Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Rafako zapłaci miliony euro odszkodowania za elektrociepłownię w Wilnie

11 września 2023 r. Rafako oraz UAB Vilniaus Kogeneracinė Jėgainė (dalej: VKJ) zawarły ugodę dotyczącą budowy elektrociepłowni w Wilnie. Strony porozumiały się, że VKJ należy się odszkodowanie od Rafako w wysokości 29,965 mln eur.

Rafako zapłaci miliony euro odszkodowania za elektrociepłownię w Wilniearch. Nowiny.pl
Rafako wycofa skargę o uchylenie wyroku trybunału arbitrażowego i uzna go w całości, bez żadnych zastrzeżeń. Zdjęcie ilustracyjne, pracownicy Rafako.

Połowa teraz, a połowa po sprzedaży akcji Rafako przez PBG

W myśl ugody, Rafako wypłaci 14,965 mln eur do KUKE oraz Generali, które zabezpieczały inwestycję i już wcześniej wypłaciły pieniądze VKJ.

Pozostałą kwotę Rafako zapłaci VKJ w ośmiu równych, półrocznych ratach (wraz z odsetkami w wysokości 0,02% każda).

Termin płatności pierwszej raty nastąpi w terminie 6 miesięcy od zawarcia przez PBG ostatecznej umowy (lub umów) zbycia wszystkich akcji, jednak nie później niż do 31 marca 2024 roku.

Ponadto Rafako przekaże VKJ urządzenia i dokumentację instalacji w Wilnie.

Po szczegóły odsyłamy do komunikatu giełdowego:

Pobierz 202309011_RB_90_2023_ugoda_z_VKJ_FINAL.pdf (format pdf, rozmiar ~475.64 k)

Litwini nie chcieli akcji Rafako

Przypomnijmy, Rafako budowało dla Vilniaus Kogeneracinė Jėgaine elektrociepłownię w Wilnie. Spółka z Raciborza nie zdołała zrealizować tego kontraktu. Kwestia rozliczenia inwestycji trafiła przed trybunał arbitrażowy w Sztokholmie.

Rafako zawiązało rezerwę w wysokości 15 mln eur na wypadek konieczności zaspokojenia roszczeń VKJ (rezerwa obciążyła wyniki finansowe Rafako za 2022 r.).

Spółka z Raciborza dążyła do tego, by w zamian za zakończenie sporu strona litewska weszła do akcjonariatu Rafako poprzez objęcie akcji nowej emisji. Jak widać ostatecznie VKJ nie zgodziło się na takie rozwiązanie.

PG Energy chce kupić Rafako

Dodajmy, że 25 sierpnia spółki PG Energy Capital Management, Rafako i PBG zawarły wstępną umowę inwestycyjną dotyczącą objęcia przez PG Energy akcji Rafako oraz nabycia akcji Rafako posiadanych bezpośrednio lub pośrednio przez PBG.

Strony umowy zobowiązały się prowadzić rozmowy w celu zawarcia wstępnej umowy sprzedaży akcji Rafako do 14 września, a badanie due diligence Rafako powinno zakończyć się w terminie do 29 września (mowa o kompleksowym badaniu kondycji Rafako).

W grę wchodzą dwa warianty wyceny akcji Rafako będących przedmiotem sprzedaży:

  • 22 grosze + 80 proc. średniej ważonej ceny rynkowej akcji Rafako za okres trzech miesięcy poprzedzających pierwszą rocznicę sprzedaży przez PBG oraz Multaros pakietu akcji Rafako na rzecz inwestora - przy czym ta składowa nie może być niższa niż 23 grosze i wyższa niż 58 groszy (w praktyce mowa więc o transakcji opiewającej na 20,383 mln zł - 33,972 mln zł za pakiet akcji Rafako),
  • 67 groszy za akcję (płatne w dniu sprzedaży, łącznie 28,452 mln zł za pakiet akcji Rafako).

Wyboru jednego z powyższych wariantów ma dokonać inwestor w okresie przed planowaną datą zamknięcia transakcji.

Więcej na ten temat: PG Energy chce kupić akcje Rafako od PBG. Pod jakimi warunkami?

PG Energy Capital Management to spółka założona przez Pawła Gricuka - wieloletniego pracownika J.P. Morgan, odpowiedzialnego m.in. za inwestycje JP Morgan w Europie Środkowej i Wschodniej oraz na Bliskim Wschodzie i w Afryce. Spółka koncentruje się na sektorach przemysłowych oraz energetyce. PG Energy jest większościowym udziałowcem w spółce Elektromontaż Poznań S.A. PG Energy kontroluje również spółkę CoalTech Poland.

Aktualnie właścicielem 26,4 proc. akcji Rafako jest PBG (PBG oraz kontrolowany przez PBG Multaros).Eko-Okna posiadają 10,13 proc. akcji Rafako, natomiast PFR 7,84 proc. W akcjonariacie Rafako jest również Norges Bank (Government of Norway), który posiada 0,94 proc. akcji Rafako. Reszta akcji to tzw. free float, czyli akcje w wolnym obrocie.

2 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Kapitał (5.184. * .22) 12.09.2023 18:42

Zaś bliżej do upadku Rafako

expert 12.09.2023 16:10

Rafałowi tylko problemy przynosi. Jaworzno, Radlin opóźnienia teraz Wilno. Wstyd za ten moloch. Powinni to zamknąć i byłby spokój.