Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Premier Mateusz Morawiecki zabrał głos w sprawie RAFAKO i TAURONA

Szef rządu uważa, że RAFAKO i TAURON powinny się porozumieć.

Premier Mateusz Morawiecki zabrał głos w sprawie RAFAKO i TAURONA
Mateusz Morawiecki był gościem "Porannej rozmowy RMF FM". Krzysztof Ziemiec spytał premiera, czy w poniedziałek będzie w swoim biurze na Śląsku, bo związkowcy z Rafako chcą wręczyć mu petycję z prośbą do rządu, aby stanął w obronie RAFAKO. - Nie, w poniedziałek jestem w Niemczech, jestem w Berlinie. Tam będę m.in. rozmawiał z przedstawicielami różnych ugrupowań politycznych w sprawie Leopardów (dla Ukrainy - red.) - powiedział M. Morawiecki. Fot. RMF FM/You Tube.

Związkowcy RAFAKO i TAURONA bronią miejsc pracy

- To jest kwestia pomiędzy dwoma firmami, które powinny się porozumieć. Myślę, że tutaj kierownictwo i jednej i drugiej firmy powinno się uderzyć w pierś - powiedział Mateusz Morawiecki. Dodał, że nie ma żadnych zastrzeżeń do związkowców RAFAKO i TAURONA, którzy chcą bronić swoich miejsc pracy.

- To błędy po stronie kierownictwa w jednej i w drugiej firmie doprowadziły do takiego klinczu. Ja z mojej perspektywy patrzę przede wszystkim na dostępność Jaworzna dla krajowego systemu elektroenergetycznego. Ta dostępność jest dzisiaj mniej więcej w 2/3 wydajności i to jest najważniejsze

- powiedział premier M. Morawiecki na antenie RMF FM.

Premier radzi RAFAKO i TAURONOWI "zatrudnić pośrednika, mediatora" (faktycznie firmy prowadzą mediacje od miesięcy, jednak do tej pory nie przyniosły one konkretnych rezultatów). - Przede wszystkim wierzę w to, że Ministerstwo Aktywów Państwowych również pomoże im dogadać się między sobą - dodał M. Morawiecki.

Wzajemne roszczenia RAFAKO i TAURONA

Przypomnijmy, 11 stycznia TAURON Wytwarzanie wystawił RAFAKO notę obciążeniową opiewającą na kwotę 1,312 mld zł. To łączna kwota kar i odszkodowań za rzekome wady konstrukcyjne oraz usterki bloku energetycznego o mocy 910 MW w Jaworznie. Pisaliśmy o tym tutaj: TAURON żąda od RAFAKO 1,312 mld złotych za blok 910 MW w Jaworznie. Co na to firma z Raciborza?

12 stycznia prezes RAFAKO Radosław Domagalski-Łabędzki powiedział, że wystawiona przez TAURON Wytwarzanie nota obciążeniowa to wyrok śmierci dla firmy z Raciborza. Zaznaczył, że do niedawna roszczenia TAURONA opiewały na 160 mln zł (szacunki RAFAKO opiewały na 15 mln zł) i nagle urosły do 1,312 mld zł. Zobacz również: Konferencja prezesa Domagalskiego-Łabędzkiego. “Tauron wydał wyrok śmierci na Rafako”.

13 stycznia RAFAKO skierowało do TAURONA Wytwarzanie oraz TAURONA Polska Energia wezwanie do zapłaty niecałego miliarda złotych, m.in. z tytułu utraty korzyści biznesowych, za które odpowiedzialny jest TAURON. Więcej w komunikacie RAFAKO:

https://www.rafako.com.pl/pub/File/raporty_biezace/2023/20230113_RB_3_2023_aktualizacja_informacji_Jawor.pdf

Ludzie

Mateusz Morawiecki

Były Prezes Rady Ministrów

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~kotlarz (62.228. * .103) 14.01.2023 19:19

Rafako i Tauron rozmawiają jak wół z prosięciem. Obie strony są winne błędów projektowych i wykonawczych kotła w Jaworznie. Trzeba wydać jeszcze trochę milionów i zatrudnić kompetentną firmę zewnętrzną, która wskaże i przeprowadzi niezbędne modernizacje i zmiany w kotle bez wprowadzenia których awarie będą się ciągle powtarzać niezależnie od tego jaki węgiel będzie spalany. Mediacje nie poprawią konstrukcji palników ani współdziałania automatyki kotłowej z automatyką bloku.