Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Nie żyje Jacek Ostrowski. Był organizatorem raciborskiej "Budo Gali" 

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że dziś rano (7 maja) w wieku 52 lat zmarł nagle Jacek Ostrowski, twórca ośrodka Aikido w Raciborzu, a także organizator Interdyscyplinarnego Festiwalu Kultury i Sztuki Japonii "Budo Gala".

Kuźnia Raciborska: Burmistrz Wojciech Gdesz złożył ślubowanie. Roksana Pytlik wiceburmistrzem [ZDJĘCIA] 

We wtorkowe południe, 7 maja w Sali Ślubów Urzędu Stanu Cywilnego przy Urzędzie Miejskim w Kuźni Raciborskiej odbyła się I sesja Rady Miejskiej w kadencji 2024-2029. Podczas obrad ślubowanie złożył nowy włodarz Wojciech Gdesz, który w...

Pierwsza sesja Rady Miasta Żory. Ślubowanie złożyli radni i prezydent [ZDJĘCIA] 

Za nami inauguracyjna sesja Rady Miasta Żory. Nowi radni złożyli ślubowania, tak samo jak prezydenta Waldemar Socha, który wygrał wybory. Podobnie jak na stanowisku prezydenta także na stanowisku przewodniczego rady nie doszło do zmiany. Jednogłośnie...

Jacek Wojciechowicz złożył ślubowanie prezydenckie. Sesję opóźniono, bo czekano na przyjazd Justyny Święty-Ersetic 

Pierwszą sesję miejską nowej kadencji w Raciborzu zwołano 7 maja z udziałem wielu gości na widowni. Byli wśród nich m.in. poprzedni prezydenci miasta oraz odwołani w trakcie kadencji D. Polowego szefowie spółek miejskich. Obrady rozpoczął...

Edyta Szajt przewodniczącą Rady Gminy Nędza. W przeszłości była zastępcą wójta 

Edyta Szajt powróciła do nędzańskiego urzędu, tym razem nie jako urzędniczka, lecz jako radna, zostając przy tym wybraną na przewodniczącą Rady Gminy Nędza. Jej zastępczynią również została kobieta – Anna Cieślik. Obie panie startowały...

Mariusz Blazy nowym przewodniczącym rady w Wodzisławiu Śląskim. Tak spokojnej sesji dawno nie było [ZDJĘCIA] 

W Urzędzie Miasta Wodzisławia Śląskiego odbyła się pierwsza w kadencji 2024-2029 sesja Rady Miejskiej, podczas której radni złożyli ślubowanie, wybrano przewodniczącego i wiceprzewodniczących, a także ustalono wynagrodzenie prezydenta miasta. 

Wicedyrektor raciborskiego Ekonomika szefem Rady Miejskiej w Krzanowicach 

Ostatnie wybory samorządowe w Krzanowicach wyraźnie różniły się od tych z 2018 roku. Tym razem aż 60 kandydatów z pięciu różnych komitetów stawiało czoła w rywalizacji o mandaty radnych, co wpłynęło na zróżnicowany skład rady. Burmistrz...

Jak wyglądali maturzyści w latach 1968, 1970 i 1995? 

26 maja 1995 roku „Nowiny Raciborskie” opublikowały na swych łamach listę tematów z języka polskiego, z którymi musieli się zmierzyć maturzyści. W galerii prezentujemy zdjęcia matur w II LO (1968) i Medyku (1970).

Tomasz Cofała nowym przewodniczącym Rady Powiatu Raciborskiego. Zastępcami Marek Bugdol i Ryszard Wolny. Starostą - Grzegorz Swoboda 

Były szef klubu Razem dla Ziemi Raciborskiej (w poprzedniej kadencji) uzyskał poparcie 19 głosów radnych (2 były wstrzymujące). Wybór szefa rady był pierwszym głosowaniem - tajnym - nowej rady Powiatu na lata 2024-29. Trwa sesja w starostwie.

Święto Gradowe w Pogrzebieniu [25 lat temu] 

4 maja 1999 roku w Pogrzebieniu odbyła się tradycyjna procesja z okazji Święta Gradowego.

Maksymilian Lasok

ur. 01.02.1912, zm. 03.01.1991

Urodził się 1 lutego 1912 r. w Turzy Śląskiej w rodzinie śląskiego działacza Alojzego i Albiny z domu Przybyła. Małżeństwo doczekało się siedmiorga dzieci. Maksymilian był starszym o 9 lat bratem Dominika Lasoka, późniejszego profesora i wybitnego prawnika. Do szkoły powszechnej uczęszczał w rodzinnej miejscowości. Po jej ukończeniu pracował zawodowo i zarazem uczył się w szkole średniej. Maturę zdał na Korespondencyjnych Kursach „Wiedza” w Krakowie. W 1938 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Częstochowskiej w Krakowie i rozpoczął studia na wydziale teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. W wyniku wybuchu II wojny światowej musiał przerwać studia. W styczniu 1940 roku znalazł się w szeregach Wojska Polskiego we Francji. Brał udział w działaniach wojennych przy linii Maginot’a. Tam dostał się do niewoli niemieckiej.

Po ucieczce z obozu jenieckiego w październiku 1940 r. został przyjęty do Seminarium Duchownego w Marsylii. Pomocy udzielił mu wówczas kardynał August Hlond. Lasok zaangażował się również w działalność we francuskim Ruchu Oporu, za co w 1942 r. został aresztowany i osadzony w obozie w Dole. Po zwolnieniu z obozu od 1943 r. kontynuował studia teologiczne w Seminarium Duchownym w Gap w południowo-wschodniej Francji. Tam też 25 marca 1944 r. przyjął święcenia kapłańskie.

Z powodu ciągle trwającej wojny nie mógł skontaktować się ani z ordynariuszem częstochowskim, w którego seminarium rozpoczął drogę do kapłaństwa, ani z ordynariuszem katowickim, z którego diecezji pochodził. Po święceniach został więc inkardynowany do archidiecezji gnieźnieńskiej. W latach 1944 – 1947 kontynuował studia w Instytucie Katolickim w Lyonie. W tym czasie z ramienia Polskiej Misji Katolickiej we Francji zajmował się duszpasterstwem emigrantów z Polski, którzy mieszkali w okolicach Lyonu. Po zakończeniu studiów pracował najpierw wśród górników, hutników i rolników polskich w diecezjach: Nancy i Verdun w Lotaryngii, a następnie na północ od Paryża w diecezjach: Amiens i Rouen. W lutym 1949 roku rozpoczął starania o przyjęcie w szeregi duchowieństwa diecezji katowickiej, do czego ostatecznie wówczas nie doszło.

Od sierpnia 1951 r. aż do końca życia pracował w Marsylii. Był najpierw wikariuszem w dwóch miejskich parafiach i kapelanem Sióstr Sacre Coeur, a następnie kustoszem sanktuarium pielgrzymkowego Notre Dame de la Garde i duchowym opiekunem domu Misjonarek Miłości Matki Teresy z Kalkuty. Duszpasterzował również wśród Polaków mieszkających w południowo-wschodniej Francji w diecezjach: Marseille, Aix-en-Provence, Avignon, Toulon i Nice. Przez szereg lat był nieoficjalnym duszpasterzem na zawijających do portu w Marsylii okrętach US Navy, czyli amerykańskiej marynarki wojennej. W 1985 r. jego długoletnie starania o przyjęcie do diecezji katowickiej, rozpoczęte jeszcze w okresie II wojny światowej, w końcu doczekały się finału. We wrześniu bp Damian Zimoń włączył go oficjalnie do grona prezbiterów Kościoła katowickiego. W 1989 roku w uznaniu zasług otrzymał godność kapelana Jego Świątobliwości. Zmarł 3 stycznia 1991 w Marsylii i tam został pochowany.

Artur Marcisz


Autor korzystał z „Encyklopedii wiedzy o Kościele katolickim na Śląsku”