuszem Serwotką. Poszło o to, co jeden z rajców powiedział w trakcie poprzedniego posiedzenia.

Starostwo po cichu kupiło całkiem fajnego SUV-a 

Starosta wodzisławski Leszek Bizoń i jego podwładni od kilku miesięcy korzystają z nowego samochodu - renaulta kadjara. Auto zostało kupione z tzw. wolnej ręki. Starostwo zapłaciło za niego blisko 81 tys. zł i zostawiło w rozliczeniu 9-letnie renault fluence.

Ireneusz Serwotka: "Odra Wodzisław, odgrywała znaczącą rolę w śląskiej, a nawet polskiej piłce" 

Na progu 100-lecia Śląskiego Związku Piłki Nożnej prezes Henryk Kula, wraz z wiceprezesami Jarosławem Brysiem i Arturem Szymczykiem, spotkali się z działaczami, którzy zapisali się piłkarskiej historii regionu.

Serwotka o giełdzie nazwisk na nowego dyrektora szpitala 

Dyrektor szpitala w Wodzisławiu Śląskim i Rydułtowach Dorota Kowalska złożyła wypowiedzenie. W reakcji zarząd powiatu wodzisławskiego podjął decyzję, że trzeba rozpocząć procedurę, która pozwoli na wyłonienie nowego szefa lecznicy. Były starosta Ireneusz Serwotka nie szczędzi słów krytyki. - Jeśli jest ogłaszany konkurs, to...

Serwotka trochę jak Wałęsa. Protestuje w koszulce z napisem "statut" 

Pamiętacie koszulki z charakterystycznym napisem "konstytucja", które stały się symbolem walki ze zmianami w sądownictwie? Taką koszulkę założył m.in. Lech Wałęsa. W powiecie wodzisławskim koszulka z innym napisem stała się symbolem walki. Poszło o statut powiatu. Radny Ireneusz Serwotka pojawił się na sesji z napisem "statut" na...

Zabraknie chętnych na wybudowanie oazy w centrum miasta? 

Ławki, hamaki, leżaki, altana, a w budynku dawnego prosektorium ogród zimowy i nie tylko - w centrum Wodzisławia Śląskiego ma powstać „Oaza aktywności”. Plan jest ambitny, pieniądze są, ale pojawił się problem ze znalezieniem wykonawcy.

Wicestarosta przeprasza i wybacza. Czy to zmieni sytuację w powiecie? 

Między koalicją a opozycją w radzie powiatu wodzisławskiego mocno iskrzy. W momencie, gdy padały kolejne oskarżenia, nieoczekiwanie swój apel o pojednanie wygłosił wicestarosta Tadeusz Skatuła. – Jeśli z mojej strony kiedykolwiek padły słowa, które kogoś dotknęły, uraziły lub wydały się przesadzone – to przepraszam. Wybaczam...

„Mężczyźni powinni więcej na swoje barki wziąć’ – Serwotka krytykuje podział pracy w zarządzie 

Podział obowiązków między członkami nowego zarządu powiatu wodzisławskiego niepokoją byłego starostę Ireneusza Serwotkę. - Na jedną osobę kładzie się bardzo dużo pracy i obowiązków - uważa.

Zobacz więcej