Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Maria Olejarnik

Miejski Konserwator Zabytków w Raciborzu

Miejski Konserwator Zabytków w Raciborzu

Nowiny Raciborskie piszą o tężni - spełnieniu marzeń 

Tężnia solankowa już działa w małym parku przy Warszawskiej. To pierwsza, ale nie ostatnia tężnia miejska w Raciborzu. Już wiadomo, że następna powstanie na Ostrogu, a kolejne nie są wykluczone. - Zależy od potrzeb mieszkańców - tłumaczy prezydent Raciborza Dariusz Polowy.

Drożyzna hamuje rozbudowę H2Ostróg. O tym piszą Nowiny Raciborskie 

Miało wystarczyć 35 mln zł, tymczasem raciborska firma żąda ponad 55 mln zł. Prezydent Dariusz Polowy twierdzi, że gotów jest zrobić wszystko, by baseny przy Zamkowej powstały.

Tajemnice pałacu w Krowiarkach – wykład Marii Olejarnik w raciborskiej bibliotece  

Nie jest szczególnie nowatorski w stylu, będąc eklektycznym wyrazem gustów swoich mieszkańców i nie reprezentując wyróżniającej się linii politycznej w architekturze. Pałac w Krowiarkach roztacza wokół siebie aurę tajemniczości, intrygując tym co skrywa za zamkniętymi drzwiami. Drzwi do wnętrza uchyliła we wtorek 16 maja Maria...

Jednego głosu zabrakło, by uchwalić w Raciborzu Park Kulturowy Serce starego miasta 

Remisowy wynik głosowania na sesji sprawił, że kolejna próba uchwalenia Parku była nieskuteczna. Broniła go na sesji Maria Olejarnik Miejski Konserwator Zabytków, ale nie zmieniła sceptycznego nastawienia wielu radnych. W tym gronie był Mirosław Lenk, który wyszedł z sali w trakcie głosowania. Wcześniej mówił, że zapisy dla parku...

Urzędnicy spacerowali po raciborskich podwórkach  

- W ubiegłym tygodniu odbył się spacer studyjny po wybranych raciborskich podwórkach, w ramach prac nad przygotowaniem planu rewitalizacji Raciborza - informuje raciborski magistrat.

Maria Olejarnik: Racibórz jest jak smaczek dla koneserów 

Z Marią Olejarnik, historykiem sztuki, raciborskim konserwatorem zabytków, koresponduje ks. Łukasz Libowski

Racibórz będzie miał świętą księżniczkę. Nowy numer Nowin Raciborskich 

Zaszczytem nazywa biskup Jan Kopiec możliwość wszczęcia procesu beatyfikacji Ofki Piastówny. W Diecezji Opolskiej starają się, by Eufemia w przyszłości była kanonizowana jako święta. Ważne uroczystości Kościoła Katolickiego odbyły się w raciborskiej farze.

W urzędzie nie pokażą zawiadomienia do prokuratury w sprawie radnego Klimy i konserwator Olejarnik 

Informacja o zawiadomieniu prokuratury o podejrzewaniu Piotra Klimy o czyny niedozwolone względem urzędnika samorządowego oburzyła wskazanego tak radnego. - Dowiedziałem się o tym z mediów - podał Nowinom zaskoczony rajca, jeden z najdłużej zasiadających w raciborskim samorządzie. Choć zażądał dostępu do treści zawiadomienia, to...

Oficjalna wersja zdarzeń z kolanami radnego: chodziło o urzędnika, a nie urzędniczkę 

W protokole z posiedzenia komisji Piotra Klimy, które zrodziło już wiele kontrowersji, zapisano, że przewodniczący spytał, czy to on ma komuś siadać na kolana, a inny radny rzucił propozycję, by Piotr Klima skorzystał z kolan… kierownika biura rady.

BOŻYDAR NOSACZ: Kabaret starszych panów 

Bożydar Nosacz nie ma litości dla radnych z Raciborza - Piotra Klimy i Henryka Mainusza. I dobrze, bo takiej żenady w raciborskim samorządzie nie było już dawno.

Kolana radnego. Niewinny żart czy brak szacunku dla urzędnika? 

Zachowanie przewodniczącego komisji gospodarki Piotra Klimy nie spodobało się wiceprezydentowi Raciborza Dawidowi Wacławczykowi. Do scysji między byłymi kolegami z klubu radnych NaM doszło na listopadowym posiedzeniu komisji. Poszło o to, gdzie powinna siedzieć Miejska Konserwator Zabytków Maria Olejarnik.

Sercowe podchody w Raciborzu. Czy cztery serca Polowego będą więcej warte od jednego serca Fity? 

Usunięcie serca na plastikowe nakrętki ze skweru księdza Pieczki odbiło się szerokim echem w mediach społecznościowych. W magistracie zapadła decyzja, aby zaoferować raciborzanom coś w zamian.

Gdzie się podzieje Zakrętkowe serce? W urzędzie nie chcą by stało przy placu Długosza 

W stowarzyszeniu „W służbie mieszkańcom”, które przed rokiem ustawiło "serce" (pojemnik na zużyte plastikowe nakrętki) w Raciborzu zapanowała konsternacja. Prośba o przedłużenie umowy na umiejscowienie Zakrętkowego serca, które służy zbiórce darowizn dla Hospicjum św. Józefa, spotkało się z odmową magistratu.

Czym jest dziedzictwo Raciborza i jak o nim mówić?  

Turystyczne projekty rozwijają się tam, gdzie jest łatwość dotarcia w to miejsce. Zanim dojedzie się do Raciborza od strony Gliwic trzeba pokonać kilka kroków - powiedziała Małgorzata Tkacz-Janik z Instytutu Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego na początku warsztatów poświęconych Parkowi Kulturowemu w Raciborzu. Spotkanie zorganizowano...

Co kryje spichlerz z Sudołu? Zabytek z 1821 roku otwarto dla zwiedzających   

Na ulicy Czynu Społecznego w Raciborzu zrobiło się tłoczno, gdy z okazji Dni Dziedzictwa Europejskiego 18 września otwarto drzwi zabytkowego spichlerza chłopskiego. Weszła tam Miejska Konserwator Zabytków Maria Olejarnik, wiceprezydent Raciborza Dawid Wacławczyk i spora kolejka zainteresowanych.

Czy raciborzanie są dla Raciborza, czy to Racibórz jest dla raciborzan? 

Przestrzeń, ekologia, transport i mieszkania – te sfery życia społecznego interesowały 14 kwietnia uczestników warsztatów tematycznych z budowania strategii Raciborza do 2030 roku. Dzięki aktywnemu udziałowi szefów wydziałów z Batorego, padły konkrety dotyczące m.in. potencjalnego parku przy Ogrodowej czy przyszłości żwirowni na Ostrogu.

Nagłe problemy kadrowe magistratu. Wacławczyk: mamy falę zachorowań, sytuacja jest dynamiczna 

Pierwszy zastępca prezydenta Raciborza poinformował na marcowym posiedzeniu komisji oświaty, że 70% kadry mu podległej w urzędzie (Wacławczyk zarządza m.in. lokalówką, ochroną środowiska i promocją miejską) znalazło się na chorobowym lub na kwarantannach z powodu wzrostu zakażeń koronawirusem.

Zobacz więcej