Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Krzysztof Szafranicec to nowy Przewodniczący Rady Miasta Rybnika

27 grudnia Wojciech Kiljańczyk zrezygnował z funkcji Przewodniczącego Rady Miasta Rybnika. Na nowego przewodniczącego wybrano Krzysztofa Szafrańca.

Krzysztof Szafranicec to nowy Przewodniczący Rady Miasta RybnikaM. Koczy/UM Rybnik
Nowy przewodniczący rady miasta Krzysztof Szafraniec i były przewodniczący Wojciech Kiljańczyk. K. Szafraniec został przewodniczącym rady po rezygnacji z funkcji W. Kiljańczyka (były przewodniczący rady miasta został wiceprezydentem Rybnika po odejściu z urzędu Piotra Masłowskiego - obecnie senatora).

Podziękowanie i zaproszenie do współpracy

Rezygnującemu z funkcji Przewodniczącego Rady Miasta Wojciechowi Kiljańczykowi dziękowali i gratulowali radni, również opozycyjni. - Chciałbym ze swojej strony podziękować za te lata wspólnego funkcjonowania w radzie miasta, pomimo częstych dyskusji, nawet słownych utarczek - powiedział radny Andrzej Sączek. Dziękował również Łukasz Dwornik, szef klubu PiS w rybnickiej radzie miasta. Jednocześnie zaprosił Wojciecha Kiljańczyka do merytorycznej współpracy ze wszystkimi radnymi.

Do podziękowań przyłączyli się radni Andrzej Wojaczek i Michał Chmieliński z Bloku Samorządowego Rybnik. Łukasz Kłosek z klubu radnych PO dziękował za bardzo dobrą współpracę. - Życzę na nowej drodze życia podejmowania dobrych decyzji dla naszych mieszkańców - powiedział z kolei Ł. Kłosek.

Małgorzata Piaskowy z klubu Wspólnie Dla Rybnika zauważyła, że czas, w którym W. Kiljańczyk pełnił funkcję przewodniczącego rady miasta był trudny, obfitujący w spory, ale postawa przewodniczącego - zalety jego charakteru i spokojne usposobienie - pozwoliły każdorazowo "dobrnąć do szczęśliwego finału".

- Cieszę się, że coś kończymy, ale coś nowego zaczynamy - powiedział wiceprzewodniczący rady miasta Jan Mura, ciesząc się, że Wojciech Kiljańczyk będzie wciąż obecny w rybnickim samorządzie, tyle że od teraz jako wiceprezydent.

Sączek odmówił, w głosowaniu Szafraniec i Szutka

Kandydaturę Krzysztofa Szafrańca na przewodniczącego rady zgłosił Wojciech Kiljańczyk. - Jest wieloletnim radnym, samorządowcem z krwi i kości, przez 5 kadencji był członkiem rady dzielnicy Ochojec, a przez 4 kadencje był przewodniczący rady dzielnicy Ochojec. Jednocześnie w Radzie Miasta Rybnika pełni bardzo odpowiedzialną funkcję przewodniczącego komisji finansów i rozwoju. Wielokrotnie udowadniał radnym, że jest dobrze zorganizowany i przygotowany merytorycznie - powiedział o kandydacie W. Kiljańczyk. Dodał, że K. Szafraniec jest spokojny, prezentuje wyważony głos, czym zyskał szacunek.

Andrzej Wojaczek zgłosił z kolei kandydaturę Andrzeja Sączka. - Andrzej Sączek jest wybitnym radnym, co udowadnia na każdej sesji rady miasta. Inteligentny, mądry, wyważony - powiedział. Andrzej Sączek podziękował za zgłoszenie, ale odmówił kandydowania. - Nie byłbym w stanie prowadzić obrad sesji rady miasta, odbierając głos, zabierając możliwość swobodnej wypowiedzi, ograniczając wolność słowa, czas wypowiedzi. Muszę tym razem odmówić. Być może w przyszłej kadencji, jeżeli będę mógł piastować funkcję radnego i dostanę taką propozycję, żeby kształtować od samego początku sposób procedowania koncyliacyjny, wtedy być może się podejmę tej funkcji - powiedział Andrzej Sączek.

Łukasz Dwornik zaproponował kandydaturę Mireli Szutki, wieloletnią radną, nauczycielkę i aktywistkę społeczną.  - W naszym nowoczesnym mieście pora wykonać krok do przodu, postawić na to, by przewodnicząca rady została kobieta - powiedział Ł. Dwornik, podkreślając, że trudno znaleźć lepszą osobę na to stanowisko. Mirela Szutka zgodziła się kandydować.

W sesji wzięło udział 22 radnych. Kandydaturę Krzysztofa Szafrańca poparło 13 radnych, przeciw głosowało 9 radnych. Mirelę Szutkę poparło 9 radnych, natomiast 13 zagłosowało przeciw.

"Myślę, że nie jest to wybór najgorszy"

Następnie głos zabrał prezydent Piotr Kuczera, który podziękował W. Kiljańczykowi za długoletnią współpracę i płynne prowadzenie obrad. Nowemu przewodniczącemu życzył "cierpliwości, optymizmu i wielkiego spokoju ducha na kolejne sesje".

- Dziękuję bardzo za zaufanie. Myślę, że nie jest to wybór najgorszy - powiedział nowy przewodniczący Krzysztof Szafraniec. Stwierdził, że trudno będzie mu zastąpić takiego przewodniczącego jak W. Kiljańczyk - "młodego, sprawnego i inteligentnego". - Zrobię wszystko, aby te sesje, które zostały do końca kadencji, poprowadzić w sposób sprawny - dodał, prosząc radnych o współpracę. - Myślę, że zasada primus inter pares jak najbardziej nadal obowiązuje - zakończył.

Ludzie

Andrzej Sączek

Rybnicki radny, zawodowo związany z PGG S.A.

Andrzej Wojaczek

Radny Miasta Rybnik.

Jan Mura

Radny Miasta Rybnik.

Krzysztof Szafraniec

Przewodniczący Rady Miasta Rybnika

Michał Chmieliński

Radny Miasta Rybnik.

Piotr Kuczera Rybnik

Prezydent Rybnika

Wojciech Kiljańczyk

Wiceprezydent Rybnika

Łukasz Kłosek

Radny Miasta Rybnika.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].