Rada Gminy w Nędzy z przewodniczącą. Dlaczego poprzedniego szefa odwołano?

- To pierwsza taka sytuacja w Polsce - komentuje w rozmowie z Nowinami wójt Anna Iskała zmiany w radzie. Te były potrzebne dla sprawnego zarządzania gminy, bo jak i przewodniczący, tak i jego zastępca z powodów zdrowotnych nie są w stanie uczestniczyć w obradach, więc nie miał kto ich zwołać i przeprowadzić. Roszady, jak ustaliliśmy, są czasowe. W fotelu przewodniczącego na powrót ma zasiąść Gerard Przybyła.

Rada Gminy w Nędzy z przewodniczącą. Dlaczego poprzedniego szefa odwołano?
Na zdjęciu nowa przewodnicząca nędzańskiej rady Alicja Kowol, obok Gerard Przybyła, który po okresie rekonwalescencji ma powrócić na swoje wcześniejsze stanowisko

Nędza spośród gmin Raciborszczyzny słynie z dużej liczby zwoływanych sesji, bo odbywają się tam częściej niż raz w miesiącu. W ostatnich tygodniach rad jednak nie organizowano, co było związane z tym, że ani przewodniczący Gerard Przybyła, jak i jego zastępca Krystian Okręt, z przyczyn zdrowotnych podjąć się tego nie mogli.

O pomoc w rozwiązaniu problemu zwrócono się do wojewody Jarosława Wieczorka, który na mocy prawa zwołał sesję w Nędzy mającą wyłonić przewodniczącego. W efekcie na jej czele stanęła Alicja Kowol.

Organami gminy są rada gminy (miasta) i wójt (burmistrz, prezydent miasta). Bez przewodniczącego radni na sesji obradować nie mogą. Wynika to z ustawy o samorządzie gminnym, gdzie w artykule 20 zapisano: „Rada gminy obraduje na sesjach zwoływanych przez przewodniczącego w miarę potrzeby, nie rzadziej jednak niż raz na kwartał. Do zawiadomienia o zwołaniu sesji dołącza się porządek obrad wraz z projektami uchwał”. Zmiany były więc potrzebne.

Wójt Iskała mówi, że to pierwsza taka sytuacja w Polsce, kiedy należało przeprowadzić zmiany na szczeblu przewodniczącego rady z przyczyn zdrowotnych jej szefa i zastępcy. - Nie mając przewodniczącego i wiceprzewodniczącego nie mogliśmy przeprowadzić m.in. przesunięć w budżecie. Dla sprawnego funkcjonowania gminy musieliśmy więc o pomoc poprosić wojewodę, który zwołał sesję wyłaniającą nowego przewodniczącego - tłumaczy wójt. Zmiany, jak dowiadują się Nowiny, są czasowe, bo po okresie rekonwalescencji Gerard Przybyła ma powrócić na swoje dotychczasowe stanowisko. - A jako że rekonwalescencja przewodniczącego przebiega dobrze, to mam nadzieję, że niedługo powrócimy do tego, co było kiedyś - dodaje.

Wójt przyznaje, że taki zbieg okoliczności zaskoczył ją, zwłaszcza, jak już zapowiedziała na łamach Nowin, dzieje się to w trakcie jej ostatniej kadencji. - To moja ostatnia kadencja wójta, czas na ludzi młodszych - powiedziała nam swego czasu w wywiadzie (więcej TUTAJ).

Ludzie

Alicja Kowol

Radna gminy Nędza.

Anna Iskała

Wójt gminy Nędza.

Gerard Przybyła

Przewodniczący rady gminy Nędza, prezes GMKS 21 Nędza

Jarosław Wieczorek

Wojewoda Śląski

Krystian Okręt

Radny gminy Nędza.

3 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Sebix (37.248. * .42) 25.03.2023 23:30

Jo już tu nie mieszkom - ale ta ekipa to jeden z powodów - widac u was bez zmian.
swoi swoich polecają - żeby swoich chronic i nic nie robić.
teraz bydzie obiecywać że je młodszy od wójtowej i wprowadzi zmiany a kaj był do dzisiej?
poleci na jej wyborcach bo po to je tyn artykuł.
jasna deklaracja chopie - jesteś od niej czy odcinosz sie od niej?

~Lololo2 (31.0. * .228) 23.03.2023 20:28

Kampania podprogowa? Anna wskazuje preferowanego następcę.

~ja90 (78.31. * .208) 23.03.2023 10:08

Tego Przybyły jest wszędzie pełno jak widzę. On ustawia wg siebie. Może by tak kogoś innego?