Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Andrzej Sączek chce budować szeroką koalicję. Widzi w niej miejsce dla Tomasza Pruszczyńskiego (i nie tylko)

- Będę zabiegał o poparcie różnych osób. Jestem już po spotkaniu z panem Andrzejem Wojaczkiem, którego cenię i uważam za przyjaciela - mówi Nowinom Andrzej Sączek, kandydat na prezydenta Rybnika.

Andrzej Sączek chce budować szeroką koalicję. Widzi w niej miejsce dla Tomasza Pruszczyńskiego (i nie tylko)
Andrzej Sączek (PiS) i Tomasz Pruszczyński (Lepszy Rybnik). Czy połączą siły przed drugą turą wyborów?

Piotr Kuczera wygrał pierwszą turę wyborów na prezydenta Rybnika, zdobywając 18 848 głosów (41,4%). To o wiele mniej niż w 2018 roku, kiedy zagłosowało na niego 31 994 osób (61,15%). Wtedy Piotr Kuczera zwyciężył w pierwszej turze, pozostawiając swoich konkurentów daleko w tyle. Drugi Łukasz Dwornik zdobył wtedy 12 289 głosów (23,49%). W tym miejscu warto zauważyć, że w 2018 roku frekwencja była wyższa niż obecnie i wyniosła 49,7%, a obecnie 45,9%.

Następnego dnia po wyborach Piotr Kuczera podziękował wyborcom na Facebooku, stwierdzając, że dzięki większości w radzie miasta, jego obóz nadal będzie rozwijać Rybnik.

Szeroka koalicja Sączka?

Do drugiej tury wszedł Andrzej Sączek, na którego zagłosowało 13 369 osób (29,4%). Kandydat PiS ma świadomość, że, bazując na elektoracie wyłącznie swojej partii, niczego nie wskóra. W rozmowie z Nowinami stwierdza, że spotkał się już z Andrzejem Wojaczkiem (BSR), którego ceni i uważa za przyjaciela. - Jego poparcie już mam - mówi Andrzej Sączek i zapowiada, że przed drugą turą, zamierza stworzyć "szeroką koalicję dla Rybnika".

Uroki metody D'Hondta

Dopytujemy, czy będzie zabiegał o poparcie swoich niedawnych rywali - Krzysztofa Kazka z BSR oraz Tomasza Pruszczyńskiego z Lepszego Rybnika. Andrzej Sączek przyznaje, że zamierza podjąć z nimi rozmowy. - Jestem otwarty na współpracę z każdym - deklaruje Andrzej Sączek.

Oficjalne wyniki wyborów na prezydenta Rybnika (pierwsza tura), 7 kwietnia 2024 r.

Czy Tomasz Pruszczyński poprze Andrzeja Sączka w II turze wyborów na prezydenta Rybnika? Na razie nie padły żadne deklaracje. Tomasz Pruszczyński mówi Nowinom, że Lepszy Rybnik działa transparentnie. Członkowie stowarzyszenia mają spotkać się niebawem i omówić strategię działania w najbliższym czasie.

Jednocześnie T. Pruszczyński przyznaje, że choć jego wynik w wyborach na prezydenta Rybnika nie stanowi dla niego rozczarowania, to Lepszy Rybnik liczył na więcej mandatów w radzie miasta. - Zabrakło niewiele. Takie są uroki metody D'Hondta - mówi Tomasz Pruszczyński.

Środowisko Piotra Kuczery ma większość w radzie miasta

W rozmowie z Andrzejem Sączkiem zauważamy, że środowisko Piotra Kuczery zdołało utrzymać większość w radzie miasta. Kandydat PiS odpowiada, że jako prezydent zamierza szukać większości opartej na współpracy.

Rozkład mandatów w Radzie Miasta Rybnika na podstawie oficjalnych wyników wyborów z 7 kwietnia 2024 r.

Jednocześnie A. Sączek zwraca uwagę na świetne wyniki liderów list PiS w wyborach, m.in. Mireli Szutki czy Mariusza Węglorza, który kandydując na radnego w tym samym okręgu co Piotr Kuczera, zdobył więcej głosów od P. Kuczery. - Wszystko przed nami - podsumowuje Andrzej Sączek.

Druga tura wyborów na prezydenta Rybnika odbędzie się 21 kwietnia.


Zobacz również:

Ludzie

Andrzej Sączek

Rybnicki radny, zawodowo związany z PGG S.A.

Andrzej Wojaczek

Radny Miasta Rybnik.

Mariusz Węglorz

Radny Miasta Rybnika.

Piotr Kuczera Rybnik

Prezydent Rybnika

2 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~ROW1983 (79.124. * .164) 08.04.2024 18:05

Prezydent dostał pstryczek w nos od wyborców gdyby tak niebyło to w 1 turze by wygrał.
To za ten mobing i za biogazownie że nie rozmawia z mieszkańcami.

~Larumgrają (46.204. * .66) 08.04.2024 17:21

Różnie jeszcze może być. Jakoś tak mam wrażenie że obecny prezydent zakochał się we własnym geniuszu a to jest groźne.