Piątek, 18 października 2019

imieniny: Juliana, Łukasza, Bratumiła

RSS

Kto jest winien utraty 2 milionów na remont Kościuszki? Winiarski: grupa Fity, Lenk: radni powiatu

04.09.2018 07:00 | 4 komentarze | ma.w

Raciborscy samorządowcy szukają przyczyn odstąpienia od najważniejszego remontu drogowego w 2018 roku – przebudowy ulicy Kościuszki. 22 sierpnia w urzędzie miasta doszło do „przesłuchania” starosty Ryszarda Winiarskiego przez opozycyjnych radnych: Szukalską, Fitę i Szczasnego. Pytający mówili, że niczego się nie dowiedzieli, a przepytywani wskazali rzekomych winowajców stanu rzeczy.

Kto jest winien utraty 2 milionów na remont Kościuszki? Winiarski: grupa Fity, Lenk: radni powiatu
Ryszard Winiarski potraktował swą wizytę w urzędzie jako okazję by skrytykować radnych miejskich za ich dociekliwość w sprawie niedoszłego remontu ulicy Kościuszki.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Atmosfera „przesłuchania” była równie gorąca jak sierpniowa środa z upalną temperaturą za oknem. W ostudzeniu nastrojów nie pomogła nawet klimatyzowana sala kolumnowa. Ryszard Winiarski wielokrotnie podnosił głos, w karcącym tonie odnosząc się do Anny Szukalskiej i Michała Fity. Pierwszej przypominał, że choć jest w starostwie jego pracownicą to teraz mu nie pomaga i nie dba o dobrą opinię o urzędnikach powiatu. Ficie kazał śledzić zmiany w prawie i wytykał wieloletnie zasiadanie w radzie miasta, które powinno dać radnemu więcej doświadczenia samorządowego. Obojgu zalecał lekturę prasy, od Nowin po Rzeczpospolitą, twierdząc, że napisano tam wyczerpująco o sprawie remontu i sytuacji cenowej w drogownictwie.

Opozycyjni radni miejscy twierdzą, że miliony na drogę przepadły, bo starostwo za późno ogłosiło przetarg. Poniekąd przyznał im rację Mirosław Lenk, mówiąc, że wiosenne przetargi na roboty drogowe są dużo droższe od zimowych, bo wcześniej firmy z branży „są na głodzie”, a później znajdują się w lepszej roli – gorączkowo poszukiwanych na rynku.

Powiatowcy bronią się, że dbali o finanse publiczne i nie godzili się by dokładać do remontu aż 6 mln zł przy zaledwie 2 mln zł dotacji rządowej. Ostatnia propozycja przetargowa – 8 mln zł czyli cena podyktowana przez PRD Racibórz była zdaniem Winiarskiego „nie do przyjęcia”. – Ja prawa nie złamię i nie wydam ponad to co mi wolno – zastrzegł starosta.

Ludzie:

Andrzej Chroboczek

Andrzej Chroboczek

Radny Powiatu Raciborskiego.

Dawid Wacławczyk

Dawid Wacławczyk

Radny Powiatu Raciborskiego.

Leszek Szczasny

Leszek Szczasny

Podróżnik, były radny Gminy Racibórz.

Marek Kurpis

Marek Kurpis

Wicestarosta Powiatu Raciborskiego.

Michał Fita

Michał Fita

Wiceprezydent miasta Racibórz

Mirosław Lenk

Mirosław Lenk

Radny Miasta Racibórz, były prezydent.

Ryszard Winiarski

Ryszard Winiarski

Starosta Raciborski