Oficjalna wersja zdarzeń z kolanami radnego: chodziło o urzędnika, a nie urzędniczkę

W protokole z posiedzenia komisji Piotra Klimy, które zrodziło już wiele kontrowersji, zapisano, że przewodniczący spytał, czy to on ma komuś siadać na kolana, a inny radny rzucił propozycję, by Piotr Klima skorzystał z kolan… kierownika biura rady.

Oficjalna wersja zdarzeń z kolanami radnego: chodziło o urzędnika, a nie urzędniczkę
Piotr Klima na zdalnej sesji Rady Miasta Racibórz przeprosił za sytuację z posiedzenia jego komisji. Urzędnicy poskarżyli się nań szefowi rady i poinformowali prezydenta Polowego

Z nagrania obrad, do którego dotarliśmy, słychać, że przewodniczący Piotr Klima nie formułuje wyraźnego zaproszenia do siadania na swoje kolana.

Śmieje się, pyta o kolana oraz o to, czy to on ma usiąść na kolanach.

W tym czasie przy stole prezydialnym znajdowała się już Maria Olejarnik - Miejska Konserwator Zabytków. Taka wersja zdarzeń widnieje w oficjalnym protokole z obrad, sporządzanym na podstawie nagrania audio.

Odbiór wspólny

Zarówno Dawid Wacławczyk, Dominik Konieczny i Magdalena Kusy, zasiadając w swoich ławach, w oddaleniu od stołu prezydialnego, odebrali zachowanie szefa komisji jako zaproszenie Marię Olejarnik do siadania na jego kolanach. Byli wzburzeni, reagowali w stanowczym tonie.

O siadaniu na kolanach, śmiejąc się, mówił były przewodniczący rady miasta Henryk Mainusz (w protokole nie jest wymieniony, napisano tam, że wypowiedział to „jeden z radnych”, ale w nagraniu słychać, że to szef klubu „Razem dla Raciborza”; on sam potwierdził to jeszcze w trakcie obrad)

Fakt, że Olejarnik zdecydowała się na skargę skierowaną do przewodniczącego rady, wskazuje, że i ona uznała siebie za adresatkę dyskusji o kolanach. Tymczasem w protokole jest wyraźny zapis, że radni żartowali na ten temat z kierownikiem biura rady Leszkiem Jureczką.

Przeprosił i poprosił

Piotr Klima wygłosił na listopadowej sesji oświadczenie w sprawie „afery kolanowej”. Przeprosił, adresował przeprosiny konkretnie do M. Olejarnik i apelował o zamknięcie sprawy przed nadchodzącym okresem świąt Bożego Narodzenia.

Piotr Klima przeprasza na sesji.mp3

W biurze rady są jednak dwie skargi na radnego Klimę, adresowane do przewodniczącego rady miasta Mariana Czernera.

W jednej z nich Dawid Wacławczyk domaga się, by sprawą zajęła się komisja skarg (szefową jest Anna Ronin). Wacławczyk utrzymuje, że Klima wprost zaproponował Olejarnik, by ta usiadła na jego kolanach. Nie wyklucza on, że tematem powinna zająć się instytucja zajmująca się naruszeniem równego traktowania kobiet i mężczyzn.

- Poprosiłem p.o. szefa Wydziału Organizacyjnego panią Monikę Chojecką o opinię w sprawie uruchomienia stosownych procedur mających chronić pracowników Urzędu Miasta Racibórz przed nieuzasadnionymi atakami i uwagami o charakterze seksistowskim - podał w swym piśmie pierwszy zastępca prezydenta miasta.

Pobierz Skarga-na-zachowanie-przewodniczącego-komisji-gospodarki-Piotra-Klimy (1).odt (format odt, rozmiar ~31.65 k)

Maria Olejarnik też poskarżyła się przewodniczącemu rady i przekazała notatkę służbową prezydentowi Raciborza. Wystąpiliśmy do urzędu o udostępnienie treści jej skargi.

Kolana radnego 17 wiadomości, 289 komentarzy w dyskusji, 30 zdjęć, 2 filmy

Ludzie

Anna Ronin

Radna Miasta Racibórz

Dawid Wacławczyk

Wiceprezydent Raciborza

Dominik Konieczny

Wiceprezydent Raciborza

Henryk Mainusz

Radny Miasta Racibórz, były przewodniczący rady.

Magdalena Kusy

Radna Miasta Racibórz

Maria Olejarnik

Miejski Konserwator Zabytków w Raciborzu

Marian Czerner

Przewodniczący Rady Miasta Racibórz w kadencji 2018-2023, wcześniej wice.

Piotr Klima

Radny Gminy Racibórz

9 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~konsekwencje (188.137. * .10) 17.02.2022 10:42

Z igły robić widły, ale w końcu ktoś to rozdmuchał i powinien ponieść konsekwencje swojej głupoty lub złej woli. nie widać równiez refleksji i przeprosin Pana Klimy bo teraz to on może z nimi zatańczyć za pomówienia. Jest osobą publiczną i takie szkaalowanie jego osoby i przypisywanie mu słów których nie powiedział naraża go na utratę jego wizerunku i zaufania wyborców..

~ciekawy (188.137. * .170) 17.02.2022 10:26

Naprawdę radni w waszym mieście zajmują się takimi sprawami ?

~żenujące (46.134. * .25) 17.02.2022 10:11

To bardzo przykre ale większość tu piszących nie potrafi czytać że zrozumieniem.

~WierzęDebilom (37.47. * .252) 25.11.2021 23:47
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Uhm… jasne… do stołu podchodzi młoda laska, a dziadek zaprasza na kolanka innego starszego faceta… który siedzi na krześle. Chyba mu La Busz podpowiada linię obrony

~jajkosmoka (188.172. * .74) 25.11.2021 21:57
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Polowy sam nie najwyższych lotów,nie ma szczęścia do zastępców, którzy mu systematycznie podcinają małe skrzydła.Taki Wacławczyk jeszcze się chyba nie zorientował, ze został wickiem i pora skończyć z zachowaniami opozycyjnego zadymiarza . Na komisji był wicek i nie potrafił załagodzić sprawy a dodatkowo wszystko rozjątrzył ,napisał te długaśną skargę oraz poleciał z nią do Wawocznego, który te wypociny opublikował. I oto wszyscy się dowiedzieli, ze w urzędzie miasta kierowanym przez Polowego są takie zadymy a wicek dodatkowo w godzinach pracy tłucze kasę na lekcjach ze studentami.Czy nikt nie potrafi wytłumaczyć Polowemu, ze od czasu powołania Wacławczyka ma same problemy wizerunkowe?plagiat,koncert Zdechły Osa, punkt informacji turystycznej, park kulturowy, tablice informacyjne ,budżet obywatelski a teraz te kolanka..Po co ci to było Dariuszu?czy w urzędzie nie ma nikogo od załatwiania kryzysów, co wie ,że każda zadyma szkodzi wizerunkowi prezydenta?kiedy przyjdzie nakaz odstawienia Wacławczyka?

~Simeeek (94.40. * .173) 25.11.2021 19:04
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Wacławczyk to osoba msciwa z takiego głupiego żartu zrobić taką aferę jak publicznie obrażał p
Szukalską to ok ten człowiek zawsze musi kogoś upokorzyć Pan Klima to człowiek mądry i prawy Wacławczyk do pięt mu nie dorasta p Piotrze głowa do góry

~PogrążaszSięWaćPan (78.31. * .34) 25.11.2021 14:48
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Taaa... jeśli jesteś przewodniczącym, który potwierdza protokół to jeśli powiedziałeś do kogoś "Ty gnoju" to zapisane będzie "Do boju"

~SałCheł (10.0. * .15) 25.11.2021 13:13
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Wacław odgrywa się na panu panie Piotrku, za to co wcześniej było pod jego adresem. Zemsta jest słodka...

~Mieszkaniec121212 (91.199. * .17) 25.11.2021 09:23
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Dziecinada z obu stron.