Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Aktualizacja: 13:00 Pierwsza sesja Rady Miasta Rybnika. Trzeba było czterech głosowań, żeby wybrać przewodniczącego [ZDJĘCIA]

TEKST AKTUALIZOWANY

Radni i prezydent odebrali zaświadczenia o wyborze i złożyli ślubowanie. Następnie przystąpili do wyboru przewodniczącego. Tutaj doszło do niespodzianki, bowiem w kolejnych głosowaniach żaden z kandydatów nie zdobył bezwględnej większości głosów.

Pierwsza sesja Rady Miasta Rybnika. Trzeba było czterech głosowań, żeby wybrać przewodniczącego [ZDJĘCIA]
Krzysztof Szafraniec został wybrany Przewodniczącym Rady Miasta Rybnika. Potrzeba było do tego czterech głosowań. K. Szafraniec nie krył rozgoryczenia takim rozwojem wydarzeń i postawił pod znakiem zapytania swoją przynależność do klubu Platformy Obywatelskiej

Pierwsza sesja w nowej kadencji rozpoczęła 7 maja o 10.00. Obrady otworzył radny senior Jerzy Lazar. Następnie strażnicy miejscy wprowadzili sztandar miasta, a muzycy odegrali hejnał. Jadwiga Miszkurka, Przewodnicząca Miejskiej Komisji Wyborczej w Rybniku, wręczyła radnym zaświadczenia o wyborze. Zaświadczenie odebrał też prezydent Piotr Kuczera. Kolejnym krokiem było ślubowanie radnych i prezydenta.

Rybnik potrzebuje jedności

Prezydent Piotr Kuczera w krótkim przemówieniu zwrócił uwagę, że wybory pokazały, jak bardzo Rybnik jest podzielony. Dalej stwierdził, że zadaniem radnych jest budowanie jedności miasta, które - choć posiada długą, sięgającą średniowiecza historię - w dzisiejszych granicach powstało w 1970 r. Piotr Kuczera zapowiedział, że aktualna kadencja, z perspektywą uruchomienia znacznych środków z KPO dla samorządów, będzie niezwykle ważna. Określił ją jako "czas budowy silnego Rybnika."

Prezydent Piotr Kuczera

Czterech kandydatów na Przewodniczącego Rady Miasta

Radny Franciszek Kurpanik zgłosił kandydaturę Krzysztofa Szafrańca na Przewodniczącego Rady Miasta. Stwierdził, że radny K. Szafraniec jest "oazą spokoju, rozsądku i doświadczenia".

Radny Andrzej Wojaczek stwierdził, że ostatnie wybory udowodniły, iż mieszkańcy chcą kogoś innego na przewodniczącego rady i zgłosił kandydaturę radnego Łukasza Kłoska. Łukasz Kłosek podziękował radnemu Wojaczkowi, ale odmówił, stwierdzając, że zgłoszenie jego kandydatury to "pocałunek śmierci".

Radna Mirela Szutka zgłosiła kandydaturę Andrzeja Sączka, który zdobył niemalże połowę głosów w wyborach prezydenckich, a także 2168 głosów w wyborach do rady miasta. Andrzej Sączek wyraził nadzieję, że najbliższe pięć lat będzie dobrym czasem dla Rybnika, czasem pracy ponad podziałami.

Z kolei Mirosław Małek zaproponował Krzysztofa Kazka do pełnienia funkcji przewodniczącego. Argumentował, że jego kandydatura wnosi świeżość do rady miasta.

Trzy głosowania i... nic

W pierwszym głosowaniu żaden z kandydatów nie uzyskał bezwzględnej większości. Przeprowadzono drugie głosowanie i znowu - żaden z kandydatów nie zdobył bezwzględnej większości głosów.

Andrzej Sączek z PiS zapronował Łukasza Kłoska z KO na przewodniczącego rady miasta, ale Ł. Kłosek ponownie odmówił. Franciszek Kurpanik raz jeszcze zgłosił kandydaturę Krzysztofa Szafrańca, Andrzej Wojaczek - Krzysztofa Kazka, a Mirela Szutka - Andrzeja Sączka. Andrzej Sączek poprosił prezydenta o zwołanie krótkiej przerwy i krótką rozmowę przedstawicieli klubów w radzie miasta. Mirosław Małek poprosił o odrzucenie kandydatów z PiS i PO, i głosowanie na bezpartyjnego kandydata - Krzysztofa Kazka.

Radni opozycyjni dwukrotnie zgłosili kandydaturę Łukasza Kłoska (KO) na Przewodniczącego Rady Miasta, jednak ten dwa razy odmówił

Trzecie głosowanie również nie przyniosło rozstrzygnięcia. Zarządzono czwarte głosowanie. Tym razem wybrano Krzysztofa Szafrańca, który zdobył 13 głosów. Przewodniczący rady stwierdził, że sposób, w jaki został wybrany, skłoni go do rozważenia na temat przynależności do klubu Platformy Obywatelskiej, który do tej pory wspierał.

- Myślę, że najbliższe sesje nie będą łatwe, co widać po przebiegu dzisiejszej sesji - powiedział Krzysztof Szafraniec.

* * *

Pierwsza sesja rady miasta w nowej kadencji obnażyła kruchość koalicji KO - WDR, która dysponuje 13 na 25 głosów.


Skład Rady Miasta Rybnika (kadencja 2024 - 2029)

Radni Koalicji Obywatelskiej:

 • Łukasz Kłosek
 • Radosław Knesz
 • Franciszek Kurpanik
 • Aleksandra Nowara
 • Grzegorz Głupczyk
 • Tadeusz Białous
 • Sebastian Śmieja
 • Krzysztof Szafraniec

Radni PiS:

 • Andrzej Sączek
 • Mirela Szutka
 • Karol Szymura
 • Mariusz Węglorz
 • Jerzy Lazar
 • Tadeusz Pałka
 • Joanna Brzózka
 • Marian Kaim

Radni WDR:

 • Małgorzata Piaskowy
 • Marek Florczyk
 • Jacek Mularczyk
 • Paweł Wawrzyn
 • Kamil Pierchała

Radni BSR:

 • Andrzej Wojaczek
 • Krzysztof Kazek

Radni Lepszego Rybnika:

 • Mirosław Małek
 • Damian Twardawa

Ludzie

Andrzej Sączek

Rybnicki radny, zawodowo związany z PGG S.A.

Andrzej Wojaczek

Radny Miasta Rybnik.

Franciszek Kurpanik

Radny Miasta Rybnik.

Krzysztof Szafraniec

Przewodniczący Rady Miasta Rybnika

Piotr Kuczera Rybnik

Prezydent Rybnika

Łukasz Kłosek

Radny Miasta Rybnika.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~lewoświat (77.254. * .8) 21.05.2024 10:35

Mało interesujące. Nie napisaliście, czy na sesji był pogłos?