Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Młodzieżowe ściganie w Rybniku [ZDJĘCIA] 

20 maja na Stadionie Miejskim w Rybniku odbyła się zaległa pierwsza runda zmagań w eliminacjach Drużynowych Mistrzostw Polski Juniorów (grupa D).

Słowiańskie obrzędy, napad na karawanę i... opowieści dla dorosłych. Taki będzie Raciborski Festiwal Średniowieczny 2024 [ZAPOWIEDŹ] 

Raciborscy Drengowie co roku wprowadzają do imprezy nowego punkty programu, dzięki czemu impreza nie traci na atrakcyjności — zarówno jeśli chodzi o widzów, jak i odtwórców, którzy co roku setkami zjeżdżają do Raciborza.

Święcenia kapłańskie w Diecezji Opolskiej. Nowi księża mają lub będą mieć związki z Raciborzem 

18 maja w kościele seminaryjno-akademickim w Opolu trzech diakonów przyjęło święcenia kapłańskie. Dwóch z nich praktykowało w Raciborzu, a trzeci będzie tu wikarym.

Pojechali w JBG-2 Pressingowej Petardzie MTB [ZDJĘCIA] 

Stowarzyszenie MTB Pressing Team zaprosiło kolarzy wyczynowych do udziału w JBG-2 Pressingowej Petardzie MTB XCO, która stanowiła trzecią serię Pucharu Polski. 

Pomylił fontannę ze śmietnikiem? "Puszki przeczyszczą rury" [ZDJĘCIA] 

Ekoporanek, ekobazar, kwiatobazar. Ekologiczny czar sobotniego poranka prysł w niedzielę, kiedy spacerowicze zobaczyli w fontannie na środku rynku... pływający śmietnik. 

Znika stara i powstaje nowa DW 925 na trasie Rybnik - Ruda Śląska [ZDJĘCIA] 

To jedna z większych inwestycji realizowanych obecnie w województwie śląskim. Przebudowa drogi będzie kosztować ponad 343 mln zł.

Powołanie wicewójta, możliwy powrót festynu majowego i inne spojrzenie na kanalizację – Leszek Pietrasz zdradza plany dla Nędzy [WYWIAD]  

Leszek Pietrasz, wójt gminy Nędza, w rozmowie z Nowinami przyznał, że już przed wcześniejszą kadencją rozważał możliwość wystartowania w wyborach samorządowych. Zdecydował się jednak zrezygnować z rywalizacji, gdy dowiedział się,...

Harry Potter polubiłby SOWĘ. Spotkałby tu swą skrzydlatą znajomą w Eko Noc 

Pokaz żywych sów był atrakcją otwierającą Eko Noc w Sowie, którą zorganizowano 18 maja. Przed budynkiem przy Żorskiej pojawiło się 8 ptaków i ich opiekun. Szybko zgromadził się tam mały tłum.

Jarmark z książką w tle. W Rudach promowano wyroby rękodzielnicze [ZDJĘCIA] 

W niedzielę, 19 maja, w sąsiedztwie Pocysterskiego Zespołu Klasztorno-Pałacowego w Rudach już po raz trzeci odbył się jarmark rękodzieła regionalnego. Głównym organizatorem wydarzenia była rudzka filia Miejskiej Biblioteki Publicznej w...

SENIORZY – wyniki, tabele i zapowiedzi 

W rozgrywkach seniorów wciąż dużo niewiadomych. W kilku grupach walka o miejsca premiowane awansem będzie zapewne trwała do ostatniego gwizdka. Kolejny weekend przyniósł sporo ciekawych rozstrzygnięć. Zapraszamy do lektury.

Władysław Przybysławski

ur. 03.02.1906, zm. 19.11.1979

ur. 3 II 1906 r. w Piotrowicach (dawny powiat Kazimierza Wielka, woj. kieleckie). Pochodził z rodziny chłopskiej. Po ukończeniu szkoły powszechnej w Przemykowie i Państwowego Seminarium Nauczycielskiego w Krakowie od IX 1926 do 1934 r. pracował jako nauczyciel szkoły publicznej w Skrzyszowie i Moszczenicy w pow. rybnickim. W latach 1934-1938, będąc na etacie nauczyciela PSP w Rybniku, pełnił funkcję instruktora oświaty pozaszkolnej przy Inspektoracie Szkolnym. W latach 1933-1938 dużo wysiłku poświęcił nawiązywaniu kontaktów z ludnością polską z terenu ziemi raciborskiej, zachęcony do tej działalności przez Arkę Bożka. Tu zadaniem ważnym było skatalogowanie i przewiezienie przez ówczesną granicę do raciborskiej „Strzechy” księgozbioru polskiego liczącego około 1200 tomów. Organizował opiekę nad młodzieżą kształcącą się w szkołach polskich i na kursach, organizował wycieczki do Polski. W latach 1937-38 podjął studia pedagogiczne w Wolnej Wszechnicy w Warszawie. W czasie okupacji pracował jako nauczyciel w Wołominie i Henrykowie koło Warszawy. Od sierpnia 1941 r. do wybuchu powstania warszawskiego pełnił obowiązki kierownika internatu przy szkole specjalnej w Warszawie. W tym czasie uczęszczał na tajne komplety nauczania, organizowane przez Wolną Wszechnicę. W 1940 r. wstąpił do tajnej organizacji SLROCH. Pod koniec 1944 r. wyjechał do rodzinnej wsi Piotrowice, gdzie brał udział w organizowaniu pomocy i żywności dla partyzantów i żołnierzy AK. Po zakończeniu wojny, w lipcu 1945 r., Kuratorium Okręgu Szkolnego Śląskiego w Katowicach poleciło mu zorganizowanie Uniwersytetu Ludowego w Brzeziu n. Odrą. Tu pracował do 1953 r. Uniwersytet Ludowy w Brzeziu n. Odrą miał charakter repolonizacyjny i zawodowy; na 10 kursach ukończyło naukę 484 słuchaczy, 368 ze Śląska, spoza Śląska 116. W X 1954 r. złożył egzamin dyplomowy na wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Łódzkiego, uzyskując tytuł magistra pedagogiki. W marcu 1955 r. objął funkcję dyrektora Zaocznego Studium Nauczycielskiego w Raciborzu i pełnił ją aż do połączenia go ze stacjonarnym SN; tu pełnił funkcję wykładowcy. W 1971 r. przeszedł na emeryturę, nadal jednak wykładał jeszcze w Studium Nauczycielskim, był prelegentem TWP, członkiem Towarzystwa Miłośników Ziemi Raciborskiej oraz innych stowarzyszeń. Zmarł 19 XI 1979 r. w Raciborzu.

Małgorzata Rother-Burek