środa, 28 października 2020

imieniny: Szymona, Tadeusza, Judy

RSS

Czyste Powietrze bliżej Raciborza. Będzie tu eko-doradca

27.11.2019 07:01 | 5 komentarzy | ma.w

Prezydent miasta Dariusz Polowy i wiceprezes WFOŚiGW Adam Lewandowski podpisali w magistracie porozumienie o współpracy. Dzięki temu w Raciborzu będzie można składać wnioski o dotacje z programu Czyste Powietrze, powstałego by walczyć ze smogiem na Śląsku.

Czyste Powietrze bliżej Raciborza. Będzie tu eko-doradca
Prezydent Dariusz Polowy podpisał porozumienie z wiceszefem WFOŚiGW Adamem Lewandowskim
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Eko-doradca ma się pojawić w urzędzie przy Batorego z początkiem nowego roku. Jeszcze nie ustalono czy jego obowiązki będą pełnić aktualni pracownicy magistratu czy też powstanie nowy etat urzędniczy. - Jesteśmy na to przygotowani - zaznaczył D. Polowy.

Wiceszef Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska zapowiedział, że liczy w Raciborzu na jakieś 300 wniosków o dofinansowanie składanych w ciągu roku. Aktualnie do Katowic wpłynęło 100 wniosków w ciągu 1,5 roku działania programu. - Być może bariera odległości na trasie Racibórz - Katowice miała znaczenie przy tym, że wniosków jest tylko tyle - przyznał wiceprezes Lewandowski.

Racibórz jest 23 gminą, z którą WFOŚiGW podejmuje współpracę przy realizacji Czystego Powietrza. Czy można mówić o poślizgu w staraniach Miasta o pozyskanie Eko-Doradcy? A. Lewandowski powiedział, że Racibórz trzeba traktować jako jedną z pierwszych gmin, które doprowadziły do porozumienia z Funduszem.

- W sąsiednim Rybniku, o którym mówi się w całej Polsce w kontekście ogromnego smogu takiego eko-doradcy jeszcze nie ma - podkreślił.

Wiceszef funduszu zaprzeczył jakoby program Czyste Powietrze "szedł wolno". - Z 12 tys. wniosków jakie nań wpłynęły już 8 tys. umów jest podpisanych - mówił dziennikarzom.

Lewandowski powiedział też, że raciborzanie korzystający z pomocy eko-doradcy zyskają stuprocentową pewność, że ich wniosek będzie prawidłowo wypełniony zanim trafi do funduszu. - Do Katowic wnioskodawca uda się już tylko po pieniądze - oznajmił gość prezydenta Raciborza.

Jak zapewnił prezydent Dariusz Polowy, mieszkańcy Raciborza będą mogli łączyć dofinansowania z miejskiego PONE oraz Czystego Powietrza. Powiedział to mimo wątpliwości, jakie zgłosił na ten temat wiceprezes WFOŚiGW.

Dla prezydenta miasta możliwość ograniczania smogu w Raciborzu jest o tyle istotna, że najnowsze dane ze stacji monitorowania jakości powietrza podają, że na ostatnich 20 dni, przez 10 notowano wielokrotne przekroczenia norm zanieczyszczenia. - A listopad mamy ciepły - podsumował Dariusz Polowy.