Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Śmieci i inwestycje głównymi tematami zebrania

ŚWIERKLANY. W sołectwie Dolne odbyło się ponowione zebranie wiejskie. Poprzednim razem frekwencja była zbyt mała, aby można było podjąć uchwały, m.in. budżet sołecki na 2013 rok.

Śmieci i inwestycje głównymi tematami zebrania

Spotkanie rozpoczęło się wystąpieniem sołtysa, w którym przedstawiony został plan budżetu sołectwa na bieżący rok. Rada sołecka otrzymała do dyspozycji 27 943,40 zł, które zostały podzielone na kilka inwestycji. – Plan jest taki, aby dofinansować zakup kostki na chodnik przy drodze gminnej od probostwa do cmentarza, ponadto dofinansujemy oświetlenia tej drogi. Dla OSP Świerklany przekażemy tysiąc złotych na zakup sprzętu pożarniczego. Kwotą 700 zł dofinansujemy przewóz dzieci na wycieczkę ze Szkoły Podstawowej im. św. Jadwigi w Świerklanach, a także dofinansujemy przedszkole z okazji Dnia Dziecka. Na dofinansowanie młodzieżowo-dziecięcego chóru w Gimnazjum nr 2 im. Karola Miarki w Świerklanach przekażemy 500 zł – poinformował sołtys Krzysztof Klyta. Ponadto klub Forteca Świerklany ma otrzymać 500 zł na zakup sprzętu sportowego, a rada sołecka dofinansuje też festyn „Fala Radości”, również kwotą 500 zł. Pozostała część pieniędzy pójdzie na zakup pucharów na zawody strażackie i zakup upominków z okazji Dnia Dziecka. Budżet sołecki został wydzielony z budżetu gminy, tylko dla rad sołeckich, aby pokryć ich potrzeby według uznania, zastępując tym samym fundusz sołecki. Mieszkańcy większością głosów przyjęli plan budżetu w przedstawionej formie.

Zróbcie chodnik

Jeden z mieszkańców poruszył sprawę renowacji chodnika od sklepu „Kłos” do szkoły podstawowej im. św. Jadwigi, twierdząc, że to zadanie jest ważniejsze niż wszystko co znalazło się w planie budżetu sołeckiego. – Ta sprawa była poruszana dwa lata temu na zebraniu w remizie. Nic nie zostało zrobione – oburzał się mieszkaniec. Sprawa nie jest jednak tak łatwa, jakby można się było spodziewać. Ul. 3 Maja, przy której jest położony chodnik jest drogą wojewódzką, a tym samym pracami na niej nie może zajmować się gmina, a tym bardziej rada sołecka. – To jest tak, jakbym ja panu przyszedł posprzątać na placu. Przegoniłby mnie pan. Tak samo gmina nie może wtrącać się do czegoś, co nie jest jej własnością – podsumował wójt Antoni Mrowiec dodając, że są w gminie jeszcze drogi, które w ogóle nie mają chodnika i lepiej zrobić kawałek nowego chodnika przy takiej drodze, niż zabierać się za renowację już istniejącego.

Powietrze śmierdzi

Swoje pięć minut miała także Kazimiera Poliwka z Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Rybniku, która przestrzegała mieszkańców przed zgubnymi praktykami palenia śmieci w piecach i wylewania szamb do rowów lub na pola. Przedstawicielka PZDR w Rybniku dyżuruje w urzędzie gminy w każdą pierwszą i czwartą środę miesiąca w godz. od 8.00 do 10.00, a w okresie przyjmowania wniosków obszarowych od 15 marca do 15 maja, dyżury będą miały miejsce w każdą środę od 8.00 do 12.00. – Sprawa bardzo ważna to szamba. Ci, którzy mają kanalizację mają problem rozwiązany, ale jest jeszcze wiele osób, które nie mają kanalizacji i muszą mieć dowód, że szambo jest wypróżniane. Nie jest tak, że zużywamy wodę, a nie wywozimy szamba. Gdzie to idzie? To są tak szkodliwe substancje, że nie macie pojęcia, a zadaniem komisji ochrony roślin i nasiennictwa jest kontrola. Można nawet skontrolować to, czym się pali w piecu. Spalając w paleniskach domowych 1 kg odpadów takich jak butelki plastikowe, folie, długopisy, torebki, czy jednorazowe sztućce wytwarzamy 280 l gazowego chlorowodoru, który tworzy w połączeniu z wodą kwas solny. Później widzimy, że np. drzewa żółkną i usychają przez działanie tego kwasu, a my to wszystko wdychamy – informowała Kazimiera Poliwka, przestrzegając przed sankcjami nie tylko dla rolników. Przy okazji wójt Antoni Mrowiec poinformował, że mieszkańcy gminy wywożą tylko 2 proc. ścieków proporcjonalnie do zużytej wody! Gdzie zatem gubi się pozostałe 98 procent? Jak zapewnia wójt „zabawa w ochronę środowiska się skończyła”, a każdy donos będzie traktowany urzędowo. Wójt nie wyklucza także uzyskiwania wymazów z pieców w celu określenia czym mieszkaniec pali.

Szymon Kamczyk

 

 

2 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Podpisz się (83.14. * .51) 14.02.2013 09:51

~kis... bo widzisz... to było zebranie sołectwa Świerklany Dolne ;)

~kis (91.146. * .81) 11.02.2013 15:33
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

wszystko jak zwykle na świerklany