Niedziela, 15 grudnia 2019

imieniny: Niny, Celiny, Krystiany

RSS

Czy wójt Iskała nie popełni więcej przestępstwa?

04.09.2017 06:48 | 0 komentarzy | woj

31 maja 2017 roku w Sądzie Okręgowym w Gliwicach zapadł prawomocny wyrok w sprawie wójt Anny Iskały oskarżonej o zniesławienie byłego wójta gminy Nędza, Franciszka Marcola.

Czy wójt Iskała nie popełni więcej przestępstwa?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Ze względu na niewielką szkodliwość społeczną sąd zdecydował warunkowo umorzyć postępowanie karne wobec wójt Iskały, co uchroni ją przed utratą stanowiska publicznego. Ma ona za to wypłacić tysiąc złotych na Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej i pokryć koszty sądowe. Główna kara dotyczy jednak przeprosin F. Marcola, jakie pani wójt ma zamieścić na łamach Nowin Raciborskich.

O co poszło?

Zacznijmy od początku. Od 2000 do 2008 r. na terenie babickiej żwirowni kruszywo wydobywała firma Dekbud. W tym czasie wójtem był Franciszek Marcol. Dekbud miał z gminą podpisaną umowę, w której określono stawkę dzierżawy w oparciu o wartość urobku.

W wyborach samorządowych w 2006 r. doszło do zmiany wójta i funkcję tę objęła Anna Iskała. Według niej firma płaciła za niski czynsz. Urzędnicy wyliczyli, że może chodzić nawet o 2,7 mln zł. Te wyliczenia nie przekonały firmy wydobywczej. W 2010 r. sprawa trafiła przed sąd. W tym postępowaniu jako świadka wezwano m.in. byłego wójta Marcola. Jak się później dowiemy, jego zeznania nie miały wpływu na wynik sprawy. Postępowanie to ciągnęło się latami, a gmina przegrywała w kolejnych instancjach.

W 2014 r. na łamach Nowin Raciborskich opisaliśmy przebieg powyższego procesu. Po tym do naszej redakcji wpłynął list wójt Anny Iskały, który opublikowaliśmy. Poza przedstawieniem swoich racji, w jednym ze zdań wójtowa wytknęła, że podczas wspomnianego procesu F. Marcol zamiast bronić interesu gminy stał po stronie przedsiębiorcy. Te słowa zostały odebrane przez F. Marcola jako poniżenie przed opinią publiczną, czym został narażony na utratę zaufania. Skierował on z tej przyczyny akt oskarżenia do Sądu Rejonowego w Raciborzu, wskazując na paragraf 212 Kodeksu Karnego (zniesławienie).

Ludzie:

Anna Iskała

Anna Iskała

Wójt gminy Nędza.

Franciszek Marcol

Franciszek Marcol

Radny Powiatu Raciborskiego.