Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Sztuka sakralna przyszłości. Stare Opactwo w Rudach zaprasza na wystawę prac Krzysztofa Sokolovskiego

Dyrekcja Fundacji Starego Opactwa w Rudach serdecznie zaprasza wystawę Krzysztofa Sokolovskiego pt. Sztuka sakralna przyszłości.

Sztuka sakralna przyszłości. Stare Opactwo w Rudach zaprasza na wystawę prac Krzysztofa Sokolovskiego
Krzysztof Sokolovski pochodzi z Litwy. Jego prace można oglądać w Starym Opactwie w Rudach do 3 września.

Nowa wystawa w Starym Opactwie

  • Wystawa czynna do 3 września 2023 r.
  • wtorek-niedziela godz. 12:00-17:00
  • wtorek - wstęp wolny
  • Galeria Sztuki w Starym Opactwie w Rudach (wejście przez dziedziniec)

Sztuka sakralna przyszłości - plakat.

O wystawie

Myśl i uczucie.
Materia i duchowość.
Rozum i wiara.
Nauka i sztuka.
Innowacja i tradycja.

Te pozornie odrębne światy spotykają się w twórczości Krzysztofa Sokolovskiego, który łączy je ze sobą w śmiały i zarazem harmonijny sposób. Artysta ten, o wyraźnie filozoficznych inklinacjach, skupia się na tworzeniu języka plastycznego, który sprzyjałby wzrostowi duchowemu człowieka i jednocześnie byłby adekwatny do współczesnej wiedzy o świecie.

Dążenia te w połączeniu ze szczerym zamiłowaniem do nauk przyrodniczych, zwłaszcza astronomii i biologii, zaowocowały stworzeniem koncepcji sztuki kognitostrukturalnej (łac. cognitio – poznanie, structura – budowa). Jej podstawowym założeniem jest nadanie formy wizualnej uczuciu zachwytu nad złożonością wszechświata, które towarzyszy zgłębianiu jego tajemnic za pośrednictwem wiedzy i nauki. Wedle słów artysty, „wiedza odradza wiarę” – nauka jest w jego rozumieniu drogą prowadzącą do sacrum, a proces poznania może być źródłem bogatych doświadczeń natury duchowej, które z kolei za pomocą sztuki Sokolovski stara się uchwycić i przybliżyć swoim odbiorcom. Chce w ten sposób sprzyjać refleksji nad pięknem i niezwykłością otaczającego nas świata oraz zachęcić do poszerzania wiedzy o nim.

Sokolovski idzie w swych artystycznych dążeniach jeszcze dalej. Niejednokrotnie przyobleka swoją sztukę, inspirowaną pielęgnacją duchowości poprzez poznanie, w formy nawiązujące do kanonu sztuki sakralnej i nazywa je neosakralnymi. Odbierane w sposób intuicyjny wywołują skojarzenia metafizyczne, choć – a może: ponieważ – brak w nich jednoznacznych figuratywnych przedstawień znanych nam z tradycji. Obcowanie z nimi przywodzi na myśl słuchanie melodii, która potrafi poruszyć do głębi, bezpośrednio dotykając naszych uczuć. Dzięki temu prace Sokolovskiego zachęcają odbiorców do pozostawienia za sobą nawyku odszyfrowywania sztuki i do przeżywania jej na głębszym poziomie; przemawiają na płaszczyźnie ponadkulturowej i zarazem bardzo osobistej.

Joanna Mazuś

O autorze wystawy

Krzysztof Sokolovski urodził się w 1985 r. w Ejszyszkach na Litwie. Jest artystą wizualnym i twórcą koncepcji kognitostrukturalnej oraz sztuki neosakralnej (malarstwo monumentalne i sztalugowe, obiekty świetlne, instalacje artystyczne, wnętrza sakralne i świeckie, rzeźba). Od 2003 mieszka i tworzy w Polsce. Ukończył studia na Politechnice Gdańskiej (energetyka cieplna) i Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (Wydział Malarstwa) oraz kurs anatomii prawidłowej i klinicznej na Uniwersytecie Medycznym w Gdańsku. Sokolovski jest autorem polichromowanych wnętrz neosakralnych, m.in. kaplic w Klebarku Wielkim (Polska) i w klasztorze sióstr salezjanek w Jerozolimie. Ponadto projektuje i wykonuje obiekty oraz wnętrza świeckie w duchu tworzonej przez siebie idei kognitostrukturalnej. Jej główne założenia oparte są na poszukiwaniu form wizualnych harmonijnie łączących ukazywanie duchowej strony rzeczywistości z naukowym rozumieniem świata i samego człowieka.

Kurator wystawy

dr Grzegorz Tomasiak

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].