Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Bożydary 2022

No i ani się człowiek obejrzał, jak przeleciało nam dwanaście miesięcy i „Bożydary” za 2022 rok czas przyznać. Trzeba uczciwie zaznaczyć, że naszym raciborskim twórcom i wydarzeniom nie było w ubiegłym roku łatwo przebijać się medialnie, bo konkurencja ogólnopolska i regionalna okazała się wyjątkowo mordercza. A to inflacja i cenowy horror, a to żenadne rozgrywki naszego rządu o kasę z Unią Europejską, jeszcze bardziej kompromitujący występ naszych piłkarzy na Mundialu, to znów strach czy wystarczy węgla i gazu, czy wreszcie „nieoczekiwana zmiana miejsc” we władzach województwa śląskiego. Ale nie ma co narzekać i tych, którzy się naharowali trzeba uhonorować. Tadaam…Poznajcie więc laureatów.

Bożydary 2022

Bożydar za całokształt twórczości

Ryszard Rudnik

Dotychczasowy dyrektor szpitala Ryszard Rudnik zwolnił się, by wystartować w konkursie na swoje dotychczasowe stanowisko. Z pojedynku z dwoma kandydatami wyszedł zwycięsko, zresztą podobnie jak z różnych wcześniejszych pojedynków, na przykład ze słynnym menedżerem służby zdrowia czy niektórymi radnymi. Mimo wieku emerytalnego wciąż jest niepokonany, a jego kult w Raciborzu przybiera na sile. Coraz większa rzesza ludzi wierzy, że raciborski szpital już nigdy nie będzie miał innego dyrektora.


Bożydar w kategorii: Pierwszoplanowa rola męska

Michał Woś

W życiu zawodowym każdego aktora o sukcesie decyduje nie tylko talent własny, ale także umiejętny dobór ról i trafianie na dobrych reżyserów. Nasz poseł i wiceminister Michał Woś dał (bo nie jestem pewny czy chciał) się obsadzić w roli „Twarzy Pegasusa”, co przyniosło mu niezwykłą „popularność” w radiu, telewizji, internecie i wszelkich innych mediach. Nie do końca wiadomo, czy właśnie o taką popularność mu chodziło. Przyszłość pokaże, czy było warto. Czasem źle wybrana rola ciągnie się za człowiekiem przez pół życia i blokuje rozwój kariery, jak na przykład postać czołgisty Janka Kosa z „Czterech pancernych i psa” za Januszem Gajosem.


Bożydar w kategorii: Pierwszoplanowa rola kobieca

Gabriela Lenartowicz

To przykład, że warto brać udział nawet w epizodach. Okazuje się, że nawet banalne, niesforne przejście przez ulicę w świetle kamer, może po pewnym czasie aspirować do roli pierwszoplanowej. Oczywiście ważne jest, aby trafić na dobry moment, a najlepiej jeszcze na promotora, takiego na przykład jak komendant główny policji czy prokurator, którzy od trzech lat usiłują wręczyć posłance Gabrieli Lenartowicz mandat w wysokości 100 zł, za przejście na czerwonym świetle przez wyludnioną drogę w Chałupkach. Dodajmy – w czasie wykonywania obowiązków poselskich. Ale towarzyszący jej mąż (czyli potencjalnie popełniający to samo wykroczenie) już nie wzbudził zainteresowania stróżów prawa. Widać nie dostrzeżono w nim talentu aktorskiego.


Bożydar w kategorii: Serial sensacyjny

Planowane kryte lodowisko

Trudno nie mieć innych skojarzeń, jeśli nawet pobieżnie śledzi się ciągnącą się epopeję i kolejne zwroty akcji w radzie miasta związane z budową krytego lodowiska w Raciborzu. Najpierw wszyscy chcą, potem jedni chcą, inni nie chcą, część radnych chce większe, część mniejsze, jedni woleliby droższe, inni tańsze i tak dalej. Do tego dochodzą kolejne oświadczenia wszystkich stron, przekonujące, że moja prawda jest „mojsza”. Wreszcie rada (głosami radnych koalicji Lenk – Szukalska) zablokowała budowę lodowiska, ale później została zmuszona przez Regionalną Izbę Obrachunkową do odblokowania i budowa ma ruszyć. Choć radni koalicji nadal grożą, że i tak nie dają pieniędzy. Ciąg dalszy niewątpliwie nastąpi.


Bożydar w kategorii: Film katastroficzny

Anna Szukalska

Hmmm, naginamy tu lekko regulamin przyznawania „Bożydarów”, bo film pt. „Zagłada Raciborza” wciąż nie wyszedł poza stadium zapowiedzi. Ale konsekwencja i intensywność jego promocji w wykonaniu radnej Anny Szukalskiej zasługuje na uhonorowanie. Fabuła zapowiadana przez autorkę nie jest specjalnie skomplikowana: Racibórz pod rządami obecnego prezydenta Dariusza Polowego, prawie jak słynne filmowe Gotham City, zmierza do katastrofy. Nasze miasto trzeba ratować. Szkopuł w tym, że jakoś brak nam „Batmanów”, bo albo pobrali fuchy w sąsiednich miastach, albo brak im odwagi, albo też są już zbyt leciwi, żeby walczyć, o fruwaniu nie wspominając. Z tego powodu przewiduję, że film jeszcze długo może nie zostać zrealizowany.


Bożydar w kategorii: Miniserial komediowy

Tadeusz Wojnar i Krzysztof Myśliwy

Dotychczasowy, zarząd Spółdzielni Mieszkaniowej „Nowoczesna”, choć składający się w dwóch trzecich z osób w wieku emerytalnym, ograł „młodszych” aspirantów do władzy w spółdzielni jak dzieci. Serial wydarzeń rozpoczął się od pojedynku na oświadczenia, a potem przeszedł w cykl zebrań członków spółdzielni, w których „opozycję” osobiście, acz nieskutecznie i nie wiadomo po co, wspierał prezydent Dariusz Polowy. W odwecie, też nie wiadomo po co, zwycięski prezes spółdzielni i były przewodniczący rady miasta Tadeusz Wojnar, w towarzystwie Krzysztofa Myśliwego (wcześniej radnego i wiceprzewodniczącego rady), przyszli z rewizytą, konkretnie na posiedzenie rady miasta. Panowie zasiedli w „loży szyderców” bijąc brawo, głośno wzdychając, śmiejąc się, a także gratulując (Myśliwy) radnym, którzy powiedzieli coś krytycznego pod adresem prezydenta. Żeby było jeszcze śmieszniej, to po stronie prezesa Wojnara we wspomnianej wojence, opowiedział się także młodszy z klanu Myśliwych, czyli Robert. Tak, tak… ten Robert, który kiedyś, przed wyborami, zapowiadał odważnie w mediach „dewojnaryzację”. No cóż, kolejne wybory nadchodzą, zobaczymy jak się nasz serial komediowy rozwinie.


Bożydar w kategorii: Powrót na wielką scenę

Leonard Malcharczyk

Podczas koncertu noworocznego w styczniu 2022 roku, tradycyjnie organizowanego przez Prezydenta i Starostę, prowadzący Leonard Malcharczyk (były radny powiatowy i konferansjer –v amator) raczył publikę m.in. żartami w stylu „Dejcie sobie na luz i za 9 miesięcy macie 500 plus”. To jedno z życzeń, które złożył uczestnikom. Trudno ustalić, czy skorzystali z rady. Gdyby ktoś chciał sobie przypomnieć inne bonmoty prowadzącego, to relację z imprezy nadal można znaleźć na portalu nowiny.pl


Bożydar w kategorii: Filmowy sukces komercyjny

Paweł Macha

Fakt faktem, że scenariusz do tego filmu (z gatunku trudnego do określenia, najbliżej mu chyba do science-fiction) został napisany przez rząd w Warszawie. To tam wizjonersko zdecydowano, że najbardziej kompetentnymi ludźmi w kraju do sprzedaży i dystrybucji węgla są gminni urzędnicy. W końcu wcześniej poradzili sobie z dystrybucją „500 plus”, to z węglem mieliby nie dać rady? No, ale jak wiadomo, o końcowym sukcesie decyduje nie tylko scenariusz, ale także reżyseria i produkcja. I w tym miejscu trzeba przyznać, że burmistrz Kuźni Raciborskiej Paweł Macha (jako producent) swojej szansy nie zmarnował i zapewnił swoim mieszkańcom upragniony tani węgiel w najwyższej cenie w powiecie.

Zobacz pozostałe teksty Bożydara


Masz informację, która nadawałaby się do tej rubryki i chcesz się nią podzielić? Napisz: bozydar.nosacz@outlook.com

Ludzie

Anna Szukalska

Radna Miasta Racibórz, Powiatowy Rzecznik Praw Konsumentów

Gabriela Lenartowicz

Poseł na Sejm

Krzysztof Myśliwy

Radny Gminy Racibórz.

Leonard Malcharczyk

Radny Powiatu Raciborskiego.

Michał Woś

sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości

Paweł Macha

Burmistrz Kuźni Raciborskiej.

Ryszard Rudnik

Dyrektor Szpitala Rejonowego w Raciborzu

Tadeusz Wojnar

samorządowiec, prezes SM Nowoczesna

5 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~GruchotPolowy (78.31. * .162) 12.01.2023 10:54
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~tyrcka (108.163. * .33) 11.01.2023 21:51
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~totusXCr5 (185.136. * .73) 11.01.2023 21:30

Niezatapialny... , nawet portal zapomniał jakie afery opisywał z nim w roli głównej.. może to trofeum to za te wyczyny przed zmianą uzębienia?. Teraz nowy garnitur ząbków i druga broda robią wrażenie na demiurgu zdarzenia. Ale to nie są geje... no taką trzeba mieć nadzieję...

~fanklubprezesa (46.223. * .138) 11.01.2023 06:18

No faktycznie, u jednych żenadnie, a u innych żenująco. No po prostu żenua!

~Alehandro (5.173. * .170) 10.01.2023 21:21
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

Gdzie nominacja dla kiecy albo kuczery.