Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

W sprawie rudzkiego MOW radni powiatu nie widzą logiki

Z pomocą posłów i senatorów samorządowcy z placu Okrzei chcą dotrzeć do ministerstwa edukacji, by odwrócić los placówki wychowawczej z Rud. Za mało w niej podopiecznych, żeby Powiat mógł dalej prowadzić ośrodek.

W sprawie rudzkiego MOW radni powiatu nie widzą logiki
Adrian Plura szef komisji oświatowej Rady Powiatu Raciborskiego, klub radnych Razem dla Ziemi Raciborskiej

Przyszłości Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego poświęcono już kilka spotkań z udziałem radnych. W starostwie borykają się z malejącą liczbą wychowanków w placówce. Kiedy ta nie jest zapełniona, kiedy w ślad za skierowaną tam młodzieżą nie płyną pieniądze z ministerstwa, to Powiat musi dokładać do MOW z własnego budżetu. W tym roku tam się nie przelewa i samorząd szuka oszczędności. 

- Skierujemy pismo do ministerstwa edukacji, żeby zasygnalizować problem i zrobimy to przy wsparciu miejscowych posłów i senatorów. My nie widzimy logiki w tym, żeby 30% trudnej młodzieży lądowało w ośrodkach prywatnych. One nie są tańsze, kosztują państwo tyle samo. Różnica jest taka, że w prywatnym ośrodku nie obowiązuje Karta Nauczyciela, na co samorząd w tym przypadku nie może sobie pozwolić - tłumaczył na marcowym posiedzeniu komisji oświaty jej szef Adrian Plura.

Mimo wstępnych starań głos z Raciborza nie przebił się jeszcze do resortu edukacji.

Plura zwrócił też uwagę na mało skuteczny sposób doprowadzania nieletnich do MOW. Są skierowani do takiej placówki, ale do niej nie docierają. Chodzi o młodzież, która nie chodzi do szkoły, a rodzice są niewydolni wychowawczo. 

Ponadto rada powiatu wystosuje do ministra Czarnka apel o zwiększenie tzw. wagi w subwencji oświatowej dla MOW-ów.  Od 2004 roku notuje się spadek tejże wagi i nawet komplet wychowanków w Rudach nie rozwiąże problemów finansowych placówki. Przy podniesieniu wagi o punkt wpływy do powiatowego budżetu wzrosną o pół miliona złotych. - Do swoich zadań jak prowadzenie ogólniaka czy technikum musimy dołożyć, ale MOW to zadanie państwowe, a nie Powiatu, stąd nasze ruchy - podsumował A. Plura.

Ludzie

Adrian Plura

Radny Powiatu Raciborskiego.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~ijdanadana (178.255. * .182) 16.04.2023 07:40

w działaniu rady powiatu nie ma żadnej logiki od dawna.poza skutecznością w okrawaniu szpitala z kolejnych działalności reszta to zwykła ściema za publiczne pieniądze