
Jarosław Wieczorek
Wojewoda Śląski
Urodził się 27 stycznia 1981 roku, pochodzi z Gliwic. Ukończył politologię na Uniwersytecie Śląskim. Przed objęciem urzędu Wojewody Śląskiego był przedsiębiorcą, współwłaścicielem i prezesem spółki kapitałowej, a także działaczem samorządowym, będąc gliwickim radnym oraz członkiem zarządu Górnośląskiego Związku Metropolitalnego, jak również wiceprzewodniczącym Rady Instytutu Gospodarki Rynkowej.
Od 2001 r. jest związany z partią Prawo i Sprawiedliwość, a obecnie sprawuje też funkcję szefa gliwickich struktur tej partii. Kandydował w wyborach na prezydenta Gliwic. W gliwickiej radzie miasta zasiadał trzecią kadencję, gdzie przewodniczył komisji budżetu i finansów, był także członkiem komisji statutowej.
Po objęciu urzędu Wojewody Śląskiego uczestniczył w pracach nad tworzeniem Ustawy o związku metropolitalnym w województwie śląskim, a następnie nad powołaniem Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii – pierwszej metropolii w Polsce. Jest współautorem i przewodniczącym Komitetu Sterującego Programu dla Śląska – pierwszego programu w polityce regionalnej rządu, który stanowi jednocześnie narzędzie koordynujące krajowe i europejskie źródła finansowania rozproszone w wielu programach i instytucjach, pochodzące m.in. z krajowych programów operacyjnych i środków budżetu państwa.
Jarosław Wieczorek ma żonę i dwóch synów.
- To pierwsza taka sytuacja w Polsce - komentuje w rozmowie z Nowinami wójt Anna Iskała zmiany w radzie. Te były potrzebne dla sprawnego zarządzania gminy, bo jak i przewodniczący, tak i jego zastępca z powodów zdrowotnych nie są w stanie uczestniczyć w obradach, więc nie miał kto ich zwołać i przeprowadzić. Roszady, jak ustaliliśmy,...
Z czterech wariantów został wybrany ten jedyny. Jaka będzie miała przebieg linia kolejowa nr 170 na odcinku Katowice-Ostrawa?
- Gruntowny remont tej drogi jest kluczowym obszarem do sprawnego dalszego funkcjonowania Eko-Okien, miejscowości oraz normalnego życia dla mieszkańców, bo jak na razie to dynamicznie rozrasta się nadal tylko zakład, a tak ważna infrastruktura drogowa z każdym dniem ulega pogorszeniu! - czytamy w piśmie, które mieszkaniec skierował do...
Już oficjalnie ks. prałat Sławomir Oder stał się nowym biskupem diecezji gliwickiej. Po oficjalnym dokonaniu święceń w gliwickiej katedrze rozległy się brawa.
To właśnie Józef Rymer witał Wojsko Polsko wkraczające na Górny Śląsk. Jego podpis widnieje na akcje formalnie kończącym przejmowanie przez Polskę części Górnego Śląska. To właśnie on ślubował w imieniu całego ludu śląskiego wierność Ojczyźnie.
W Wiejskim Domu Kultury na Grabówce został zorganizowany przez Zespół Gołężanki oraz Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Lubomi, koncert jesienny pt. "JESIEŃ W GÓRACH".
Ewentualna dystrybucja tabletek zawierających jodek potasu wśród mieszkańców będzie się odbywała tylko w sytuacji ogłoszonego zagrożenia.
W trzydziestą rocznicę pożaru lasów wokół Kuźni Raciborskiej zorganizowano wielkie ćwiczenia strażackie strażaków z czterech województw: śląskiego, małopolskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego oraz Centralnej Szkoły PSP w Częstochowie. Obejmują około 10 tys. hektarów na terenie dwóch nadleśnictw – Rudy Raciborskie i...
Dzięki dotacji szpitale będą mogły zmodernizować swoje placówki czy zakupić sprzęt medyczny, taki jak np. lampy bakteriobójcze, pompy infuzyjne, nowoczesne aparaty RTG oraz USG, kardiomonitory i tomografy.
Wzorem przemarszu wojsk w 1922 roku na 100. rocznicę włączenia Górnego Śląska oraz ziemi wodzisławskiej do Polski także na wodzisławskim rynku odbył się pochód grup rekonstrukcji historycznej. Przemarsz wojsk tłumnie oglądali na rynku mieszkańcy miasta. ZOBACZ ZDJĘCIA!
Trzeci dzień akcji ratunkowej na kopalni KWK Pniówek w Pawłowicach. Co dzieje się na miejscu?
AKTUALIZACJA
W Katowicach przy ul. Wita Stwosza 20 powstał punkt recepcyjny. Pod tym adresem osoby uciekające z Ukrainy przed konfliktem zbrojnym uzyskają pomoc i informacje na temat pobytu w Polsce. Tutaj też zapewniony będą mieć posiłek, podstawową opiekę medyczną czy miejsce na odpoczynek.
Od 26 lutego obywatele Ukrainy mogą nieodpłatnie korzystać z przejazdów pociągami Kolei Śląskich. Wcześniej na takie rozwiązanie zdecydowała się spółka PKP Intercity. Z kolei na katowickim dworcu uruchomiono punkt informacyjno-doradczy.
Środki na budowę, przebudowę i remonty dróg trafią do naszego regionu. Łącznie w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg województwo śląskie otrzyma w tym roku w sumie 150,1 mln zł (po 75 mln na zadania gminne i powiatowe). Co zmieni się na Raciborszczyźnie?
Godzinę temu oficjalnie tego tematu jeszcze nie było. Milczał Zakład Karny w Raciborzu. Milczało biuro poselskie Michała Wosia, któremu jako wiceministrowi sprawiedliwości podlega więziennictwo. W ślad za pytaniami Nowin, do mediów trafił oficjalny komunikat w tej sprawie.
Rada Gminy w Nędzy na powrót pracuje w pomniejszonym o jednego radnego składzie. W najbliższych miesiącach odbędą się wybory uzupełniające, choć nie wiadomo jeszcze kiedy. Decyzję w tej sprawie musi podjąć wojewoda Jarosław Wieczorek. Henryk Postawka był radnym sołectwa Górki Śląskie, z okręgu nr 3, obejmującego ulice: Jasną,...
Idea budowy pawilonu przy szpitalu rejonowym, gdzie leczeni byliby zakażeni koronawirusem znów wróciła do publicznej debaty. Piotr Klima wciągnął w nią wojewodę śląskiego. Wcześniej chciał, Miasto w budżecie zarezerwowało środki na wkład własny projektu - który jego zdaniem mogłyby finansować samorządy i rząd.