Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Piotr Olender

Radny Powiatu Raciborskiego.

Radny Powiatu Raciborskiego.

Wódka, torpedy i konfesjonał, czyli spór Olender-Frączek na sesji powiatowej 

Między nestorami raciborskiego samorządu - Piotrem Olendrem z Platformy Obywatelskiej i Ryszardem Frączkiem z Oblicz Ziemi Raciborskiej doszło w lutym do ożywionej wymiany zdań na temat akcesu Frączka do grona ekspertów decydujących o multimedialnych treściach nowego muzeum na Zamku Piastowskim. Olender uważa, że Frączek się tam nie nadaje.

Niech marszałek pokaże fakturę, czyli priorytety radnych 

Bożydar Nosacz o najdłuższej Sesji Rady powiatu Raciborskiego w tej kadencji, w trakcie której sprawom naprawdę ważnym poświęcono niewiele czasu, ale za to przez ponad trzy godziny "debatowano" o wypowiedzi jednego z radnych dla TVP.

Konkurs na dyrektora szpitala w Raciborzu. Co zrobi Ryszard Rudnik? 

W starostwie czekają na kandydatów do 18 listopada. Na 24 listopada zaplanowano rozmowy z kandydatami. Czy finalnie dojdzie do zmiany na stanowisku dyrektora? Tego na razie nie wiadomo, bo dyrektor Ryszard Rudnik już dziś zapowiada, że weźmie udział w konkursie.

AKTUALIZACJA

Radny Frączek: w Powiecie Raciborskim nie ma miejsca na Polskę 

Opozycjoniście brakuje u starosty inicjatyw patriotycznych. Był na sesji zachwycony zapowiedziami posła Gawędy, który zapraszał do Wodzisławia Śląskiego na 2 lipca, gdzie świętowany będzie powrót Śląska do Polski. - Tymczasem u nas nie można nadać imienia biskupa Gawliny nowej obwodnicy - skwitował Ryszard Frączek, skarżąc się...

PO na konferencji: remont słodowni na Zamku na pewno będzie problemem. "Przerażająca inflacja" 

Posłanka z Platformy Obywatelskiej Gabriela Lenartowicz i szef klubu radnych powiatowych PO - Piotr Olender mówili 6 czerwca na konferencji prasowej m.in. o zagrożeniu dla remontu słodowni. Pani poseł stwierdziła, że pieniędzy na ten cel może nie być. Radny obawia się, że nie znajdzie się firma chętna wziąć na siebie ryzyko wykonania...

Felieton Janusza Nowaka o stanie wojennym zasmucił radnego Piotra Olendra 

- Żyjemy w tym samym kraju, obok siebie. Nie zgadzam się z poglądami pana dra Nowaka, ale w „mojej Polsce” miejsce dla pana dra Nowaka i osób o podobnych poglądach jest. Obawiam się zaś, że dla mnie i dla osób o poglądach podobnych do moich, w „Polsce pana dra Nowaka” miejsca nie będzie - pisze Piotr Olender, radny i członek zarządu...

Z perełki zrobimy perłę. Już wiadomo jak ma się zmienić Zamek Piastowski  

Specjaliści, którzy tworzą multimedialne muzea pokazali radnym powiatowym swoją wizję dla raciborskiego zabytku. Według niej słodownia zmieni się w centrum wystawienniczo-konferencyjno-hotelowe, a dom książęcy zostanie zaaranżowany na nowo.

Politycy PO zabiegają o względy mieszkańców Raciborszczyzny: wzięliśmy się do pracy [RELACJA LIVE, ZDJĘCIA]  

Kilku parlamentarzystów Platformy Obywatelskiej przyjechało do Raciborza, aby promować program wyborczy swojego ugrupowania. Najpierw spotkali się z mediami na rynku, a później z mieszkańcami na Zamku Piastowskim.

„Nie możemy mówić, że nic się nie stało”. Radny Kusy o wydatkach badanych przez komisję rewizyjną 

- NIe chcę politycznej burzy - powiedział na czerwcowej sesji powiatowej radny Tomasz Kusy odnosząc się do ustaleń komisji rewizyjnej w sprawie wydatków na środki dezynfekujące w starostwie. - Ale nie możemy mówić że się nic nie stało, dlatego zawiadomiliśmy prokuraturę. Niech zbada nasze wątpliwości - przekazał radnym lider PiS...

Komisja rewizyjna rozważała doniesienie do prokuratury na starostę Swobodę 

Dwaj rajcy powiatowi z klubu PiS uznali, że informacje, z jakimi zapoznała się komisja rewizyjna, przy badaniu wykonania budżetu Powiatu za 2020 rok, mogą być podstawą zawiadomienia prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez włodarza powiatu.

Wacławczyk kontra Swoboda, czyli jak radny i starosta posprzeczali się o zamek 

Radny Dawid Wacławczyk nawołuje do podjęcia natychmiastowych działań zmierzających do udostępnienia Zamku Piastowskiego na rzecz raciborskiego muzeum. Tę koncepcję popiera znawca dziejów Raciborza Grzegorz Wawoczny. Starosta Grzegorz Swoboda wciąż się waha i wskazuje na inne opcje zagospodarowania zamku – otwarcia tam nowego muzeum lub... hotelu.

Szpital w Raciborzu jednak będzie hybrydą. Ruchy wojewody śląskiego i NFZ [AKTUALIZACJA] 

Dyrektor szpitala Ryszard Rudnik i starosta Grzegorz Swoboda otrzymali wiadomości od wojewody śląskiego i Narodowego Funduszu Zdrowia posuwające do przodu kwestię otwarcia lecznicy dla pacjentów "niecovidowych".

Pomysł debaty Zybertowicz - Migalski bawi posłankę. Obawia się ustawki 

Na wtorkowej konferencji prasowej (7 lipca) poseł Gabrieli Lenartowicz zapytaliśmy, czy środowisko raciborskiej Platformy Obywatelskiej wybiera się na debatę profesorów - Zybertowicz - Migalski, która ma się odbyć w piątek w Strzesze. Debata nosi tytuł: "Racibórz w sporze o Polskę. Duda czy Trzaskowski?".

Wojewoda nie ma planu na rozwiązanie problemów ze szpitalem - pisze Piotr Olender 

Przewodniczący Klubu Radnych Platformy Obywatelskiej RP w radzie powiatu podsumowuje, co wyniósł z piątkowego, zdalnego spotkania samorządowców z wojewodą śląskim. - Wojewoda publicznie potwierdził iż szpital przekształcony został w jednoimienny na jego polecenie - zwraca uwagę radny. Dodaje, że Jarosław Wieczorek nie ma planu jak...

Wojewoda powiedział radnym dlaczego nie może przysłać do Raciborza więcej lekarzy 

W piątek 8 maja przed południem wojewoda śląski połączył się zdalnie z kilkoma radnymi z Miasta i Powiatu. Odpowiadał na ich pytania. Powiedział im, że raciborzanie mogą być dumni, że posiadają w mieście szpital zakaźny. Nieoficjalnie dotarliśmy do szczegółów tych rozmów.

Panie premierze, panie wojewodo, pomóżcie Powiatowi! Bo nie mamy lekarzy 

Starosta Grzegorz Swoboda prosi Radę Powiatu o wystosowanie apelu do premiera Mateusza Morawieckiego i wojewody śląskiego Jarosława Wieczorka o zabezpieczenie kadry medycznej dla powiatu raciborskiego, aby można było uruchomić tu lekarskie przychodnie specjalistyczne.

Solidny zastrzyk finansowy dla szpitala zakaźnego w Raciborzu. 4,5 mln zł od wojewody 

Na Gamowskiej ponoszą kolejne koszty przekształcenia lecznicy w jednoimienną, zakaźną. Prace budowlane wewnątrz szpitala kosztowały 500 tys. zł. Za wywóz odpadów niebezpiecznych trzeba będzie zapłacić 200 tys. zł.

Zobacz więcej