Sobota, 17 kwietnia 2021

imieniny: Roberta, Rudolfa, Stefana

RSS

Radna Frencel walczyła o godność niepełnosprawnych. Władze powiatu postawiły na swoim

04.03.2017 07:00 | 8 komentarzy | ma.w

Klub PiS starł się z koalicją Razem - PO rządzącą powiatem raciborskim. Poszło o pieniądze dla niepełnosprawnych. Politycy opozycji zarzucili władzom, że oszczędzają na tej grupie.

Radna Frencel walczyła o godność niepełnosprawnych. Władze powiatu postawiły na swoim
Radna Teresa Frencel
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W starostwie uznano, że część pieniędzy na likwidację barier architektonicznych (np. poręcze i brodziki w łazienkach; poszerzenie drzwi; podjazdy) powinno trafić na organizację turnusów rehabilitacyjnych. O takie wyjazdy starało się w ubiegłym roku pół tysiąca osób. Po dofinansowanie do usuwania barier zgłosiło się ich dziesięć razy mniej. Dlatego władze powiatu uznały by na turnusy przeznaczyć więcej - 180 tys. zł w 2017 roku.

Starostwo (poprzez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie) przekazuje na likwidowanie barier średnio 5 tys. zł na jeden wniosek. Poziom pomocy finansowej jest niewystarczający zdaniem Teresy Frencel z PiS. - Urządzenia, w jakie musi inwestować osoba niepełnosprawna są drogie bo atestowane. Remonty pomieszczeń także są kosztowne. Wie to każdy, kto przeprowadzał remont w domu - mówiła na lutowej sesji rady powiatu.

Urzędnicy z Powiatu bronili się statystyką. Połowa wniosków o likwidację barier nie jest realizowana, dochodzi do wielu rezygnacji z dotacji. - Nikt nie składa wniosku by z niego rezygnować. Są przyczyny. Dofinansowanie jest zbyt niskie - zauważyła T. Frencel.

Frencel była przeciwna nowym proporcjom w wydatkach na niepełnosprawnych. Dziwiła się, że wicestarosta Marek Kurpis forsuje przeniesienie pieniędzy na likwidację, na finansowanie turnusów. - Bo nie możemy tam dać więcej? Dlaczego nie możemy? - pytała. Proponowała zwiększyć poziom dofinansowania przy likwidowaniu barier architektonicznych. - Ludzie niepełnosprawni chcą polepszyć swoje życie, bo mają prawo do godności - podkreśliła.

Jej wystąpienie skomentował przewodniczący rady Adam Wajda: Pozwólmy sobie nie odpowiadać samemu na zadawane pytania. Środki są ograniczone. Zrobimy to co, możemy uczynić.

Dyrektor PCPR Henryk Hildebrand apelował do radnych o przyjęcie proponowanego przez zarząd powiatu podziału środków. Podkreślił, że rada społeczna PCPR zaakceptowała go. - Obiecuję, że postaramy się wzmocnić pulę środków przeznaczonych na usuwanie barier architektonicznych. Dochodzi w ciągu roku do rezygnacji z wyjazdu na turnus wtedy możemy korzystać z tych pieniędzy - mówił. Szef PCPR zadeklarował też, że dofinansowanie na likwidację barier będzie wyższe niż 5 tys. zł, ale przy mniejszej liczbie realizowanych wniosków. - Przypatrzymy się temu - obiecał.

Ludzie:

Adam Wajda

Adam Wajda

Przewodniczący Rady Powiatu Raciborskiego

Adrian Plura

Adrian Plura

Radny Powiatu Raciborskiego.

Dawid Wacławczyk

Dawid Wacławczyk

Wiceprezydent Raciborza

Dominik Konieczny

Dominik Konieczny

Wiceprezydent Raciborza

Henryk Hildebrandt

Henryk Hildebrandt

Radny Gminy Racibórz.

Marceli Klimanek

Marceli Klimanek

Radny powiatu raciborskiego.

Marek Kurpis

Marek Kurpis

Wicestarosta Powiatu Raciborskiego.

Piotr  Olender

Piotr Olender

Radny Powiatu Raciborskiego.

Teresa Frencel

Teresa Frencel

Radna powiatowa, przewodnicząca Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ "Solidarność"