Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Pomysł na kadencję. Adam Wajda i Andrzej Wawrzynek o swoich planach dla Pietrowic Wielkich

Flagowe projekty stanowią trwałą pamiątkę po włodarzach gmin, którzy odważnie się nimi zajęli i doprowadzili do ich realizacji. To na podstawie tych osiągnięć ocenia się ich kadencje. Dlatego też przyjrzeliśmy się, jakie cele mają ci, którzy ubiegają się o najważniejsze stanowiska w poszczególnych gminach wiejskich i miejsko-wiejskich ziemi raciborskiej. Rozpoczynamy ten cykl publikacji od Pietrowic Wielkich. Niemniej jednak, na pytania Nowin odpowiedział tylko jeden kandydat, Adam Wajda. Te same pytania zadaliśmy ubiegającemu się o reelekcję wójtowi, Andrzejowi Wawrzynkowi, jednakże nie otrzymaliśmy odpowiedzi. Aktualizacja: Po opublikowaniu materiału, wójt Wawrzynek przed południem skontaktował się z nami, wyjaśniając, że ze względu na inne zobowiązania, w tym rodzinne, nie zdążył odpowiedzieć na nasze pytania. Jednakże zapewnił, że niedługo na nie odpowie. Odpowiedzi otrzymaliśmy po południu i zaktualizowaliśmy artykuł.

Pomysł na kadencję. Adam Wajda i Andrzej Wawrzynek o swoich planach dla Pietrowic Wielkich
Adam Wajda i Andrzej Wawrzynek, kandydaci na wójta Pietrowic Wielkich

Zapytaliśmy poszczególnych kandydatów na stanowiska wójtów i burmistrzów samorządów wiejskich oraz miejsko-wiejskich ziemi raciborskiej o ich plany na nadchodzącą kadencję. Chcieliśmy dowiedzieć się, jakie działania zamierzają podjąć w przypadku zwycięstwa w wyborach. Przecież to właśnie na podstawie realizacji sztandarowych projektów oceniamy później skuteczność poszczególnych rządów. To rodzaj debaty, tylko że prowadzonej pisemnie. Zasady były klarowne: każdy kandydat otrzymał cztery pytania, na które mógł odpowiedzieć w 2000 znakach. 

Adam Wajda

- Kampania wyborcza często obfituje w różnorodne propozycje dla wyborców. Jednakże, proszę wskazać jeden kluczowy pomysł na kadencję – co Pan uważa za najważniejszą inicjatywę, którą należy zrealizować w gminie? Jakim flagowym projektem Pan pragnie się wyróżnić, mając stuprocentowe przekonanie o jego realizacji?

- Budowa bezpiecznych i nowoczesnych przestrzeni wypoczynku i spotkań dla mieszkańców w każdym sołectwie. Będą utworzone: nowoczesne centra spotkań pod chmurką (m.in. nowoczesne i przestronne place zabaw, zadaszenia, siłownie dla seniorów, przystanie kajakowe, piaszczyste plaże, boiska wielofunkcyjne, tężnie, strefy zieleni, …) dostosowane do potrzeb danej miejscowości, jak i przestrzeń zadaszona w postaci Lokalnego Centrum Sportu (hala sportowo-widowiskowa w pełnych wymiarach, siłownia, figloraj, sale ćwiczeń, Squash …).

- Jakie kwestie skłoniły Pana do wybrania tego konkretnego planu jako priorytetowego dla gminy?

- Dziś w Gminie brakuje atrakcyjnych przestrzeni dla aktywnej formy spędzania wolnego czasu dla dzieci, młodzieży, rodzin i seniorów. Gmina wiejska powinna być atrakcyjna dla mieszkańców, propagować aktywność oraz zachęcać do nowych pasji i osobistego rozwoju. Potrzebne są przestrzenie gdzie mieszkańcy będą się spotykać i wspólnie integrować. Będą to miejsca wspomagające także rozwój sportowy naszych lokalnych klubów.

- W jaki sposób zapewniłby Pan, że wybrany flagowy projekt nie tylko zostanie zrealizowany, ale także przyniesie oczekiwane korzyści dla mieszkańców gminy?

- Proponowany projekt to efekt wielu rozmów i spotkań z mieszkańcami, to nic innego jak wychodzenie naprzeciw lokalnej społeczności. Trzeba sporej determinacji, jak i aktywności w pozyskiwaniu środków, również zewnętrznych, na ich realizację. Jednak kluczem powodzenia są lokalne konsultacje z mieszkańcami, by poszczególne inwestycje skrojone były na miarę potrzeb i oczekiwań poszczególnych sołectw i ich mieszkańców.

- Czy istnieją potencjalne wyzwania lub przeszkody, które mogą utrudnić realizację tego flagowego projektu? Jak Pan planuje przeciwdziałać tym potencjalnym trudnościom i zapewnić, że projekt zostanie zakończony sukcesem?

- Wyzwania realizacyjne to codzienność. Trzeba dużego zaangażowania i świetnego zespołu radnych i fachowców w Urzędzie Gminy, by takie ambitne zadania realizować. Posiadam spore doświadczenie tak w pozyskiwaniu środków, jak i prowadzeniu dużych inwestycji, więc uważam że damy radę. Najważniejsze to tworzyć lepsze jutro dla Naszych Mieszkańców.

Andrzej Wawrzynek 

- Kampania wyborcza często obfituje w różnorodne propozycje dla wyborców. Jednakże, proszę wskazać jeden kluczowy pomysł na kadencję – co Pan uważa za najważniejszą inicjatywę, którą należy zrealizować w gminie? Jakim flagowym projektem Pan pragnie się wyróżnić, mając stuprocentowe przekonanie o jego realizacji?

- Najważniejsze dla mnie to zapewnienie mieszkańcom Gminy jak najlepszych warunków do życia i systematyczny rozwój wszystkich sołectw. Trudno osiągnąć to jednym projektem, bo jest to efekt wielu działań i takie też zostały zrealizowane lub też rozpoczęte w poprzedniej kadencji, m.in. scalenie gruntów, remonty dróg, wsparcie OSP, powstanie Stacji Kultura, Klub Malucha (opieka dla dzieci do 3 r.ż.), Klub Seniora. Działania na kolejną kadencję to budowa przedszkola i kolejnego Klubu Malucha.

- Jakie kwestie skłoniły Pana do wybrania tego konkretnego planu jako priorytetowego dla gminy?

- Priorytetem dla mnie jest 11 naszych sołectw. To połączone naczynia. Od sprawnego funkcjonowania każdego z nich zależy dobro całej Gminy. Każde sołectwo ma swój wkład, specyfikę i potrzeby. Rozwój oferty kulturalnej, sportowej, rekreacyjnej na dłuższą metę jest możliwy dzięki bezpiecznej i wyremontowanej sieci dróg dojazdowych, efektywne rolnictwo – dzięki pierwszemu w Polsce scaleniu gruntów. Przedszkole i nowy Klub Malucha to wsparcie dla rodziców i ich rozwoju zawodowego.

- W jaki sposób zapewniłby Pan, że wybrany flagowy projekt nie tylko zostanie zrealizowany, ale także przyniesie oczekiwane korzyści dla mieszkańców gminy?

- O tym mogą świadczyć zrealizowane do tej pory inwestycje na terenie Gminy. Przykładowo, scalanie gruntów wymagało wielu czasochłonnych zabiegów, spotkań w terenie, rozmów. O skali sukcesu niech świadczy to, że dziś chwali się nim wielu ojców. Realizacja inwestycji zależy od finansów – mamy doświadczenie w pozyskiwaniu środków zewnętrznych, których wspólnie z Radą Gminy zdobyliśmy już sporo. Na budowę przedszkola i Klubu Malucha są zasoby w budżecie gminy, ale też sięgniemy po dofinansowanie zewnętrzne.

- Czy istnieją potencjalne wyzwania lub przeszkody, które mogą utrudnić realizację tego flagowego projektu? Jak Pan planuje przeciwdziałać tym potencjalnym trudnościom i zapewnić, że projekt zostanie zakończony sukcesem?

- Finanse Gminy na koniec obecnej kadencji są stabilne. W kasie publicznej są środki, które można wykorzystać do realizacji zaplanowanych inwestycji. Oczywiście, będziemy starali się pozyskiwać jak najwięcej zewnętrznych funduszy. Wiem, że mieszkańcy oczekują tych działań od gminy, więc sądzę, że Rada Gminy, będzie przychylna tym planom. Wiele pomysłów i trudnych w realizacji zadań udało się przeprowadzić w ostatnich latach, dlatego sądzę, że i te zadania doprowadzimy do celu.


Jak odpowiedzieli pozostali kandydaci?

Codziennie od wtorku, 2 kwietnia, do czwartku, 4 kwietnia, publikujemy odpowiedzi osób ubiegających się o kluczowe stanowiska, grupując je według poszczególnych gmin. Kolejność publikacji zależy od czasu otrzymania odpowiedzi – pierwsza osoba, która odpowiedziała, jest umieszczana na początku, a następne w analogiczny sposób.

Czas na odpowiedzi wyznaczyliśmy do 28 marca. Do tego terminu odpowiedzieli: Piotr Gazda, Adam Mróz, Andrzej Strzedulla (Krzanowice), Katarzyna Siedlaczek, Grzegorz Niestrój i Marian Zimermann (Kornowac), Adam Wajda (Pietrowice Wielkie), Paweł Macha, Paweł Dzieżok, Wojciech Gdesz (Kuźnia Raciborska), Franciszek Marcol, Gerard Przybyła, Leszek Pietrasz (Nędza), Jan Badurczyk, Piotr Rybka (Rudnik). Pytania bez odpowiedzi w wyznaczonym terminie pozostawili: Grzegorz Utracki (Krzyżanowice), Jarosław Gałkowski (Krzanowice), Leszek Gomółka (Nędza), Andrzej Wawrzynek (Pietrowice Wielkie).

Zobacz także: 

Ludzie

Adam Wajda

Przewodniczący Rady Powiatu Raciborskiego

Andrzej Wawrzynek

Wójt gminy Pietrowice Wielkie.

2 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Spacerowicz (78.31. * .146) 04.04.2024 09:40

Proszę zobaczyć jak wygląda Skatepark w Kornicach, miejsce spotkań młodzieży i dzieci. Czy ktoś jest odpowiedzialny za utrzymanie czystości wokół tego miejsca? Boisko i ten cały teren powinien być zamknięty do czasu priorytetowego remontu.

~plażowicz (83.26. * .174) 02.04.2024 11:52

Odpowiedź napisana jest tak, że wynika z niej, że w każdym sołectwie będą plaże i przystanie kajakowe. Użycie liczby mnogiej sugeruje co najmniej dwie (w każdym sołectwie). Chyba przeniosę się do gminy Pietrowice :) Co weekend będę wypoczywać na innej plaży