Piątek, 14 maja 2021

imieniny: Bonifacego, Macieja, Dobiesława

RSS

Starosta zawnioskował o nagrodę dla dyrektora

25.10.2020 13:00 | 9 komentarzy | ma.w

W październiku rada społeczna raciborskiego szpitala opiniowała projekt uchwały w sprawie rocznej premii dla szefa jednostki. Tej nagrody Ryszard Rudnik nie miał w całej minionej kadencji za rządów starosty Ryszarda Winiarskiego, a ostatnie pieniądze wpływały na jego konto jeszcze za czasów, gdy Powiatem kierował Adam Hajduk.

Starosta zawnioskował o nagrodę dla dyrektora
Starosta raciborski Grzegorz Swoboda (fot. arch. Nowiny.pl).
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Uzasadnieniem dla nagrodzenia dyrektora jest jego praca w czasie pandemii. Starosta chce docenić Ryszarda Rudnika, argumentuje, że on jako jedyny z całego szpitala nie otrzymał jeszcze covidowych premii, które wypłacano zatrudnionym na Gamowskiej w tym roku. Podczas obrad rady społecznej wątpliwości zgłosił Tomasz Kusy, radny powiatowy i przedstawiciel wojewody śląskiego w tym gremium. Wskazał, że takie nagrody przyznaje się za poprzedni rok działalności szefa lecznicy, tymczasem obecna – w tłumaczeniu starosty, ma trafić do R. Rudnika za jego zasługi w 2020 roku. Kusy usłyszał od starosty, że to tylko formalność i choć oficjalnie nagroda dotyczy zeszłego roku, to faktycznie jest za obecny. Polityk PiS zażądał wpisania stanowiska starosty do protokołu z posiedzenia. Jego zdaniem, gdyby w jakiejkolwiek firmie jej prezes zakończył rok stratą, to nie byłoby tam mowy, żeby przyznawać mu nagrody. W odpowiedzi Kusy dowiedział się od starosty, że Powiatu nie powinno się porównywać z firmą bo ma swoją specyfikę działania.

Kusy i Roman Wałach (obaj klub PiS w radzie powiatu) byli przeciwni przyznawaniu nagrody dyrektorowi w formie zaproponowanej przez starostę. Reszta obecnych członków rady (Władysław Gumieniak, Ryszard Wolny, Tadeusz Wojnar, Tomasz Cofała, Marek Kurpis i sam starosta Grzegorz Swoboda) głosowała „za”. Członkowie rady społecznej nie poznali wysokości nagrody, ani terminu jej wypłaty. O tym zdecyduje zarząd powiatu.

W tym roku wynagrodzenia pracowników szpitala szacowane są o około 10,2 miliona złotych więcej niż planowano pierwotnie. Wyższa kwota wynika ze wzrostu wypłat za pracę w nadgodzinach z około 50 tys. za okres styczeń – luty – do około 250 tys. miesięcznie w okresach marzec – sierpień. Premia covidowa była płatna od kwietnia do sierpnia w wysokości 4,5 miliona złotych miesięcznie dla całej kadry szpitala. Aktualnie dyrekcja premiuje nią tylko medyków bezpośrednio zaangażowanych w opiekę nad chorymi na koronawirusa.

Na obradach rady społecznej obecna była przedstawicielka ratowników medycznych, którzy zwrócili się do dyrekcji o kontynuację wypłacania premii dla tej grupy zawodowej, która może mieć styczność z zakażonymi. Na poziomie rady tej kwestii nie rozstrzygano.

Ludzie:

Adam Hajduk

Adam Hajduk

inspektor ds. inwestycji w gminie Rudnik, były Starosta Raciborski

Grzegorz Swoboda

Grzegorz Swoboda

Starosta Raciborski

Marek Kurpis

Marek Kurpis

Wicestarosta Powiatu Raciborskiego.

Ryszard Rudnik

Ryszard Rudnik

Dyrektor Szpitala Rejonowego w Raciborzu

Ryszard Winiarski

Ryszard Winiarski

Starosta Raciborski

Ryszard Wolny

Ryszard Wolny

Samorządowiec, sportowiec.

Tadeusz Wojnar

Tadeusz Wojnar

samorządowiec, prezes SM Mieszkaniowa

Tomasz Kusy

Tomasz Kusy

Radny powiatowy, szef komisji rewizyjnej i klubu PiS

Władysław Gumieniak

Władysław Gumieniak

Radny powiatu raciborskiego.