Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Wybory do sejmiku śląskiego budzą najmniej emocji, a to właśnie tam są największe pieniądze [LISTA KANDYDATÓW]

Wszystko, co warto wiedzieć o wyborach do Sejmiku Województwa Śląskiego.

Wybory do sejmiku śląskiego budzą najmniej emocji, a to właśnie tam są największe pieniądze [LISTA KANDYDATÓW]Andrzej Grygiel, Tomasz Żak/UMWS
Obrady Sejmiku Województw Śląskiego, zdjęcie ilustracyjne

Wybory samorządowe zbliżają się wielkimi krokami. Wydaje się, że największe emocje wzbudzają wybory na wójtów, burmistrzów i prezydentów, nieco mniejsze na radnych gminnych, dalej powiatowych. Co z wyborami do sejmików wojewódzkich? W przypadku tego szczebla samorządu kampania wyborcza jest najmniej intensywna i można pokusić się o prognozę, że skupia najmniejszą uwagę mieszkańców (wyborców). Tymczasem to właśnie przez samorząd wojewódzki przepływa gros środków unijnych. To pierwszy i solidny argument, który powinien skłonić nas do większego zainteresowania akurat tymi wyborami. Jednak spraw, za które odpowiadają władze województwa, a które dotyczą bezpośrednio nas, mieszkańców sołectw, gmin, powiatów, jest więcej.

My głosujemy na radnych, a radni wybiorą marszałka i resztę zarządu województwa

Wybory do Sejmiku Województwa Śląskiego odbędą się w ramach wyborów samorządowych, 7 kwietnia 2024 r. Województwo śląskie jest podzielone na 7 okręgów wyborczych, do których przypisana jest liczba mandatów w sejmiku (liczba mandatów ma związek z liczbą ludności w danym okręgu wyborczym):

  1. Bielsko-Biała; powiaty: bielski, cieszyński, żywiecki - 7 mandatów
  2. Katowice, Mysłowice, Tychy; powiaty: bieruńsko-lędziński, pszczyński - 7 mandatów
  3. Jastrzębie-Zdrój, Rybnik, Żory; powiaty: mikołowski, raciborski, rybnicki, wodzisławski - 7 mandatów
  4. Bytom, Gliwice; powiaty: gliwicki, lubliniecki, tarnogórski - 7 mandatów
  5. Chorzów, Piekary Śląskie, Ruda Śląska, Siemianowice Śląskie, Świętochłowice, Zabrze - 5 mandatów
  6. Częstochowa; powiaty: częstochowski, kłobucki, myszkowski - 5 mandatów
  7. Dąbrowa Górnicza, Jaworzno, Sosnowiec; powiaty: będziński, zawierciański - 7 mandatów

Nasz region znajduje się w 3. okręgu wyborczym. Głosując w wyborach 7 kwietnia otrzymamy m.in. kartę głosowania, na której figurować będą kandydaci z 14 komitetów wyborczych. Głos w wyborach do sejmiku będzie ważny, gdy oddamy go tylko na 1 osobę spośród wszystkich kandydatów zarejestrowanych przez 14 komitetów (listy kandydatów na radnych wojewódzkich publikujemy na następnej podstronie artykułu).

W tych wyborach obowiązuje ordynacja proporcjonalna. Podział mandatów opiera się na metodzie D'Hondta. O tym, jak działa ta metoda, pisaliśmy już w przeszłości m.in. przy okazji ostatnich wyborów parlamentarnych (Kandydat w wyborach zdobywa tysiące głosów, ale nie wchodzi do Sejmu. Wyjaśniamy, jak działa metoda D'Hondta).

Jak ważne są wybory do Sejmiku Województwa Śląskiego, wyjaśniamy w dalszej części artykułu.

Wielkie pieniądze z Unii Europejskiej

Władze wojewódzkie dzielą środki unijne w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. W zależności od programu i projektu pieniądze otrzymują samorządy, firmy, instytucje oraz organizacje społeczne. Wszystko odbywa się w ramach procedur unijnych, jednak to władze wojewódzkie decydują o kształcie RPO i prowadzą negocjacje z Komisją Europejską.

Nie można żyć bez wody

Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów to spółka komunalna, która należy do Województwa śląskiego. To właśnie GPW sprzedaje wodę wielu gminom, również w naszym regionie. Sprzedawana przez GPW woda jest następnie odsprzedawana i dystrybuowana przez lokalne przedsiębiorstwa wodociągowe do odbiorców indywidualnych i instytucjonalnych. Taryfy opłat za wodę zależą od stawek GPW oraz lokalnych przedsiębiorstw wodno-kanalizacyjnych (które z kolei są zatwierdzane przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie)

Drogi, drogi, drogi

W zależności od rodzaju, drogi publiczne podlegają gminom (drogi gminne), powiatom (drogi powiatowe), województwu (drogowi wojewódzkie, Zarząd Dróg Wojewódzkich w Katowicach) oraz zarządowi krajowemu (drogi krajowe, ekspresowe oraz autostrady, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad).

Drogi wojewódzkie podlegają pod Zarząd Dróg Wojewódzkich w Katowicach. Jednak żeby nie było tak łatwo, dotyczy to dróg wojewódzkich przebiegających przez powiaty ziemskie (czyli np. powiat raciborski, powiat rybnicki (ziemski), powiat wodzisławski, powiat mikołowski). W powiatach grodzkich (miastach na prawach powiatu, czyli np. w Jastrzębiu-Zdroju, Rybniku czy Żorach), drogi wojewódzkie podlegają lokalnym samorządom. Miasta na prawach powiatu muszą więc łożyć pieniądze na ich remonty i utrzymanie, ale z drugiej strony ich udział w dochodach podatkowych jest większy niż w przypadku gmin miejskich czy wiejskich (widać to tutaj: Biedacy i bogacze ze Śląska. Pietrowice w czołówce. Co z Rybnikiem, Jastrzębiem oraz pozostałymi gminami?).

Władze Jastrzębia-Zdroju, Rybnika czy Żor mają również ten komfort, że jeśli chcą wyremontować drogę wojewódzką, która przebiega przez ich teren, po prostu mogą to zaplanować i zrealizować. Włodarzom gmin i powiatów ziemskich pozostaje dopraszanie się remontów w Zarządzie Dróg Wojewódzkich oraz u radnych sejmiku i w zarządzie województwa.

Drogi wojewódzkie w naszym regionie przebiegają m.in. po takich trasach: Racibórz - Rydułtowy - Rybnik, Racibórz - Gliwice, Krzyżanowice - Syrynia - Wodzisław Śl., Rzuchów - Pszów - Wodzisław Śl. - Mszana itd.

Praktyka minionych lat pokazała, że przychylność władz wojewódzkich może zdziałać cuda, co widać było np. przy budowie raciborskiego odcinka drogi Racibórz - Pszczyna czy remoncie drogi wojewódzkiej 935 z Raciborza do Rzuchowa. Gdy otwarto oferty potencjalnych wykonawców, okazało się, że środki unijne wystarczą na pokrycie połowy kosztów. Dzięki tymczasowym wpływom, jakie udało się zdobyć Raciborzowi we władzach województwa, ostatecznie zapadła decyzja o dołożeniu dziesiątków milionów złotych z budżetu województwa do realizacji tych inwestycji. Tak więc od tego, kto zasiada we władzach województwa i jakie ma kontakty z lokalnymi włodarzami, często zależy stan kluczowych dróg w naszym regionie.

Szpitale wojewódzkie

Podobnie jak drogi, tak i szpitale mają różnych właścicieli. Szpitale w Raciborzu, Rydułtowach i Wodzisławiu Śląskim to szpitale powiatowe. Szpital w Żorach jest szpitalem miejskim. Natomiast szpitale w Jastrzębiu-Zdroju (WSS nr 2) i Rybniku (WSS nr 3) to szpitale wojewódzkie. Oznacza to, że władze województwa dokładają się do ich utrzymania (finansowanie z NFZ nie wystarcza na pokrycie całości wydatków szpitali), a także wspierają finansowo realizację inwestycji remontów w tych placówkach.

Ma to wielkie znaczenie dla wszystkich mieszkańców naszego regionu, bo nie wiemy, z jakim schorzeniem przyjdzie nam się mierzyć i czy nie trafimy do szpitali w Jastrzębiu-Zdroju i Rybniku. To właśnie w tych szpitalach funkcjonują oddziały, których nie ma w mniejszych szpitalach powiatowych. Poza naszym regionem, ale niedaleko, są jeszcze specjalistyczne szpitale w aglomeracji górnośląskiej, które również podlegają pod samorząd wojewódzki.

Władze województwa mają realny wpływ na funkcjonowanie tych szpitali, nie tylko w aspekcie finansowym, ale również personalnym, bo to one przeprowadzają konkursy i wybierają dyrektorów szpitali wojewódzkich.

Koleje Śląskie

Koleje oraz szerzej - infrastruktura kolejowa - również mają swoich właścicieli. Większość przewoźników pasażerskich w Polsce należy do PKP S.A. (Polregio, Intercity). Część województw posiada własne spółki kolejowe. Tak jest również w naszym województwie, do którego należą Koleje Śląskie. Finansowanie i nadzór nad tą ważną spółką to również kompetencja samorządu wojewódzkiego.

Wojciech Żołneczko


Kandydaci w wyborach do Sejmiku Województwa Śląskiego

Poniżej publikujemy listy kandydatów w wyborach do Sejmiku Województwa Śląskiego (okręg wyborczy nr 3 - Jastrzębie-Zdrój, Rybnik, Żory, powiaty: mikołowski, raciborski, rybnicki, wodzisławski):

Lista numer 1 - KOMITET WYBORCZY PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ

Nr Nazwisko i imiona Miejscowość zamieszkania Wiek

1 KAŁUŻA Wojciech Jan Żory 43

2 DWORNIK Łukasz Rybnik 47

3 KLOC-KONDRACKA Julia Maria Kobiór 34

4 SZCZĘSNY Jarosław Zbigniew Olza 54

5 MATUSIAK Paulina Jastrzębie-Zdrój 36

6 LABUS Jerzy Jan Świerklany 86

7 MURA Sylwia Maria Owsiszcze 35

8 WRONA Bogumił Andrzej Wodzisław Śląski 69

9 CYGAŃCZUK Barbara Dorota Rybnik 71

Lista numer 2 - KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW KONFEDERACJA I BEZPARTYJNI SAMORZĄDOWCY

Nr Nazwisko i imiona Miejscowość zamieszkania Wieki

1 BOCZEK Hanna Dorota Świerklany 25

2 SONGIN Marek Racibórz 52

3 GRABIEC Jarosław Pszów 29

4 TKOCZ Bogdan Jan Łaziska Górne 50

5 KASPRUS Martyna Paulina Rybnik 30

6 GRZEGOSZCZYK Jerzy Michał Skrzyszów 39

7 HOŁOWACZ-PYT Weronika Rybnik 37

8 ŁATKOWSKA Daria Adriana Jastrzębie-Zdrój 35

9 FRANKE Mateusz Mirosław Mikołów 34

Lista numer 3 - KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY TRZECIA DROGA POLSKA 2050 SZYMONA HOŁOWNI - POLSKIE STRONNICTWO LUDOWE

Nr Nazwisko i imiona Miejscowość zamieszkania Wiek

1 KARASEK Bronisław Gołkowice 64

2 WOLNY Iwona Joanna Racibórz 31

3 KUŚ Anna Wyry 39

4 OSUBNIAK Jolanta Anna Żory 41

5 MACHNIK Sylwia Turze 67

6 DOBRZAŃSKA Katarzyna Joanna Jastrzębie-Zdrój 48

7 WOLLNY Waldemar Paweł Rydułtowy 61

8 HULIM Marcin Czesław Rybnik 46

9 KOZIELSKI Mateusz Jan Świerklany 30

Lista numer 4 - KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY LEWICA

Nr Nazwisko i imiona Miejscowość zamieszkania Wiek

1 RUSZKIEWICZ Mirosław Tadeusz Jastrzębie-Zdrój 51

2 SPYCHAŁA-DŁUGOSZ Iwona Agnieszka Mikołów 54

3 LIGAS Jarosław Piotr Jastrzębie-Zdrój 50

4 AUGUŚCIK Ewelina Barbara Jastrzębie-Zdrój 37

5 BIELAWSKI Andrzej Kazimierz Żory 74

6 SMOLIŃSKI Zdzisław Mikołów 29

7 GAJDA Katarzyna Renata Rybnik 39

8 WALISZEWSKA Maria Teresa Rybnik 66

9 KOŁODZIEJ Paweł Pszów 61

Lista numer 5 - KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA

Nr Nazwisko i imiona Miejscowość zamieszkania Wiek

1 WOLNIK Grzegorz Wojciech Rybnik 59

2 GADOWSKA Barbara Bronisława Jastrzębie-Zdrój 61

3 CHMIELORZ Ewa Danuta Mikołów 50

4 UHEREK Marian Antoni Rybnik 69

5 CHROBOCZEK-WIERZCHOWSKA Sabina Krystyna Kuźnia Raciborska 47

6 STOKŁOSA Michał Tomasz Bełk 40

7 PORWOŁ Mateusz Adam Jankowice 31

8 MARCINIAK Monika Bożena Rybnik 42

9 OSTROWSKI Ryszard Andrzej Rybnik 65

Lista numer 6 - KOMITET WYBORCZY STOWARZYSZENIE „BEZPARTYJNI SAMORZĄDOWCY”

Nr Nazwisko i imiona Miejscowość zamieszkania Wiek

1 OTRZONSEK Przemysław Jan Żory 45

2 MORCIŃSKA Izabela Maria Łaziska Górne 44

3 SZYMAŃSKI Jakub Bartosz Pszów 42

4 SKÓRA Jerzy Eugeniusz Racibórz 66

5 SZYMAŃSKA Maja Magdalena Pszów 41

Lista numer 7 - KOMITET WYBORCZY POLSKA LIBERALNA STRAJK PRZEDSIĘBIORCÓW

Nr Nazwisko i imiona Miejscowość zamieszkania Wiek

1 BIERZA Kamil Szymon Rybnik 35

2 GERMEL Małgorzata Wiktoria Rybnik 44

3 ZAJĄC Barbara Ewelina Rybnik 38

4 RUTKOWSKA Anita Barbara Rybnik 40

5 BARAN Maciej Czesław Skoczów 45

6 KISTOWSKI Adrian Paweł Bytom 39

7 SKORUPSKA Kamila Patrycja Bytom 34

Lista numer 8 - KOMITET WYBORCZY INICJATYWA OBYWATELSKA POWIATU TARNOGÓRSKIEGO

Nr Nazwisko i imiona Miejscowość zamieszkania Wiek

1 KONOPKA Wojciech Hubert Radzionków 26

2 SMOŁUCH Aleksandra Miasteczko Śląskie 35

3 ROKICKI Wojciech Marcin Sosnowiec 44

4 URBAŃCZYK Wojciech Jan Koszęcin 42

5 KIELAR Aneta Jadwiga Tarnowskie Góry 47

6 OPARA Katarzyna Nakło Śląskie 41

Lista numer 9 - KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW RUCH OBRONY POLSKI

Nr Nazwisko i imiona Miejscowość zamieszkania Wiek

1 WILCZEK Bernadeta Maria Czernica 48

2 WILCZEK Krzysztof Piotr Czernica 48

3 CYBULSKA Ewa Katarzyna Katowice 66

4 SŁOTA Jakub Jan Siemianowice Śląskie 19

5 WIECZOREK Wiktoria Aleksandra Siemianowice Śląskie 20

Lista numer 10 - KOMITET WYBORCZY KOALICJA SAMORZĄDOWA OK SAMORZĄD

Nr Nazwisko i imiona Miejscowość zamieszkania Wiek

1 BŁACHUT Aneta Stefania Czechowice-Dziedzice 29

2 ADAMIEC Krzysztof Franciszek Czechowice-Dziedzice 62

3 KOWIESKI Kamil Karol Czechowice-Dziedzice 35

4 LORENC Bartłomiej Kajetan Jastrzębie-Zdrój 26

5 MAJ Iwona Beata Czechowice-Dziedzice 47

6 JARCZOK Monika Alicja Zabrzeg 51

Lista numer 11 - KOMITET WYBORCZY ŚLONZOKI RAZEM

Nr Nazwisko i imiona Miejscowość zamieszkania Wiek

1 PUSTELNIK Adam Ferdynand Pawłowice 59

2 PINDEL Mirosław Alfred Stanowice 66

3 WOJACZEK Janusz Marian Ruda Śląska 66

4 WIŚNIEWSKA Anna Stanisława Mikołów 63

5 CERKOWNIAK Maria Jolanta Jastrzębie-Zdrój 57

6 BRZOSKA-KRAWCZYK Brygida Urszula Zabrze 66

7 SWACZYNA Tomasz Robert Ruda Śląska 44

Lista numer 12 - KOMITET WYBORCZY RUCH NAPRAWY POLSKI

Nr Nazwisko i imiona Miejscowość zamieszkania Wiek

1 HELIS Paweł Rybnik 80

2 KUŚ Ewa Mirosława Mikołów 54

3 KLYSZCZ Andrzej Piotr Czernica 70

4 OLEKSIŃSKI Artur Rafał Żory 41

5 HANUSEK Adam Krzysztof Rybnik 47

6 JAKIMCZUK Zenita Rybnik 59

7 KSIĄŻEK Joanna Agnieszka Mikołów 51

Lista numer 14 - KOMITET WYBORCZY RUCH AUTONOMII ŚLĄSKA

Nr Nazwisko i imiona Miejscowość zamieszkania Wiek

1 FIAŁKOWSKI Jan Marek Rybnik 32

2 WITA Janusz Stanisław Połomia 55

3 BARTOSZ Marcin Erhard Rybnik 32

4 MEHLICH Klaudia Aniela Ornontowice 30

5 GAWLICZEK Krzysztof Marcin Wodzisław Śląski 38

6 KOTAS Krystyna Maria Chałupki 61

7 KOS Joanna Jadwiga Mikołów 47

8 MIGUŁA Aleksandra Sylwia Orzesze 37

9 DUDA Andrzej Rybnik 32

Więcej informacji o kandydatach do sejmiku śląskiego w pozostałych okręgach wyborczych na stronie internetowej PKW.

3 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~naparty (5.184. * .97) 30.03.2024 08:01

Tu partie powinny coś pokazać a nie pchać się do gmin

~Wypiekacz_rudy (85.202. * .161) 30.03.2024 01:07

Pani z Lewicy nr 4 SJZ
Obyś w takim stanie nie chodziła po Sejmiku Śląskim jak przy Wejściu na Pokład Samolotu....

Don_C 28.03.2024 01:31
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Sami rybnikersi się ustawiają jak zawsze. Gdzie są te wszystkie Magierki i Chruszcze? Dlaczego nie kandydują do sejmiku? A sorry przecież to też rybnikersi...