Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Czyste Powietrze bliżej Raciborza. Będzie tu eko-doradca

Prezydent miasta Dariusz Polowy i wiceprezes WFOŚiGW Adam Lewandowski podpisali w magistracie porozumienie o współpracy. Dzięki temu w Raciborzu będzie można składać wnioski o dotacje z programu Czyste Powietrze, powstałego by walczyć ze smogiem na Śląsku.

Czyste Powietrze bliżej Raciborza. Będzie tu eko-doradca
Prezydent Dariusz Polowy podpisał porozumienie z wiceszefem WFOŚiGW Adamem Lewandowskim

Eko-doradca ma się pojawić w urzędzie przy Batorego z początkiem nowego roku. Jeszcze nie ustalono czy jego obowiązki będą pełnić aktualni pracownicy magistratu czy też powstanie nowy etat urzędniczy. - Jesteśmy na to przygotowani - zaznaczył D. Polowy.

Wiceszef Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska zapowiedział, że liczy w Raciborzu na jakieś 300 wniosków o dofinansowanie składanych w ciągu roku. Aktualnie do Katowic wpłynęło 100 wniosków w ciągu 1,5 roku działania programu. - Być może bariera odległości na trasie Racibórz - Katowice miała znaczenie przy tym, że wniosków jest tylko tyle - przyznał wiceprezes Lewandowski.

Racibórz jest 23 gminą, z którą WFOŚiGW podejmuje współpracę przy realizacji Czystego Powietrza. Czy można mówić o poślizgu w staraniach Miasta o pozyskanie Eko-Doradcy? A. Lewandowski powiedział, że Racibórz trzeba traktować jako jedną z pierwszych gmin, które doprowadziły do porozumienia z Funduszem.

- W sąsiednim Rybniku, o którym mówi się w całej Polsce w kontekście ogromnego smogu takiego eko-doradcy jeszcze nie ma - podkreślił.

Wiceszef funduszu zaprzeczył jakoby program Czyste Powietrze "szedł wolno". - Z 12 tys. wniosków jakie nań wpłynęły już 8 tys. umów jest podpisanych - mówił dziennikarzom.

Lewandowski powiedział też, że raciborzanie korzystający z pomocy eko-doradcy zyskają stuprocentową pewność, że ich wniosek będzie prawidłowo wypełniony zanim trafi do funduszu. - Do Katowic wnioskodawca uda się już tylko po pieniądze - oznajmił gość prezydenta Raciborza.

Jak zapewnił prezydent Dariusz Polowy, mieszkańcy Raciborza będą mogli łączyć dofinansowania z miejskiego PONE oraz Czystego Powietrza. Powiedział to mimo wątpliwości, jakie zgłosił na ten temat wiceprezes WFOŚiGW.

Dla prezydenta miasta możliwość ograniczania smogu w Raciborzu jest o tyle istotna, że najnowsze dane ze stacji monitorowania jakości powietrza podają, że na ostatnich 20 dni, przez 10 notowano wielokrotne przekroczenia norm zanieczyszczenia. - A listopad mamy ciepły - podsumował Dariusz Polowy.

5 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Echh (88.156. * .165) 27.11.2019 22:07

Dziesiątka p.... Równo drzewa w mieście tnie!.... WYCINA ;(((

~Emerytek (5.173. * .207) 27.11.2019 15:41

O czym tu dyskutować podnieść ceny węgla o 200% dla indywidualnych odbiorców a dla elektrowni i ciepłowni obniżyć.

~szpagin (93.105. * .149) 27.11.2019 14:10

jestesmy truci i duszeni , prosimy Prezydenta o pomoc . . ul.opawska , katowicka , myslowicka !
poprostu dramat itd sluzby tzn Straz Miejska i Ochrona Srodowiska nie reagują na zgloszenia !

~Miczum (94.254. * .84) 27.11.2019 12:37

Takie są oczekiwania społeczeństwa. Pieniądze są do wzięcia, tylko procedury przeszkadzają w sięgnięciu po tę kasę. Dobrze, że W KOŃCU mamy w Racku tę opcję. Brawoooo Dariusz "Wielki" Polowy!

~kolegatatdka (79.189. * .231) 27.11.2019 08:46

i od tego doradzania polepszy się powietrze,czy też może tylko polepszy się byt kolejnego zatrudnionego kolegi?