Smog nadchodzi. Kiedy kontroler przyjdzie pod twój dom?
Według przyjętej w tym roku przez Sejmik Śląski uchwały „antysmogowej”, nie można stosować do ogrzewania domów węgla brunatnego mułów i fotokoncentratów oraz biomasy stałej o wilgotności powyżej 20 proc.

Uchwała antysmogowa przewiduje funkcję kontrolną. Ta spoczywa na barkach marszałka województwa, starosty oraz wójta burmistrza lub prezydenta. Oni wyznaczają swych pracowników do przeprowadzania kontroli.
„Kontrolujący wykonując kontrolę jest uprawniony do wstępu wraz z rzeczoznawcami i niezbędnym sprzętem przez całą dobę na teren nieruchomości obiektu lub ich części na których prowadzona jest działalność gospodarcza a w godzinach od 6 do 22 – na pozostały teren przeprowadzania badań lub wykonywania innych niezbędnych czynności kontrolnych, żądania pisemnych lub ustnych informacji oraz wzywania i przesłuchiwania osób w zakresie niezbędnym do ustalenia stanu faktycznego, czy żądania okazania dokumentów i udostępnienia wszelkich danych mających związek z problematyką kontroli” – podaje uzasadnienie uchwały antysmogowej.
Pół tysiąca kary
W urzędach gmin na terenie powiatu trwają przygotowania do wdrożenia w życie uchwały antysmogowej przyjętej wiosną przez sejmik w Katowicach. Sprawdziliśmy które samorządy są już gotowe do kontrolowania mieszkańców, gdy będą ogrzewać domy jesienią i zimą. Uchwała antysmogowa daje urzędnikom większe niż dotąd możliwości w tym zakresie.
W Raciborzu prezydent Mirosław Lenk chce powołać specjalny zespół, który zajmie się tematem. W mieście mają największe doświadczenie w sprawdzaniu „kopciuchów”. W poprzednim sezonie grzewczym strażnicy miejscy ruszyli w teren i nie obyło się bez mandatów nawet w wysokości 500 zł. Włodarzowi Raciborza nie podoba się przy tym, że produceni i sprzedawcy węgla lobbują o rozluźnienie zapisów nowego prawa, bo obawia się, że spodziewany efekt uchwały – ograniczenie smogu – nie zostanie osiągnięty.
Ludzie:

Alojzy Pieruszka
Były wójt gminy Rudnik.

Andrzej Strzedulla
Burmistrz Krzanowic.

Andrzej Wawrzynek
Wójt gminy Pietrowice Wielkie.

Mirosław Lenk
Radny Miasta Racibórz, były prezydent.

Paweł Macha
Burmistrz Kuźni Raciborskiej.
Komentarze

23 komentarze
Jakby ludzie w Polsce zarabiali tyle co w Europie to nie jeden zalozylby piec gazowy komu się chce wrzucać 5 ton węgla palić nim w piecu wyrzucać popiul magazynowa i myć kotłownie, czemu nasi politycy tego nie potrafią zrozumieć albo wytłumaczyć to w Brukseli że w Polsce niea zarobków więc kogo stać na gaz.
Objektywny odpuść @lozik to osoba która myśli, że jest bezcenna a przez swoje zachowanie staje się bezwartościowa.
nie silcie się Panowie.............. odpowiedz Wasza będzie w takim stylu CYTUJĘ : "Aha nie będę ci odpowiadał na głupie zaczepki bo mi poprostu szkoda czasu " Z błędem ortograficznym ale zacytowałem odpowiedź jednego z Kolegi
aalloojjzz 19.09.2017 12:40 a ty taki elokwentny i znawca wszystkich zagadnień możne tu mi odpowiesz CYTUJĘ TWOJE SŁOWA :" augustyn a ty liczyć umiesz? To ogrzewaj prądem. Nawet za 10 lat ogrzewania prądem 20000 tys nie zapłacisz." Jak ogrzać dom za "20000 tys" przez 10lat ?
~WiecznePretensje (94.254. * .199) Ben przywołujesz osoby które nic nigdy w tym temacie nie napisały "kolo,obiektywny,norudzie" ty już jesteś w takim amoku że nie wiesz komu odpowiadasz na komentarze nawet nie wiesz z kim dyskutujesz ..... Piszę bo wymieniono mój nick więc ~WiecznePretensje (94.254. jak nie możesz sensownie odpowiedzieć piszesz głupoty że to "kolo,obiektywny,norudzie" obierz inna linię .....
@lozik.....tak z ciekawości zapytam? ty to pewnie jakąś sondę przeprowadziłeś wśród ludzi lubią czy nie lubią Obiektywnego? powiem ci z szczerego serca gdybym miał być tobą lubianym.,to jednak wolałbym być nielubianych mną. ........
Tak samo jak ty bardzo lubiany człowiek ......