Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Pieniądze na czyste powietrze 

- Co minutę umiera na świecie 13 osób wskutek chorób wywołanych złym stanem powietrza. Często nie zdajemy sobie sprawy, jak duże znaczenie ma to, czym oddychamy – ostrzegała podczas konferencji inaugurującej Marszałkowski Program Poprawy...

Zielone Pracownie dla naszych szkół 

Aż dziewięć Zielonych Pracowni powstanie w tym roku w szkołach powiatu raciborskiego, wodzisławskiego, Jastrzębia-Zdroju i Żor. Wręczenie czeków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach - każdy opiewający...

Kolejny bank uruchamia kredyt z dotacją 

Kolejny bank uruchomił ścieżkę kredytową dla programu priorytetowego „Czyste Powietrze”. To Santander Consumer Bank – siódmy z banków, które w tej sprawie podpisały umowę o współpracy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki...

Zgłoś swojego kandydata do Zielonych Czeków 

Zielone Czeki o wartości 10 tys. zł, specjalne statuetki i dyplomy honorowe czekają na laureatów corocznego konkursu organizowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Chrońmy nasze lasy 

Od połowy marca w polskich lasach rozpoczęła się tzw. akcja bezpośrednia ochrony przeciwpożarowej lasów. Leśnicy chronią lasy przed różnymi zagrożeniami przez cały rok. Jednak w marcu rusza sezon na walkę z wyjątkowo trudnym przeciwnikiem – ogniem.

Sąsiedzi stawiają na wodór 

W Rybniku powstanie Centrum Zielonej Energii Subregionu Zachodniego, w którą planuje zainwestować spółka akcyjna ZE PAK. – Moja Grupa, w tym ZE PAK realizuje bardzo ambitny plan transformacji w kierunku zielonej energii i zielonego wodoru. Inwestycja...

Trwa nabór na ekodoradców 

Trwają nabory na ekodoradców w gminach i miastach partnerów projektu „Śląskie. Przywracamy błękit”. 89 ekodoradców będzie najważniejszą częścią projektu. To grupa aktywnych ekspertów, którzy będą działali bezpośrednio z mieszkańcami.

Śląskie przywraca błękit 

NFOŚiGW przekaże blisko 26 mln zł dotacji dla Województwa Śląskiego na wdrażanie Programu ochrony powietrza w ramach unijnego projektu LIFE.

Wkrótce ruszy nowy program – Moje Ciepło 

Od 7 do nawet 21 tys. zł dotacji będzie można dostać na zakup i montaż pompy ciepła w domu jednorodzinnym w ramach nowego programu „Moje Ciepło”, który Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchomi na przełomie I i...

Kolejna odsłona programu „CZYSTE POWIETRZE” 

Trzecia część programu „Czyste Powietrze” z najwyższym dofinansowaniem do 69 tys. zł przy miesięcznym dochodzie nie większym niż 900 lub 1260 zł na osobę (dotyczy odpowiednio gospodarstw wieloosobowych i jednoosobowych) oraz dla osób...

Trwa II edycja konkursu pn. „Ekopracownia pod chmurką 2024” 

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospdoarki Wodnej w Katowicach ogłosił II edycję konkursu ”Ekopracownia pod chmurką 2024”.

Jubileuszowa, 10 edycja konkursu „Zielona pracownia” rozstrzygnięta! Szkoły w Gołkowicach, Pszowie i Wodzisławiu z dotacjami 

70 nowych Zielonych Pracowni powstanie w placówkach oświatowych województwa śląskiego dzięki dotacji Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. To efekt rozstrzygniętego konkursu „Zielona Pracownia’ 2024”. Na konkurs wpłynęło 148 wniosków. Łączna suma dofinansowania wszystkich pracowni wynosi prawie 3,5 mln zł.

Lasy suche jak pieprz. Rośnie zagrożenie pożarowe 

Jak informują Lasy Państwowe, zagrożenie pożarowe w lasach osiągnęło poziom alarmowy, a ekstremalne warunki pogodowe tylko pogłębiają ten stan. Gwałtowny wzrost temperatury, niskie opady i mocny wiatr, bezpośrednio przekładają się na panujące aktualnie zagrożenie pożarowe.

Ruszył konkurs Zielone Czeki 2024! 

22 kwietnia Wojewódzki Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach rozpoczął przyjmowanie zgłoszeń w konkursie Zielone Czeki 2024.

Dekarbonizacja ciepłownictwa - są środki dla przedsiębiorstw i samorządów 

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wdraża program, który pozwoli odchodzić od paliw kopalnych na rzecz czystej energii w ciepłownictwie. Dzisiaj na potrzeby ciepłownictwa spala się ok 40% węgla, głównie miału. 2 mld zł na wsparcie inwestycji dotyczących wytwarzania energii cieplnej z odnawialnych źródeł energii...

Wstrzymano nabór wniosków do Programu "Przydomowa oczyszczalnia" 

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach informuje, iż z uwagi na złożenie wniosków na pulę przekraczającą planowany budżet Programu 8 kwietnia 2024 r. wstrzymany został nabór wniosków na dofinansowanie przedsięwzięć w ramach Programu Przydomowa oczyszczalnia.

Nasze miasta i gminy wśród najbardziej aktywnych samorządów walczących ze smogiem 

Polski Alarm Smogowy opublikował ranking najaktywniejszych gmin w Programie Czyste Powietrze od początku jego funkcjonowania Największą liczbę wniosków spośród prawie dwóch i pół tysiąca gmin złożyli mieszkańcy Rybnika, a w przeliczeniu na liczbę budynków jednorodzinnych najlepiej wypada gmina Radlin w woj. śląskim.

Od kwietnia zmiany w programie „Czyste Powietrze”  

Wprowadzenie obowiązku wyboru pomp ciepła oraz kotłów zgazowujących drewno i kotłów na pellet tylko z tych wpisanych na listę zielonych urządzeń i materiałów (lista ZUM), a także możliwość uzyskania najwyższego poziomu dofinansowania tylko na jeden budynek mieszkalny jednorodzinny albo jeden lokal mieszkalny w takim budynku – to...

Rozstrzygnięto drugą edycję Marszałkowskiego Programu Poprawy Jakości Powietrza 

Tym razem do podziału była kwota 15,7 mln zł. Podczas konferencji w Sali Kolumnowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego wręczono także czeki na projekty związane z Odnawialnymi Źródłami Energii w sześciu gminach regionu. Tu kwota wyniosła aż 470 mln zł.

Fundusz przestrzega wnioskodawców i beneficjentów „Czystego Powietrza”: Sprawdzaj oferty, nie podpisuj „od ręki”! 

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach apeluje by korzystać z programu „Czyste Powietrze” uważnie. Podkreśla, by wybierać sprawdzonych wykonawców. A także uważać na oferty składane przez akwizytorów i sprawdzać, co się podpisuje. Należy pamiętać o tym, że dotacja z programu „Czyste Powietrze”...

Inwentaryzację budynku możesz wykonać dobrowolnie i samodzielnie  

Przypominamy mieszkańcom o obowiązku aktualizacji bazy Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB) w przypadku uruchomienia nowego źródła ciepła, wymiany (np. po uzyskaniu dotacji z Programu Czyste Powietrze) lub wyłączenia z użytkowania. GINB informuje również o tym jak wykonać samodzielnie inwentaryzację budynku.

Można znów ubiegać się o dotacje na przydomowe oczyszczalnie 

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach poinformował, iż z uwagi na zwiększenie puli planowanego budżetu Programu, od 2 kwietnia tego roku wznowi nabór wniosków na dofinansowanie przedsięwzięć w ramach Programu Przydomowa oczyszczalnia.

Szkoły z Gołkowic, Pszowa i Wodzisławia z szansami na Zielone Pracownie 

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach rozstrzygnął dziesiątą edycję konkursu „Zielona Pracownia_Projekt” skierowanego do szkół podstawowych (klasy 4-8) i średnich z województwa śląskiego. Z 220 zgłoszeń, które w tym roku nadesłano, Jury wyłoniło 40 najbardziej ciekawych i wartościowych projektów...

Mieszkańcy Radlina i Wodzisławia skorzystają z programu "Ciepłe Mieszkanie" 

Wraz z końcem stycznia zakończył się II i zarazem ostatni nabór wniosków dla gmin w programie „Ciepłe Mieszkanie”. Teraz nabory do 2026 r. będą prowadzone dla mieszkańców przez gminy, które zgłosiły się do programu i podpiszą umowy o dofinansowanie.

Minister zapowiada nowości w programach NFOŚiGW 

Moja Elektrownia Wiatrowa, wsparcie zakupu lub leasingu pojazdów zeroemisyjnych kategorii N2 i N3 oraz wsparcie budowy lub rozbudowy ogólnodostępnej stacji ładowania dla transportu ciężkiego – to propozycje nowych programów priorytetowych Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) jakie zapowiedziała minister...

Wiatraki dostarczyły więcej energii niż gaz 

Think tank Ember opublikował coroczne podsumowanie o elektroenergetyce w Unii Europejskiej. To „European Electricity Review”, o którym napisał portal Energetyka24.com. Z podsumowania wynika, że w 2023 r. po raz pierwszy w historii odnawialne źródła energii (OZE) odpowiadały za ponad 40% wytworzonej w UE energii elektrycznej, a dokładnie...

Dodatkowe 2 mld zł w programie „Energia dla wsi” 

Zarząd Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podjął decyzję o zwiększeniu z 1 mld zł do 3 mld zł pieniędzy na inwestycje w odnawialne źródła energii na terenach wiejskich w ramach programu priorytetowego „Energia dla wsi”.

Zobacz więcej