Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

PG Energy chce kupić akcje Rafako od PBG. Pod jakimi warunkami?

Potencjalny inwestor uzależnia realizację transakcji od ścisłej współpracy z Polskim Funduszem Rozwoju.

PG Energy chce kupić akcje Rafako od PBG. Pod jakimi warunkami?
Potencjalny inwestor chciałby nabyć akcje Rafako do końca września lub października tego roku. Zdjęcie ilustracyjne, arch. Nowiny.pl.

Nowa oferta zakupu akcji Rafako

PBG otrzymało od PG Energy ofertę nabycia 42 466 000 akcji Rafako należących do PBG bezpośrednio i pośrednio (poprzez spółkę Multaros Trading Company). W grę wchodzą dwa warianty wyceny akcji Rafako będących przedmiotem sprzedaży:

  • 22 grosze + 80 proc. średniej ważonej ceny rynkowej akcji Rafako za okres trzech miesięcy poprzedzających pierwszą rocznicę sprzedaży przez PBG oraz Multaros pakietu akcji Rafako na rzecz inwestora - przy czym ta składowa nie może być niższa niż 23 grosze i wyższa niż 58 groszy (w praktyce mowa więc o transakcji opiewającej na 20,383 mln zł - 33,972 mln zł za pakiet akcji Rafako),
  • 67 groszy za akcję (płatne w dniu sprzedaży, łącznie 28,452 mln zł za pakiet akcji Rafako),

Wyboru jednego z powyższych wariantów ma dokonać inwestor w okresie przed planowaną datą zamknięcia transakcji.

Oferta zakłada również emisję 500 mln akcji Rafako przy cenie emisyjnej 0,10 zł za akcję, z których 400 mln akcji obejmie inwestor (za kwotę 40 mln zł) a 100 mln Polski Fundusz Rozwoju (za kwotę 10 mln zł).

Po tych operacjach inwestor posiadałby 48,2 proc. akcji Rafako, natomiast PFR 12,3 proc. akcji Rafako.

Warunki - finansowanie Rafako, zmiany w radzie nadzorczej i zarządzie

Inwestor warunkuje swoją ofertę nabycia pakietu akcji oraz inwestycji w Rafako od zorganizowania przez podmioty wchodzące w skład Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju na rzecz Rafako: odnawialnej linii kredytowej (50 mln zł), długoterminowej linii kredytowej (50 mln zł) oraz linii gwarancyjnej (100 mln zł).

Ponadto inwestor chce, aby w okresie przejściowym, poprzedzającym transakcję, w skład Rady Nadzorczej Rafako wchodziło 2 przedstawicieli inwestora, 2 przedstawicieli PFR oraz 2 przedstawicieli PBG. W okresie przejściowym miałoby również dojść do wspólnego ustalenia składu zarządu Rafako przez inwestora, PFR oraz PBG. Po zamknięciu transakcji Rada Nadzorcza Rafako miałaby liczyć 7 członków: 4 przedstawicieli inwestora, 2 przedstawicieli PFR, 1 przedstawiciel PBG.

Oferta zakłada finalizację transakcji nabycia akcji Rafako do 30 września września 2023 (z możliwością przedłużenia do 31 października 2023 roku).

Oferta PG Energy jest obwarowana szeregiem warunków, m.in.:

  • zawarcie umowy lock-up dotyczącej czasowego ograniczenia zbywalności akcji Rafako posiadanych przez PFR, ARP oraz gwarantów inwestycji w Jaworznie, którzy wejdą do akcjonariatu Rafako wskutek konwersji wierzytelności Rafako na akcje,
  • udzielenia inwestorowi wyłączności na realizację oferty w okresie od 26 lipca do 31 października,
  • zapewnienia przez PFR finansowania Rafako.

Akcjonariat Rafako

Aktualnie właścicielem 26,4 proc. akcji Rafako jest PBG (PBG oraz kontrolowany przez PBG Multaros).

Eko-Okna posiadają 10,13 proc. akcji Rafako, natomiast PFR 7,84 proc. W akcjonariacie Rafako jest również Norges Bank (Goverment of Norway), który posiada 0,94 proc. akcji Rafako. Reszta akcji to tzw. free float, czyli akcje w wolnym obrocie.

PG Energy. Co to za firma?

PG Energy Capital Management to spółka założona przez Pawła Gricuka - wieloletniego pracownika J.P. Morgan, odpowiedzialnego m.in. za inwestycje JP Morgan w Europie Środkowej i Wschodniej oraz na Bliskim Wschodzie i w Afryce. Spółka koncentruje się na sektorach przemysłowych oraz energetyce. PG Energy jest większościowym udziałowcem w spółce Elektromontaż Poznań S.A. PG Energy kontroluje również spółkę CoalTech Poland.


Wielkie zarobki byłego prezesa i odmienne wizje co do przyszłości Rafako (komentarz)

Kwestia znalezienia inwestora dla Rafako ciągnie się od dłuższego czasu. W marcu zeszłego roku PBG oraz Rafako podpisały umowę inwestycyjną ze spółką MS Galleon Michała Sołowowa. W ciągu kolejnych miesięcy Rafako starało się wypełnić warunki zawieszające wejście w życie tej umowy. Jednym z krytycznych warunków było zakończenie projektu Jaworzno. Dążąc do zawarcia ugody z Tauronem i tym samym wypełnienia warunków postawionych przez MS Galleon, Rafako zgodziło się na wypłatę 240 mln zł z tytułu gwarancji należytego wykonania kontraktu (można przypuszczać, że w innych okolicznościach przymuszone do wypłaty gwarancji Rafako próbowałoby zablokować to w sądzie). Nie udało się też dojść do porozumienia ze stroną litewską ws. projektu Wilno.

Ostatecznie transakcja z MS Galleon nie doszła do skutku. Drogi Rafako i MS Galleon rozeszły się w maju 2023 roku. Zarząd spółki z Raciborza ogłosił przystąpienie do realizacji "scenariusza alternatywnego". Na tym polu zrodził się konflikt pomiędzy prezesem zarządu Rafako Radosławem Domagalskim-Łabędzkim i PFR z jednej strony, a obligatariuszami PBG z drugiej strony. Domagalski-Łabędzki dążył do konwersji zadłużenia (240 mln zł wobec gwarantów z Jaworzna oraz 100 mln zł od Agencji Rozwoju Przemysłu) na akcje Rafako. Taki krok oznaczałby rozwodnienie udziału PBG w akcjonariacie Rafako. Obligatariusze PBG byli skłonni na to przystać, ale pod warunkiem, że PFR dodatkowo zainwestuje w Rafako, tak by firma mogła nie tylko przetrwać najbliższe miesiące, ale również wrócić na rynek.

W czerwcu 2023 roku odwołano prezesa Radosława Domagalskiego-Łabędzkiego. Jako powód podano utratę zaufania. Po tym jak Radosław Domagalski-Łabędzki oświadczył, że sam chciał podać się do dymsji wobec braku porozumienia PFR z obligatariuszami PBG, Przewodniczący Rady Nadzorczej Rafako Piotr Zimmerman ujawnił, że powodem odwołania Łabędzkiego-Domagalskiego były jego nadzwyczajnie wysokie zarobki. Te miały wynieść w 2022 roku 3,75 mln zł (w tym 2 mln zł ze spółki odpowiedzialnej za realizację Jaworzna). Za jego odwołaniem głosowali również przedstawiciele PFR w Radzie Nadzorczej Rafako. Aktualnie w spółce E003B7, odpowiedzialnej za realizację projektu Jaworzno, trwa audyt.

26 lipca odbędzie się Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Rafako, które powinno dać odpowiedź na pytanie, w którym kierunku będzie zmierzać Rafako.

Wojciech Żołneczko


Zobacz również:

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].