Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Poszpitalny budynek chcą przeznaczyć na placówkę dla niepełnosprawnych

Rosną szanse, że w budynku dawnego oddziału wewnętrznego w Rydułtowach powstanie Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne. Powiat wodzisławski ma możliwość pozyskania na ten cel sporego dofinansowanie.

Poszpitalny budynek chcą przeznaczyć na placówkę dla niepełnosprawnych
Być może jeden z pustych budynków na terenie kompleksu poszpitalnego w Rydułtowach powstanie Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne.

Włodarze powiatu wodzisławskiego mieli pomysł na zagospodarowanie jednego z pustych budynków na terenie kompleksu poszpitalnego w Rydułtowach. Chcieli tam stworzyć Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne (COM), z którego mogliby skorzystać dorośli ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Jeszcze w sierpniu myślano, że plany spełzłzną na niczym, bo trzecia próba pozyskania dofinansowania na to zadanie nie udała się. O sprawie pisaliśmy TUTAJ. Teraz pojawiło się jednak światełko w tunelu.

Próbowali już trzy razy

Jak tłumaczyło Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śl. we wcześniejszych latach, kiedy ogłaszało swoje plany, uruchomienie tego rodzaju placówki na terenie powiatu jest potrzebne. To m.in. odpowiedź na zapotrzebowanie osób niepełnosprawnych, które oczekują w kolejkach np. do warsztatów terapii zajęciowej czy do Ośrodka Wsparcia w Połomi. - Na jednym poziomie budynku po byłym oddziale wewnętrznym chcielibyśmy stworzyć opiekę dzienną, a na drugim całodobową - mówił na łamach Nowin Wodzisławskich w 2019 r. starosta Leszek Bizoń. Oferta Centrum miała być skierowana do dorosłych osób niepełnosprawnych w stopniu umiarkowanym i znacznym, które mogłyby korzystać z zajęć rehabilitacyjnych i opieki specjalistów.

Spotkanie senator z sekretarzem

Pod koniec zeszłego roku powiat wodzisławski złożył po raz czwarty wniosek do Wojewody Śląskiego na przebudowę i zmianę sposobu użytkowania budynku byłego oddziału chorób wewnętrznych znajdującego się przy ul. Plebiscytowej 47 w Rydułtowach na COM. Tym razem uzyskał on jednak akceptacje i został przekazany do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Z wnioskiem zapoznał się już tamtejszy sekretarz stanu Paweł Wdówik. 22 stycznia spotkała się z nim senator Ewa Gawęda. Przedstawiła główne założenia wniosku i argumentację za tym, by COM został w Rydułtowach zrealizowany.

Senator Ewa Gawęda spotkała się z Sekretarzem Stanu w MRiPS Pawłem Wdówikiem. Pan minister jest absolwentem Ośrodka dla Dzieci Niewidomych w Laskach oraz Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. W pracy towarzyszy mu zawsze labrador Rege, który jest psem przewodnikiem, jedynym jak do tej pory pracującym dla polskiego rządu.

- Udzieliłam rekomendacji i pełnego poparcia dla tego wniosku, przedstawiając ministrowi Pawłowi Wdówikowi relację z obecnej sytuacji opieki nad osobami niepełnosprawnymi w powiecie wodzisławskim. Wyjaśniłam ogrom potrzeb, w tym również lokalowych osób niepełnosprawnych, które czekają nieraz bardzo długo na miejsca w ośrodkach. Utworzenie Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego dałoby realną szansę na to, że czas oczekiwania na miejsce w ośrodku uległby skróceniu - podkreśla Ewa Gawęda, przypominając, że pracuje w Senackiej Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej, stąd też te obszary działalności są najbardziej bliskie jej sercu. Jak dodaje, minister Wdówik, który sam jest osobą niepełnosprawną, wyraził nadzieję, że dotacja dla powiatu wodzisławskiego na realizację COM-u zostanie udzielona.

Spore dofinansowanie

Zgodnie z kosztorysem wodzisławskiego starostwa realizacja COM-u ma kosztować nieco ponad 4,5 mln zł. Dotacja, o którą się ubiega, wynosi około 2,2 mln zł, reszta pieniędzy ma pochodzić z budżetu powiatu. Placówka ma zostać przeznaczona dla 20 dorosłych z niepełnosprawnościami umiarkowanymi i znacznymi. Dla 6 osób ma być miejscem stałego pobytu, zaś dla 14 osób miejscem pobytu dziennego.

Ludzie

Ewa Gawęda

Była senator.

Leszek Bizoń

Starosta Wodzisławski

19 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~PeOwiec (155.133. * .231) 16.11.2022 22:11
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

jest inny pomysł bo ten upadl z powodu kosztownego remontu

~Gdzieto (37.248. * .35) 16.11.2022 22:02
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

No i gdzie ten ośrodek ??? Senator zawiodła ?

~Nord (87.207. * .126) 10.02.2022 21:27
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Teraz niech się dobrze zastanowią lepiej, taką kasę wlożą na 20łóżek. Kto to będzie utrzymywał? Finanse podatników? Jak znam życie to znajomki tam bedą leżeć.. trudno się nie dziwić temu? I nie pytac

~Nord (87.207. * .126) 10.02.2022 21:21
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

@obiektywny.. masz racje. To posunięcie boli wszystkich do dziś. Personel i lekarze na porodówce byli zgranym zespołem, dzieci się rodziły, nikomu do głowy nie przyszło rodzić w innym miejscu. Ostatecznie z pocałowniem ręki JASTRZĘBIE ich przyjęło .. Pacjentki poszły za nimi, a za nimi kasa! Zmarnowany oddział. To bardzo zła decyzja.

Objektywny 10.02.2022 19:02

@ Press.... Niekiedy nim coś się napisze lepiej cośkolwiek przeczytać , POMYŚLEĆ i przede wszystkim ZASTANOWIĆ się - Po Co To Było Robione ? ??????????????????? Komu, lub czemu , było potrzebne to Połączenie??? .Dlaczego doszło potem do likwidacji jednej z lepszych znanych porodówek ??????? . Dlaczego z dziesięciu tam zatrudnionych dobrych znanych lekarzy ośmiu się zwolniło ???? itd. itd. A dzisiaj już jest jak jest i lepiej zagospodarować ten budynek po szpitalny by nie niszczał ale zrobić to z głową , by nie wpadł w utrzymanie jak dzisiaj prawie wszystko na podatników bo niestety rządzącym to najlepiej wychodzi co widać w tych wszystkich podwyżkach ........

~Press (37.109. * .198) 10.02.2022 15:22
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

Taaak . Święty PiS. To że się połączyli nie oznacza, że w jeden budynek, tylko w jedną działalność. To za czasów PiS ZLIKWIDOWANO najlepsza porodówkę i pozbyto się bardzo dobrych lekarzy. Nawet oddział wewnętrzny pozamiatali. Faktow nie da się oszukać. Każda kobieta, pielęgniarka będzie to pamiętała która podpisywała apel i zbierała podpisy.

Objektywny 07.02.2022 22:17
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Do poniżej(79.124.*.139) ..... Na mocy Uchwały Nr X/124/2011Rady Powiatu Wodzisławskiego z dnia 29września2011 r.z dniem dzisiejszym ,tj.1 czerwca nastąpiło połączenie Zespołu opieki Zdrowotnej w Rydułtowach z Zespołem Opieki Zdrowotnej w Wodzisławiu Śląskim w jeden zakład ..........dalej sobie przeczytaj---- Na Google--- wpisz ---- Od dzisiaj szpitale połączone w jeden zakład ----- i przeczytaj też czy dotrzymano tego co obiecano w sprawie szpitala w Rydułtowach???? byś nie musiał dalej pisać per..ł ...

~nikogo (79.124. * .139) 07.02.2022 17:30
oceniono 4 razy
0
Zgłoś

Oddziały w Rydułtowach zaczęli zamykać/przenosić do Wodzisławia akurat za PIS w 2016 roku ;)

~Wtajemniczony (5.173. * .209) 07.02.2022 17:29
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

Coraz więcej ludzi żałuje, ze głosowało za pisem

~PeOwiec (155.133. * .231) 07.02.2022 16:27
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

do poniżej nie siej propagandy szpitale zamkneli za PO dokladnie skatula z swoją świtą i koleżanką dyrektorką

~Press (37.248. * .217) 07.02.2022 15:33
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

W czasie kiedy PiS rządził w powiecie zamknięto oddziały szpitalne. To im możemy podziękować. Teraz nawet nie ma co zbierać.

~NIESTETYRYDUŁTOWIK (5.184. * .78) 06.02.2022 10:15
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Mnie śmiesza niektórzy radni z Rydułtow zamiast ratować szpital kiedy go zamykali to zbierali podpisy aby nie rozbierać hałdy. A urząd Miasta zamiast wspomagac w tamtych latach szpital to wysyłał komornika do szpitala za wygorowane podatki

~rumbrum (188.137. * .64) 03.02.2022 14:50
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Przenieść siedzibę Urzędu Powiatowego do tego reprezentacyjnego budynku!

~wywrotka (46.204. * .43) 03.02.2022 13:44
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Lazaret powinien zostać Lazaretem a nie domem mieszkalnym osób niepełnosprawnych! Proszę wyremontować ten lazaret,przywrócić tam porodówkę i chirurgię ogólną,bo były to dobre oddziały a to co takie same prezentują w Wodzisławiu to jest kpina i śmiech na sali!!!

~zcx (87.101. * .55) 03.02.2022 10:42
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

jest wiele ośrodków dla tych potrzebujących osób, np "Maja" na Wilchwach.. wydawać taką kasę dla 20 osób to nieporozumienie.. jest wiele miejsc które czekają na remont: np. ginekologia w szpitalu z poprzedniej epoki PRL
ważne pytanie: kto poniesie koszty obsługi i utrzymania takiego ośrodka? remont swoją drogą ,a dalej kto będzie płacił? proszę redakcję o dopytanie

~Rafcio (89.64. * .133) 02.02.2022 22:52
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

A ja powiem tak. Oczywiście, że osoby niepełnosprawne , chore, powinny mieć takie miejsca, To nie ulega wątpliwości. A czy nikogo nie dziwi fakt, że szpital, który istniał lata bo był i jest potrzebny, nigdy nie dostał pomocy. Zadłużyli, wykończyli, chorych upychać na Wodzisławski szpital, już i tak przepełniony. Przecież lepiej zburzyć coś co można ratować tak? Po co szpital. Pootwierać stowarzyszeń, dać prywatnym na kliniki. Przecież coraz mniej chorych..... To wszystko woła o pomste!!!! Żebyście kiedyś nie musieli szukać pomocy na wodzislawiu, a tam wam odmówią bo brak miejsc ..... Wtedy moze, w ten szary cagan jeden z drugim się poknie, i pomysli, że warto bylo trzymac szpital Rydultowy. Wtedy będzie za późno. Dno i wodorosty. Amen

~Naswoim (91.192. * .10) 02.02.2022 20:14
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Udzielanie jakiegoś poparcia czy rekomendacji chyba nazywa się korupcją polityczna? Chyba wnioski mają dostawać punkty a nie poparcia czy rekomendacje? Teraz wiadomo jakie są zasady oceny wniosku za obecnego rządu?

~okl (83.30. * .157) 02.02.2022 08:58
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Już i tak osoby niepełnosprawne zepchnięte są na margines a wy czekacie na rekomendacje ?! To powrót do PRL. Rydzykowi dajecie grube miliony na jego chore zachcianki, a w nosie macie tych najbardziej potrzebujących.

~Press (37.248. * .2) 01.02.2022 19:32
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Udzieliłam rekomendacji? Jak za KC PZPR bez pierwszego sekretarza nic nie ruszy?