Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Poszpitalne budynki w Rydułtowach nadal puste. Nie ma pieniędzy na utworzenie ośrodka dla niepełnosprawnych [ZDJĘCIA]

- W idealnych warunkach chcielibyśmy, aby na terenie Rydułtów powstało Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne, Środowiskowy Dom Samopomocy typu D oraz Zakład Opiekuńczo-Leczniczy, a także - być może - w bliżej nieokreślonej przyszłości, kolejny w powiecie Zakład Aktywności Zawodowej - słyszymy w Starostwie Powiatowym w Wodzisławiu Śl. Póki co poszpitalne obiekty nadal pozostaną niezagospodarowane.

Poszpitalne budynki w Rydułtowach nadal puste. Nie ma pieniędzy na utworzenie ośrodka dla niepełnosprawnych [ZDJĘCIA]
W ośrodku miały znaleźć wsparcie 24 osoby ze spektrum autyzmu oraz osób z niepełnosprawnościami sprzężonymi. Powiat jednak nie otrzymał dotacji na jego utworzenie. (fot. Zbigniew Harazim)

Kierownictwo powiatu wodzisławskiego miało plan na zagospodarowanie jednego z poszpitalnych obiektów w Rydułtowach. Miał tam funkcjonować Środowiskowy Dom Samopomocy typu D. Ośrodek przeznaczony byłby dla osób ze spektrum autyzmu lub niepełnosprawnością sprzężoną. Póki co przedsięwzięcie zostaje strefie planów, ponieważ do tej pory nie udało się pozyskać dofinansowania na ten cel.

W ośrodku miały znaleźć wsparcie 24 osoby ze spektrum autyzmu oraz osób z niepełnosprawnościami sprzężonymi - mówi Wojciech Raczkowski.

Chcieli utworzyć ośrodek dla osób niepełnosprawnych

Po raz pierwszy o Środowiskowym Domu Samopomocy typu D zarząd powiatu wodzisławskiego mówił w styczniu 2021 r. Wówczas członek zarządu radna Krystyna Kuczera mówiła, że w ramach programu wsparcia rodzin "Za życiem" jest możliwość pozyskania środków na standaryzację istniejących środowiskowych domów samopomocy, tworzenie nowych tego typu placówek, jak również dostosowanie i rozszerzenie działalności nowo powstających oraz tych istniejących dla uczestników ze spektrum autyzmu i niepełnosprawnościami sprzężonymi. Zaproponowała, aby ośrodek ulokować na I poziomie budynku byłego Oddziału Chorób Wewnętrznych w Rydułtowach.

Ubiegano się o 3-milionową dotację

W związku z wyrażeniem woli przez zarząd powiatu wodzisławskiego na utworzenie Środowiskowego Domu Samopomocy typu D w ramach rozwoju sieci ośrodków wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi urzędnicy zaczęli przygotowywać niezbędne informacje i dane, nie tylko pod względem kadry, czy też wyposażenia, ale również co do uczestników zajęć w tej placówce. - W ośrodku miały znaleźć wsparcie 24 osoby ze spektrum autyzmu oraz osób z niepełnosprawnościami sprzężonymi. Koszt utworzenia ośrodka, czyli koszt dostosowania obiektu oraz jego wyposażenia według kosztorysu wynosił ponad 3 mln zł, z czego wnioskowane dofinansowanie z budżetu państwa wynosiło niecałe 3 mln zł, a wkład własny wyliczono na ponad 176 tys. zł - mówi nam kierownik Biura Komunikacji Społecznej i Informacji w Starostwie Powiatowym w Wodzisławiu Śl. Wojciech Raczkowski.

- To nie wyraz naszego widzimisię, lecz odpowiedź na realne, konkretne i autentyczne potrzeby zgłaszane przez środowiska osób z niepełnosprawnościami i ich rodzin - podkreśla Raczkowski.

Plany bez wsparcia finansowego

Dofinansowania jednak nie udało się pozyskać. "Nie rekomenduje do finansowania złożonego wniosku dot. utworzenia Środowiskowego Domu Samopomocy typu D w Rydułtowach" - czytamy w piśmie przedstawiciela Wojewody Śląskiego – dyrektora Wydziału Rodziny i Polityki Społecznej Marcina Chroszcza. "Złożony wniosek zawiera wszystkie wymagane informacje, jednakże z uwagi na postawione przez Ministra Rodziny i Polityki Społecznej priorytety w zakresie rozwoju ośrodków wsparcia, jak również ograniczone możliwości ich finansowania w bieżącym roku budżetowym złożony wniosek nie został dołączony do zbiorczego zapotrzebowania z województwa śląskiego" - dowiadujemy się z pisma.

Nadal będą próbować

Wojciech Raczkowski przekazuje nam, że powiat nadal będzie dążyć do rozwoju usług społecznych na terenie obiektów Szpitala w Rydułtowach, jak i całego powiatu. Dodaje, że plany te to nie wyraz widzimisię, lecz odpowiedź na realne, konkretne i autentyczne potrzeby zgłaszane przez środowiska osób z niepełnosprawnościami i ich rodzin. - W idealnych warunkach chcielibyśmy, aby na terenie Rydułtów powstało Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne, Środowiskowy Dom Samopomocy typu D oraz Zakład Opiekuńczo-Leczniczy, a także - być może - w bliżej nieokreślonej przyszłości, kolejny w powiecie Zakład Aktywności Zawodowej - mówi.

Starosta Leszek Bizoń poprosił już dyrektora śląskiego NFZ o rozważenie możliwości zakontraktowania na terenie naszego powiatu dodatkowych świadczeń opieki zdrowotnej w zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym/opiekuńczo- leczniczym. - Obiekty w Rydułtowach stanowiłyby idealną bazę w tym zakresie nie tylko dla powiatu wodzisławskiego, ale również części gmin powiatu rybnickiego i raciborskiego np. Gaszowic, Lysek, Kornowaca, Jejkowic - podkreśla Wojciech Raczkowski. Dodaje, że będą podejmowane kolejne próby dot. uruchomienia ŚDS w Rydułtowach. - W najbliższym czasie starosta planuje rozmowy m.in. z włodarzami Rydułtów. Być może wspólne starania i włączenie w działania lobbingowe kolejnego ważnego podmiotu, który również reprezentuje społeczność lokalną, w tym mieszkańców z niepełnosprawnościami oraz osoby długotrwale chore przyniesie nareszcie oczekiwany rezultat - zwraca uwagę na koniec.

Zobacz także:

Ludzie

Leszek Bizoń

Starosta Wodzisławski

8 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Basia_78 (188.117. * .70) 11.02.2023 12:55

A pan Marcinek znowu siedzi i pierdzi w stołeczek. Dyć chyć się chłopie roboty !!!

~do_trolla_nizej (146.70. * .226) 01.02.2023 22:17
oceniono 1 raz
-1

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~PeOwiec (5.173. * .179) 01.02.2023 21:18
oceniono 1 raz
1

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~osiemgwiazdeek (173.209. * .162) 01.02.2023 18:28
oceniono 2 razy
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~Brawopis (93.179. * .78) 01.02.2023 18:27
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

Pieniądze od Ministerstwa Nauki i Edukacji przyznane w ramach programu ochrzczonego przez dziennikarzy jako "Willa plus" zostały przeznaczone m.in. na... ocieplenie przyziemia jednego z kościołów w Rzeszowie. Fundacja, która otrzymała dotację, powstała na trzy dni przed terminem zgłaszania wniosków do konkursu.

~PeOwiec (155.133. * .231) 01.02.2023 18:27
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

przecież marszałek i radni sa z po dlaczego nie dają im kasy

~Doker (93.179. * .76) 01.02.2023 17:46
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

A nie mogą nasi posłowie przywieźć te kartonowe czeki? Już nie rozdają?

~polskinieład (46.204. * .148) 01.02.2023 13:48
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

No jasne dla niepełnosprawnych nie ma nic.Dla Ukraińców jest aż tyle,ale dla swoich obywateli chorych,z niepełnosprawnościami jest wielkie G.,jeszcze muszą żebrać o parę stów i stawać do komisji co jakiś czas,smutne.