Rafako zawiera ugodę z Gaz-Systemem, przedłużają się mediacje z Tauronem

Konflikt z Gaz-Systemem (choć nie tak medialny jak Jaworzno) był dla Rafako dużym obciążeniem. Jego zakończenie to pozytywna wiadomość. Tymczasem wciąż trwa spór z Tauronem, a mediacje przedłużają się.

Rafako zawiera ugodę z Gaz-Systemem, przedłużają się mediacje z Tauronem
Prezes Rafako Radosław Domagalski-Łabędzki, prezes Tauronu Wytwarzanie Trajan Szuladziński, prezes Gaz-Systemu Marcin Chludziński.

Długo oczekiwany przełom w relacjach Rafako - Gaz-System

28 lutego Rafako i PBG zawarły ugodę z Gaz-Systemem dotyczącą kontraktów na budowę gazociągu Goleniów-Płoty oraz tłoczni gazu w Kędzierzynie-Koźlu. Najważniejsze postanowienia ugody to:

  • potwierdzenie prawa wykonawcy inwestycji (konsorcjum Rafako - PBG Oil & Gas) do otrzymania dotychczas zapłaconego wynagrodzenia,
  • potwierdzenie prawa Gaz-Systemu do otrzymania i zaliczenia na poczet wierzytelności gwarancji bankowych w łącznej kwocie 54 mln zł,
  • uzgodnienie spornej części wynagrodzenia Rafako i PBG z umów na budowę gazociągu i tłoczni gazu oraz wypłata przez Gaz-System 21,7 mln zł na rzecz wykonawcy (ta płatność będzie równoznaczna z zaspokojeniem przez Gaz-System wszystkich należności Rafako i PBG związanych z budową gazociągu i tłoczni)
  • zrzeczenia się przez Rafako, PBG i Gaz-System wzajemnych roszczeń.

Ugoda została zawarta przed Prokuratorią Generalną RP. Wejdzie w życie po uprawomocnieniu się przed sądem.

Przypomnijmy, ugoda z Gaz-Systemem była jednym z warunków wejścia w życie umowy inwestycyjnej, którą w zeszłym roku zawarła spółka MS Galleon (wchodząca w skład imperium biznesowego najbogatszego Polaka Michała Sołowowa) i Rafako. Ostatecznie umowa nie weszła w życie (pisaliśmy o tym tutaj: Koniec romansu z miliarderem. Michał Sołowow na razie nie kupi RAFAKO).

Jeszcze niedawno wydawało się, że negocjacje utknęły w martwym punkcie. Nieoficjalnie w Rafako mówiło się, że Gaz-System stawiał warunki nie do zaakceptowania. Jak widać, kolejne miesiące przyniosły przełom.

Spór o Jaworzno wciąż się tli

Drugi front walk Rafako o przetrwanie przebiega przez blok o mocy 910 MW w Jaworznie, który spółka z Raciborza wybudowała dla Tauronu. Druga połowe 2022 roku i początek 2023 roku przyniosły załamanie relacji obu firm, o czym pisaliśmy wielokrotnie:

25 stycznia skonfliktowane strony wróciły do mediacji. Efektem rozmów było zawarcie wstępnego porozumienia 7 lutego. Strony przedłużyły terminy wykonalności wzajemnych żądań i wezwań do czasu uzgodnienia warunków ugody. Jej założenia miały zostać wypracowanie do 28 lutego, tak aby w terminie do 8 marca można było podpisać ugodę. Zobacz również:

28 lutego Rafako poinformowało, że ostatecznych warunków ugody z Tauronem nie udało się uzgodnić. Jak podało Rafako w komunikacie giełdowym, strony "kontynuują negocjacje i mediacje przed Sądem Polubownym celem uzgodnienia ostatecznych warunków ugody".

Miliarder w akcjonariacie Rafako

Tymczasem pod koniec lutego w akcjonariacie Rafako ujawniły się Eko-Okna. Firma działa w powiecie raciborskim i należy do Mateusza Kłoska.

Akcje Rafako zakupiłem jako odpowiedzialny mieszkaniec Raciborza, bo zależy mi na tej firmie, do czego również namawiam innych. Miałem taką możliwość i to wykorzystałem. Chciałbym, żeby ta firma rozkwitła

- powiedział Nowinom Mateusz Kłosek.

Zobacz również:

Ludzie

Mateusz Kłosek

Właściciel firmy Eko-Okna.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].