Piątek, 26 lutego 2021

imieniny: Aleksandra, Mirosława, Dionizego

RSS

Smog nadchodzi. Kiedy kontroler przyjdzie pod twój dom?

22.09.2017 07:00 | 23 komentarze | ma.w, woj, eos

Według przyjętej w tym roku przez Sejmik Śląski uchwały „antysmogowej”, nie można stosować do ogrzewania domów węgla brunatnego mułów i fotokoncentratów oraz biomasy stałej o wilgotności powyżej 20 proc.

Smog nadchodzi. Kiedy kontroler przyjdzie pod twój dom?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Uchwała antysmogowa przewiduje funkcję kontrolną. Ta spoczywa na barkach marszałka województwa, starosty oraz wójta burmistrza lub prezydenta. Oni wyznaczają swych  pracowników do przeprowadzania kontroli.

„Kontrolujący wykonując kontrolę jest uprawniony do wstępu wraz z rzeczoznawcami i niezbędnym sprzętem przez całą dobę na teren nieruchomości obiektu lub ich części na których prowadzona jest działalność gospodarcza a w godzinach od 6 do 22 – na pozostały teren przeprowadzania badań lub wykonywania innych niezbędnych czynności kontrolnych, żądania pisemnych lub ustnych informacji oraz wzywania i przesłuchiwania osób w zakresie niezbędnym do ustalenia stanu faktycznego, czy żądania okazania dokumentów i udostępnienia wszelkich danych mających związek z problematyką kontroli” – podaje uzasadnienie uchwały antysmogowej.  

Pół tysiąca kary

W urzędach gmin na terenie powiatu trwają przygotowania do wdrożenia w życie uchwały antysmogowej przyjętej wiosną przez sejmik w Katowicach. Sprawdziliśmy które samorządy są już gotowe do kontrolowania mieszkańców, gdy będą ogrzewać domy jesienią i zimą. Uchwała antysmogowa daje urzędnikom większe niż dotąd możliwości w tym zakresie.

W Raciborzu prezydent Mirosław Lenk chce powołać specjalny zespół, który zajmie się tematem. W mieście mają największe doświadczenie w sprawdzaniu „kopciuchów”. W poprzednim sezonie grzewczym strażnicy miejscy ruszyli w teren i nie obyło się bez mandatów nawet w wysokości 500 zł. Włodarzowi Raciborza nie podoba się przy tym, że produceni i sprzedawcy węgla lobbują o rozluźnienie zapisów nowego prawa, bo obawia się, że spodziewany efekt uchwały – ograniczenie smogu – nie zostanie osiągnięty.

Ludzie:

Alojzy Pieruszka

Alojzy Pieruszka

Były wójt gminy Rudnik.

Andrzej Strzedulla

Andrzej Strzedulla

Burmistrz Krzanowic.

Andrzej Wawrzynek

Andrzej Wawrzynek

Wójt gminy Pietrowice Wielkie.

Mirosław Lenk

Mirosław Lenk

Radny Miasta Racibórz, były prezydent.

Paweł Macha

Paweł Macha

Burmistrz Kuźni Raciborskiej.