Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Pomysł na kadencję. Gazda, Mróz, Strzedulla i Gałkowski o sztandarowych planach dla Krzanowic

Flagowe projekty są trwałą pamiątką po włodarzach gmin, którzy odważnie się nimi zajęli i doprowadzili do ich realizacji, co stanowi podstawę oceny ich kadencji. Przyglądając się celom kandydatów na najważniejsze stanowiska w gminach ziemi raciborskiej, kontynuujemy cykl publikacji, tym razem prezentując odpowiedzi kandydatów na urząd burmistrza Krzanowic. Odpowiedzi udzielili: Piotr Gazda, Adam Mróz i Andrzej Strzedulla. Natomiast Jarosław Gałkowski odpowiedział na nasze pytanie po wyznaczonym przez nas terminie.

Pomysł na kadencję. Gazda, Mróz, Strzedulla i Gałkowski o sztandarowych planach dla Krzanowic
Terminowo na pytania Nowin odpowiedzieli: Piotr Gazda, Adam Mróz i Andrzej Strzedulla. Jarosław Gałkowski odpowiedź przesłał nam w poniedziałkowe popołudnie

Zapytaliśmy poszczególnych kandydatów na stanowiska wójtów i burmistrzów samorządów wiejskich oraz miejsko-wiejskich ziemi raciborskiej o ich plany na nadchodzącą kadencję. Chcieliśmy dowiedzieć się, jakie działania zamierzają podjąć w przypadku zwycięstwa w wyborach. Przecież to właśnie na podstawie realizacji sztandarowych projektów oceniamy później skuteczność poszczególnych rządów. To rodzaj debaty, tylko że prowadzonej pisemnie. Zasady były klarowne: każdy kandydat otrzymał cztery pytania, na które mógł odpowiedzieć w 2000 znakach.

Piotr Gazda 

- Kampania wyborcza często obfituje w różnorodne propozycje dla wyborców. Jednakże, proszę wskazać jeden kluczowy pomysł na kadencję – co Pan uważa za najważniejszą inicjatywę, którą należy zrealizować w gminie? Jakim flagowym projektem Pan pragnie się wyróżnić, mając stuprocentowe przekonanie o jego realizacji?

- Dla mnie kluczową inicjatywą na kadencję jest rozbudowa i ulepszenie istniejącej placówki opieki zdrowotnej, aby zapewnić lepszy dostęp do opieki, zwłaszcza w okresach świątecznych i weekendowych, poprzez modernizację infrastruktury. Zamierzam stworzyć system, który będzie bardziej responsywny na potrzeby naszej społeczności w kwestii zdrowia.

- Jakie kwestie skłoniły Pana do wybrania tego konkretnego planu jako priorytetowego dla gminy?

- Brak dostępu do pełnej opieki jest problemem, który wymaga natychmiastowej uwagi. Widziałem, jak ludzie zmagali się z długimi oczekiwaniami w szpitalach w ważnych dla nich momentach. To motywuje mnie do działania.

- W jaki sposób zapewniłby Pan, że wybrany flagowy projekt nie tylko zostanie zrealizowany, ale także przyniesie oczekiwane korzyści dla mieszkańców gminy?

- Realizacja projektu opieki zdrowotnej będzie poprzedzona dogłębną analizą potrzeb lokalnej społeczności. Będziemy współpracować z lekarzami, pielęgniarkami i innymi ekspertami, aby zapewnić, że nasze działania są dostosowane do realnych potrzeb.

- Czy istnieją potencjalne wyzwania lub przeszkody, które mogą utrudnić realizację tego flagowego projektu? Jak Pan planuje przeciwdziałać tym potencjalnym trudnościom i zapewnić, że projekt zostanie zakończony sukcesem?

- Potencjalne wyzwania to ograniczone środki finansowe i brak odpowiedniej infrastruktury. Jednak zamierzamy podjąć kroki, aby pozyskać dodatkowe fundusze zewnętrzne poprzez granty oraz partnerstwa publiczno-prywatne.

Adam Mróz 

- Kampania wyborcza często obfituje w różnorodne propozycje dla wyborców. Jednakże, proszę wskazać jeden kluczowy pomysł na kadencję – co Pan uważa za najważniejszą inicjatywę, którą należy zrealizować w gminie? Jakim flagowym projektem Pan pragnie się wyróżnić, mając stuprocentowe przekonanie o jego realizacji?

- Jeżeli chodzi o najważniejszą inicjatywę do realizacji, to nie da się jednoznacznie wskazać pojedynczej. Wszystkie poruszane kwestie przez Mieszkańców są istotne i ważne. Uważam, że należy skupić się na bazowym aspekcie, czyli gotowością do rozmów z Naszymi Mieszkańcami. Wystarczy podjąć wyzwanie, jakim są trudne negocjacje, aby móc pomóc i dogadać znaczące kwestie dla Gminy Krzanowice.

- Jakie kwestie skłoniły Pana do wybrania tego konkretnego planu jako priorytetowego dla gminy?

- Skłoniły mnie do tego rozmowy z Mieszkańcami, z których wynikało, że w kwestii dialogu na szczeblu najważniejszych osób w Urzędzie Gminy, jest znaczny problem. Chciałbym, aby w tej tematyce nastąpiła poprawa, dzięki której nasi Mieszkańcy będą czuli pewność i zaufanie do osób zajmujących stanowiska. Ten powód przyczynił się do powstania zarówno komitetu, jak również głównego czynnika potrzebnego do realizacji naszych punktów programu.

- W jaki sposób zapewniłby Pan, że wybrany flagowy projekt nie tylko zostanie zrealizowany, ale także przyniesie oczekiwane korzyści dla mieszkańców gminy?

- Zarówno ja, jak i kandydaci na radnych z naszego komitetu, jesteśmy osobami otwartymi i gotowymi do trudnych negocjacji, ponieważ ważny jest dla nas dialog/rozmowa. Kluczowym aspektem jest to, iż osoby zrzeszone w komitecie posiadają doświadczenie w różnych kierunkach zawodowych, co pozwoli na sprawne rozwiązywanie problemów z zakresu naszego programu, a są to m.in. safe pass (bezpieczne przejścia), organizacja drogowa skrzyżowań, chodniki, wsparcie kultury, sportu, zainteresowań młodzieży i dzieci oraz pozostałych mieszkańców Gminy Krzanowice.

- Czy istnieją potencjalne wyzwania lub przeszkody, które mogą utrudnić realizację tego flagowego projektu? Jak Pan planuje przeciwdziałać tym potencjalnym trudnościom i zapewnić, że projekt zostanie zakończony sukcesem?

- Jeżeli chodzi o potencjalne przeszkody, które mogą nas napotkać, to na pewno są to finanse. Zamierzamy wraz z kandydatami na radnych przeciwstawić się trudnościom i wykorzystać rozmowy negocjacyjne z zarządcami dróg/terenów oraz z prywatnymi inwestorami, aby stworzyć jak najlepsze miejsce na ziemi w Naszej Małej Ojczyźnie. Spełniając ten najistotniejszy punkt, będziemy skutecznie dążyć do celów na rzecz Mieszkańców Naszej gminy. Jednakże, nie obawiamy się potencjalnych problemów. Wierzymy, że jesteśmy w stanie im przeciwdziałać. Mogę powiedzieć, że nie brakuje nam energii i determinacji, a to kluczowe w rozwiązywaniu bieżących problemów.

Andrzej Strzedulla 

- Kampania wyborcza często obfituje w różnorodne propozycje dla wyborców. Jednakże, proszę wskazać jeden kluczowy pomysł na kadencję – co Pan uważa za najważniejszą inicjatywę, którą należy zrealizować w gminie? Jakim flagowym projektem Pan pragnie się wyróżnić, mając stuprocentowe przekonanie o jego realizacji?

- Wskazanie jednego najważniejszego zadania na całą kadencję jest nie możliwe. Priorytetem dla mnie jest zrównoważony rozwój wszystkich miejscowości naszej gminy, każde z sołectw ma indywidualne potrzeby, które realizujemy. Jednak najważniejszym wyzwaniem w skali gminy jest budowa kanalizacji sanitarnej we wszystkich sołectwach, także tych spoza aglomeracji ściekowej. Równie ważnym elementem inwestycji kanalizacyjnych jest kompleksowe odtworzenie infrastruktury drogowej po budowie, jak to miało miejsce np. na ul. Mikołaja Kopernika w Borucinie.

- Jakie kwestie skłoniły Pana do wybrania tego konkretnego planu jako priorytetowego dla gminy?

- Wyzwania cywilizacyjne, poprawa zarówno komfortu życia naszych mieszkańców, jak i ograniczenie negatywnego wpływu na stan środowiska naturalnego determinuje potrzebę realizacji tego zadania. Nie bez znaczenia są również aspekty prawne, gminy zobowiązane są do osiągnięcia określonego współczynnika skanalizowania, który w przypadku aglomeracji jest na poziomie 98%.

- W jaki sposób zapewniłby Pan, że wybrany flagowy projekt nie tylko zostanie zrealizowany, ale także przyniesie oczekiwane korzyści dla mieszkańców gminy?

- Korzyści z budowy kanalizacji sanitarnej są dla każdego oczywiste, zarówno te środowiskowe jak i podnoszące komfort życia mieszkańców. W trakcie mijającej kadencji zostało zrealizowanych kilka etapów budowy kanalizacji. Dwa zostały zrealizowane w Krzanowicach, jeden w Borucinie. Wybudowano wraz z przyłączami około 9 km kanalizacji sanitarnej o wartości 9,3 mln zł. Obecnie w realizacji są projekty o wartości 12,1 mln zł, co przełoży się na kolejne kilka kilometrów sieci. Wiemy jak tego typu inwestycje realizować i skutecznie pozyskujemy środki finansowe na ten cel.

- Czy istnieją potencjalne wyzwania lub przeszkody, które mogą utrudnić realizację tego flagowego projektu? Jak Pan planuje przeciwdziałać tym potencjalnym trudnościom i zapewnić, że projekt zostanie zakończony sukcesem?

- Pomimo podejmowanych intensywnych działań potrzeby nadal są duże. Aby spełnić wymogi dyrektywy ściekowej musimy zdobyć środki na budowę jeszcze min. 20 km kanalizacji sanitarnej. Szacowany koszt tych inwestycji to 35 mln zł. Dzięki doświadczonej i zaangażowanej kadrze, zarówno wśród pracowników Urzędu Miejskiego, jak i PWiK Sp. z o.o. jestem przekonany, że uda nam się zdobyć środki zewnętrzne na dokończenie budowy kanalizacji w gminie Krzanowice.

Jarosław Gałkowski

Jarosław Gałkowski przesłał nam odpowiedzi na nasze pytania po wyznaczonym przez nas terminie. - Bardzo serdecznie przepraszam, że dopiero teraz, ale ze względu na okres świąteczny i nadmiar obowiązków nie zdążyłem przesłać - poinformował redakcję Nowin.

- Kampania wyborcza często obfituje w różnorodne propozycje dla wyborców. Jednakże, proszę wskazać jeden kluczowy pomysł na kadencję – co Pan uważa za najważniejszą inicjatywę, którą należy zrealizować w gminie? Jakim flagowym projektem Pan pragnie się wyróżnić, mając stuprocentowe przekonanie o jego realizacji?

- Inwestycje związane z budową kanalizacji w naszej gminie będą priorytetem, ale też ważnym punktem będzie budowa punktu gospodarczego do utrzymania czystości i porządku w całej Gminie Krzanowice. Główny Punkt Gospodarczy będzie utworzony w Krzanowicach przy ulicy Wojska Polskiego – pomieszczenia gospodarcze przy Izbie Regionalnej. Zakupimy minikoparkę, samochód dostawczy do 3,5 t, traktorek z osprzętem (pług do odśnieżania, zamiatarkę itp.) oraz traktorek do koszenia trawy.

- Jakie kwestie skłoniły Pana do wybrania tego konkretnego planu jako priorytetowego dla gminy?

- Dziś w Gminie Krzanowice nie posiadamy takiego sprzętu, a zakup takiego wyposażenia pozwoliłby nam na możliwość systematycznego utrzymania porządków i czystości w szczególności na chodnikach, drogach i poboczach.

- W jaki sposób zapewniłby Pan, że wybrany flagowy projekt nie tylko zostanie zrealizowany, ale także przyniesie oczekiwane korzyści dla mieszkańców gminy?

- Nasza propozycja powstała w związku z licznymi rozmowami z naszymi mieszkańcami, którzy widzą potrzebę powstania takiego punktu do utrzymywania porządku i czystości we wszystkich sołectwach naszej gminy. To jest propozycja naszych mieszkańców i ich oczekiwań, które zamierzamy zrealizować.

- Czy istnieją potencjalne wyzwania lub przeszkody, które mogą utrudnić realizację tego flagowego projektu? Jak Pan planuje przeciwdziałać tym potencjalnym trudnościom i zapewnić, że projekt zostanie zakończony sukcesem?

- Nie ma żadnych przeszkód, aby ten projekt zrealizować.


Jak odpowiedzieli pozostali kandydaci?

Codziennie od wtorku, 2 kwietnia, do czwartku, 4 kwietnia, publikujemy odpowiedzi osób ubiegających się o kluczowe stanowiska, grupując je według poszczególnych gmin. Kolejność publikacji zależy od czasu otrzymania odpowiedzi – pierwsza osoba, która odpowiedziała, jest umieszczana na początku, a następne w analogiczny sposób.

Czas na odpowiedzi wyznaczyliśmy do 28 marca. Do tego terminu odpowiedzieli: Piotr Gazda, Adam Mróz, Andrzej Strzedulla (Krzanowice), Katarzyna Siedlaczek, Grzegorz Niestrój i Marian Zimermann (Kornowac), Adam Wajda (Pietrowice Wielkie), Paweł Macha, Paweł Dzieżok, Wojciech Gdesz (Kuźnia Raciborska), Franciszek Marcol, Gerard Przybyła, Leszek Pietrasz (Nędza), Jan Badurczyk, Piotr Rybka (Rudnik). Pytania bez odpowiedzi w wyznaczonym terminie pozostawili: Grzegorz Utracki (Krzyżanowice), Jarosław Gałkowski (Krzanowice), Leszek Gomółka (Nędza), Andrzej Wawrzynek (Pietrowice Wielkie).

Zobacz także: 

Ludzie

Andrzej Strzedulla

Burmistrz Krzanowic.

Jarosław Gałkowski

Były wiceburmistrz Krzanowic

4 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~TeżKrzan (83.27. * .103) 05.04.2024 20:18

A powierzanie funkcji swoim bez kwalifikacji, bez konkursów,

~Miśka54 (83.22. * .168) 05.04.2024 13:26
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Strzedulla eliminuje wszystkich tych którzy mają inne zdanie. Nie rozmawia z ludźmi tylko otacza się swoimi klakierami. Pamiętam czasy Abrahamczyka kiedy przed jego biurem była kolejka, teraz strach wejść do Gminy bo tylko obserwują Cię na kamerach, kto wchodzi do jakiego biura. Urzędnicy boją się rozmawiać o problemach w Gminie żeby się nie narazić. Patologia

~ChcemyZmiany (91.248. * .116) 03.04.2024 17:20
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

FryGa
Otóż to, "pan" Strzedulla nie potrafi odpowiedzieć "Dzień Dobry" a co dopiero pierwszy sie "ukłonić" starszym osobom, nie takiego burmistrza miasto potrzebuje który nie ma szacunku dla jego mieszkańców. Czas na zmianę, każdemu trzeba dać szansę, "pan" Strzedulla już swoją miał i nie wykorzystał w pełni, to co zrobił, zrobiłby nie jeden burmistrz lecz wiemy chyba wszyscy mieszkańcy gminy Krzanowice, że można więcej także warto dać szansę komuś innemu może właśnie kolejny burmistrz w pełni wykorzysta swoje stanowisko, będzie przyjazny dla mieszkańców oraz otwarty na rozmowy. Wiem jedno, może być tak samo jak jest do tej pory bądź lepiej, gorzej być nie może.

~FryGa (83.27. * .156) 03.04.2024 10:25
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Zagłosuję na tego, który potrafi powiedzieć sam od siebie "dzień dobry" i okazuje KAŻDEMU szacunek na codzień, a nie tylko od święta i tylko wybranym. Wtedy może i urzędnicy zaczną się uśmiechać i patrzeć w oczy.