Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Koniec nadziei na stworzenie w poszpitalnych obiektach centrum opiekuńczo-mieszkalnego

Dorośli niepełnosprawni mieli otrzymać wsparcie w zakresie potrzeb zdrowotnych, pielęgnacyjnych, czy stymulowania i rozwijania sprawności ruchowej. Mieli. Centrum opiekuńczo-mieszkalne na terenie powiatu wodzisławskiego jednak nie powstanie.

Koniec nadziei na stworzenie w poszpitalnych obiektach centrum opiekuńczo-mieszkalnego
Włodarze powiatu wodzisławskiego chcieli na a terenie kompleksu szpitalnego w Rydułtowach stworzyć centrum opiekuńczo-mieszkalne, z którego mogliby skorzystać dorośli ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności.

Włodarze powiatu wodzisławskiego mieli pomysł na zagospodarowanie jednego z pustych budynków na terenie kompleksu poszpitalnego w Rydułtowach. Chcieli tam stworzyć centrum opiekuńczo-mieszkalne, z którego mogliby skorzystać dorośli ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Plany spełzły jednak na niczym. Na przeszkodzie stanęły koszty.

Dofinansowania nie otrzymali

W trakcie jednego z ostatnich posiedzeń zarządu powiatu wodzisławskiego jego członkini Krystyna Kuczera wróciła do tematu utworzenia centrum opiekuńczo-mieszkalnego w Rydułtowach. Przekazała, że wniosek, który został złożony do Wojewody Śląskiego o dofinansowanie zadania, nie został zarekomendowany do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. - Było to już trzecie podejście w kierunku utworzenia placówki, która służyłaby osobom niepełnosprawnym, a także zagospodarowania budynku po byłym oddziale wewnętrznym Szpitala w Rydułtowach - mówiła Krystyna Kuczera.

Plany były

Jak tłumaczyło starostwo we wcześniejszych latach kiedy ogłaszało swoje plany, uruchomienie tego rodzaju placówki na terenie powiatu jest potrzebne. To m.in. odpowiedź na zapotrzebowanie osób niepełnosprawnych, które oczekują w kolejkach np. do warsztatów terapii zajęciowej czy do Ośrodka Wsparcia w Połomi. - Na jednym poziomie budynku po byłym oddziale wewnętrznym chcielibyśmy stworzyć opiekę dzienną, a na drugim całodobową - mówił na łamach Nowin Wodzisławskich w 2019 r. starosta Leszek Bizoń. Oferta centrum miała być skierowana do dorosłych osób niepełnosprawnych w stopniu umiarkowanym iznacznym, które mogły korzystać z zajęć rehabilitacyjnych i opieki specjalistów.

Zweryfikują zamierzenia

Starostwo zakładało, że z początkiem 2022 r. centrum opiekuńczo-mieszkalne rozpocznie działalność. - W związku z tym, iż nasz wniosek nie uzyskał dofinansowania, a przedsięwzięcie to jest bardzo kosztowne, należy zweryfikować zamierzenia i rozważyć inny kierunek, który zmierzać będzie nadal do zagospodarowania budynków po oddziałach szpitalnych w Rydułtowach - powiedziała podczas sierpniowego posiedzenia zarządu Krystyna Kuczera. W efekcie powiatowi włodarze w najbliższym czasie będą analizować temat.

Ludzie

Leszek Bizoń

Starosta Wodzisławski

5 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Aloha (188.0. * .21) 13.11.2021 14:11
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Po tej wirusolandi to chyba będą sami na siebie robili,bo wielu padnie,i kto od kogo podatki będzie ściągał...;)Dziś niepełnosprawni kłopotem,jutro będą złotem,bo możliwe,że ino oni im zostaną...;)

~Aloha (188.0. * .21) 13.11.2021 14:08
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Nędza w powiecie,więc traktują ludzi jak śmiecie,zamiast strajkować co poniektórym o wypłaty z podatników datek,i chorować na psią grypę,lepiej by zaczęli traktować ludzi po ludzku i pamiętać,że 10 nędzarzy utrzymuje 1 grubą rybę na stołku czy to w biurze czy to mundurową,no chyba są tego świadomi,chę,czy też trza im przypominać...;)?!

~Press (37.109. * .234) 01.09.2021 19:09
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Tak traktują osoby niepełnosprawne w powiecie. ZAZ sprawa w prokuraturze, szkole specjalnej sprawa w prokuraturze o niewłaściwe traktowanie dzieci niepełnosprawnych a osoby niepełnosprawne na bruk. Gratulacje . Nic więcej po was nie można się spodziewać prucz zainteresowania własnym kontem i stołkami.

~Spokomajonez (87.101. * .96) 27.08.2021 20:49
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

PO rządzi w powiecie wyśmienicie.

~PeOwiec (155.133. * .231) 27.08.2021 20:14
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

jaki powiat takie dotacje nic dodać nic ująć