Poniedziałek, 9 grudnia 2019

imieniny: Leokadii, Wiesławy, Nataszy

RSS

Bronisław Komorowski o historii, polityce, ruinie i... piwie

13.09.2017 19:00 | 7 komentarzy | żet

Sto osób przyszło w ubiegłym tygodniu na Zamek Piastowski w Raciborzu, aby wysłuchać co były prezydent ma do powiedzenia o roli prezydenta w polskim systemie konstytucyjnym. Nie obyło się bez odniesień do przegranych wyborów, aktualnej sytuacji politycznej, a także... buczenia, krzyków i gwizdów. Wystąpienie Bronisława Komorowskiego można sprowadzić do czterech opowieści, których skrót publikujemy poniżej. W dalszej części pytania do B. Komorowskiego i odpowiedzi, a także kilka na temat Klubu Obywatelskiego, którego członkowie byli organizatorami spotkania...

Bronisław Komorowski o historii, polityce, ruinie i... piwie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Opowieść o piwie

Bronisław Komorowski ma dar do opowiadania. Gdy już na wstępie usłyszał opowieść starosty Ryszarda Winiarskiego o Zamku Piastowskim w Raciborzu, jego remoncie i pieniądzach, jakie władze powiatu zamierzają pozyskać na remont pomieszczenia po słodowni browaru, postanowił zrewanżować się opowieścią o... piwie. Wspomniał więc o przywileju warzenia piwa, jaki jego przodkowie nadali mieszczanom z Żywca. Pogratulował też właścicielom raciborskiego browaru swego rodzaju wizjonerstwa. – Znalazł się ktoś mądry i przewidujący, że Polska będzie się rozwijała i Polacy będą chcieli pić dobre piwo – powiedział. Przypomniał czas, gdy browary w Polsce prześcigały się w produkcji taniego piwa. – Ale teraz pojawiają się liczne gatunki prawdziwego piwa, które kosztują o wiele więcej niż 2 zł i bardzo dobrze, bo miód jest miodem, słód słodem, a chmiel chmielem – zauważył filozoficznie.

Opowieść o ruinie

Druga refleksja wiązała się z ruiną. W ruinie znajdował się niegdyś raciborski zamek i znaczna część Raciborza. W ruinie znajdował się również Dolny Śląsk, gdzie urodził się były prezydent. Polakom udało się podnieść kraj z powojennej ruiny dzięki ciężkiej pracy.

– Chciałem to powiedzieć w Raciborzu, gdzie po odzyskaniu po raz drugi przez Polskę wolności został podniesiony z ruiny ten zamek, ta kaplica i jak się domyślam również wiele innych dzieł – powiedział. Zaznaczył, że ktoś kto twierdził w 2015 roku, że Polska jest krajem w ruinie, „kłamał bezczelnie i nakłamał skutecznie”.

Ludzie:

Andrzej Duda

Andrzej Duda

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Gabriela  Lenartowicz

Gabriela Lenartowicz

Poseł na Sejm

Piotr  Olender

Piotr Olender

Radny Powiatu Raciborskiego.

Ryszard Winiarski

Ryszard Winiarski

Starosta Raciborski