Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

„Nikt nie niszczy RAFAKO”. Wicepremier Jacek Sasin ma radę dla prezesa Domagalskiego-Łabędzkiego

- Prezes RAFAKO (Jarosław Domagalski-Łabędzki - red.) prowadzi ten spór głównie w mediach. Nie próbuje się dogadać - skupił się na medialnych atakach. Jeśli z tej drogi zejdzie, to myślę, że będzie łatwiej porozumienie osiągnąć - powiedział wicepremier Jacek Sasin na antenie radiowej „Trójki”.

„Nikt nie niszczy RAFAKO”. Wicepremier Jacek Sasin ma radę dla prezesa Domagalskiego-Łabędzkiego
Wicepremier i Minister Aktywów Państwowych Jacek Sasin był gościem "Salonu politycznego" Beaty Michniewicz w radiowej "Trójce". Mówił m.in. o sporze RAFAKO i TAURONU. Fot. Polskie Radio.

Jacek Sasin o zaangażowaniu Donalda Tuska w ratowanie RAFAKO

- Nikt nie niszczy RAFAKO. Są pewne procesy gospodarcze, które podlegają swoim prawom. Dziwię się, że Donald Tusk tego nie rozumie i uważa, że rząd powinien interweniować w spory pomiędzy firmami co do jakości i zakresu wykonanych prac - w tych słowach wicepremier Jacek Sasin odniósł się do wizyty przewodniczącego Platformy Obywatelskiej Donalda Tuska w raciborski RAFAKO (Donald Tusk rozmawiał z załogą RAFAKO. Firma z Raciborza stoi na krawędzi upadłości z powodu konfliktu z TAURONEM [RELACJA NA ŻYWO]).

„Nie mam kompetencji, żeby ten spór rozstrzygnąć”

Minister Aktywów Państwowych podkreślił, że spór RAFAKO i TAURONU to spór dwóch podmiotów gospodarczych (z których jeden jest kontrolowany przez Państwo) i właściwym miejscem jego rozstrzygnięcia jest Prokuratoria Generalna.

- Szczerze mówiąc jako Minister Aktywów Państwowych nie mam kompetencji, żeby ten spór rozstrzygać

- powiedział Minister Aktywów Państwowych Jacek Sasin.

W tym miejscu dodajmy, że mediacje przed Prokuratorią Generalną toczą się od miesięcy, jednakże bez większych rezultatów. Po zaognieniu konfliktu w styczniu tego roku RAFAKO i TAURON zgodziły się wrócić do rozmów. Spotkanie miało się odbyć rankiem 24 stycznia.

Wicepremier monitoruje sprawę RAFAKO

- Jako minister aktywów państwowych monitoruję tę sprawę. To nie jest tak, że się nią nie zajmuję. Będę dążyć do tego, żeby tę sprawę rozwiązać polubownie, żeby się dogadać, bo eskalacja sporu na pewno nie jest dobrym rozwiązaniem. Natomiast oczekuję od obu stron, również od RAFAKO, żeby przejawiło dobrą wolę w tej sytuacji, bo dotychczas jej nie widzę.W całym procesie mediacji, ale również w tym, że prezes RAFAKO prowadzi ten spór głównie w mediach. Nie próbuje się dogadać, skupił się na medialnych atakach. Jeśli z tej drogi zejdzie, to myślę, że będzie łatwiej porozumienie osiągnąć - powiedział wicepremier Jacek Sasin w „Salonie politycznym”.

Streszczenie sporu RAFAKO i TAURONU

Przypomnijmy, RAFAKO to firma z Raciborza specjalizująca się w zakresie wykonawstwa energetycznego. Spółka popadła w konflikt z TAURONEM, dla którego wykonała blok energetyczny na parametry nadkrytyczne o mocy 910 MW w Jaworznie.

Warty ponad 6,5 mld zł kontrakt dotychczas nie został rozliczony. RAFAKO twierdzi, że z winy TAURONU, który nie podaje na blok węgla o odpowiednich (zapisanych w kontrakcie) parametrach. TAURON twierdzi, że awarie bloku i problemy z eksploatacją instalacji nie wynikają z parametrów paliwa, ale wad projektowych, za które odpowiedzialność ponosi RAFAKO.

Dlatego TAURON wystawił RAFAKO notę wzywającą do zapłaty 1,3 mld zł. Zarząd RAFAKO uważa, że wystawienie tej noty jest jak wyrok śmierci dla firmy z Raciborza i nie pozostawia innej możliwości, jak tylko wszczęcie procedury związanej z ogłoszeniem upadłości.

Związkowcy z RAFAKO obawiają się, że w tej sytuacji RAFAKO może nie przetrwać najbliższych miesięcy. Apelują do premiera Mateusza Morawieckiego, Ministra Aktywów Państwowych Jacka Sasina (który sprawuje nadzór nad spółkami Skarbu Państwa) oraz prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego o podjęcie działań interwencyjnych wobec zarządu TAURONU, co miałoby ocalić RAFAKO.


Zobacz również:

Ludzie

Donald Tusk

Prezes Rady Ministrów

38 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
jegła 27.01.2023 20:28
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Tak pomału wykańcza się polskie duże zakłady.

~kampaniaupiorna (193.200. * .16) 25.01.2023 08:56
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Widzę, że tu ktoś podnosi znowu temat węgla, który wpadł RAFAKO, do talii, dopiero dwa lata, po pierwszych protokołach usterek w bloku. Co to ma do rzeczy, jakich chwytów używa firma, która skopała robotę? Dlaczego nikt nie pyta, dlaczego w ogóle bronią tak wykonanej pracy [zdaniem Tauronu źle wykonanej] i czy na pewno zabiegali o zlecenie, w celu jego wykonania [może potrzebna była tylko kasa na przetrwanie]?
Ja się dziwię, że ABW i prokuratura, dla pewności, nie bada jeszcze wątku, pod kątem narażania na problemy i koszty strategicznej gałęzi gospodarki, jakim jest państwowy sektor energetyczny. Tak na wszelki wypadek. Bo jakoś zbyt często nam się, te bloki energetyczne, gazoporty i inne tego typu elementy infrastruktury, "psują", "opóźniają" albo "nie udają" w ostatnich 3 dekadach. Mam nadzieję, NORUD, że my tu sobie poszczekamy, o węglu na łopacie i muterkach na taśmociągu, a w tym czasie karawana, czyli ABW, po cichu jedzie dalej, niż wzrok nasz sięga.

~PeOwiec (155.133. * .231) 24.01.2023 20:14
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

norud jak nie rozumiesz dwóch wyrazów to niestety wróc do podstawówki tam ci nauczą czytać z zrozumieniem

norud 24.01.2023 19:44

~ciekawy (188.137. * .185)
takich jak ~PeOwiec (94.254. * .173)
przerabiałem tu na nowinach nie raz
ja dostaję minusy tylko dlatego że komentuję jak norud

~ciekawy (188.137. * .185) 24.01.2023 19:38
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

norud - podziwiam że chce Ci se mu odpisywać, przecież to jakiś bot z nowogrodzkiej, jak mu pisiaki naplują w twarz to i tak spyta się o dowody papiery i dokumenty

~piswonstad (185.232. * .18) 24.01.2023 19:38
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

jak pis mówi nigdy to znaczy że zawsze

norud 24.01.2023 19:33

Do ~PeOwiec (94.254. * .173)
"Ja jak coś nawale starań się dogadać i naprawić "
możesz wytłumaczyć ?

norud 24.01.2023 19:31

~PeOwiec (94.254. * .173) jak można jeszcze raz napisz jesteś zdenerwowany nie pisz bo nie można zrozumieć
"Ja jak coś nawale starań się dogadać i naprawić jak stwierdzam że nie moja wina to sprawa kończy się u biegłego i w sadzie"
"Ja jak coś nawale starań się dogadać i naprawić "


~PeOwiec (94.254. * .173) 24.01.2023 19:17
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Do norud
Dowody,dowody na winę taurona
Ja jak coś nawale starań się dogadać i naprawić jak stwierdzam że nie moja wina to sprawa kończy się u biegłego i w sadzie

norud 24.01.2023 19:04

~Okozaoko (5.173. * .71)
wnp.pl/energetyka/wegiel-nadal-koscia-niezgody-miedzy-tauronem-a-rafako,669335.html

norud 24.01.2023 18:48

~Okozaoko (92.39. * .85)
a moim zdaniem
nikt nie wygra z państwem (obojętne kto rządzi)
rządzący zawsze mieli, mają, i będą mieli rację
ale te kilka milinów ton węgla który się nie pali
a które sprowadził rzad trzeba coś z nim zrobić
i proste obciążyć prywatną spółkę

~Okozaoko (5.173. * .71) 24.01.2023 18:46
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Prezes się trochę myli GIG badał próbki ale z bunkra a powinien badać węgiel na wlocie . Tauron wysłał próbki z wlotu i węgiel był dobrej jakości. Można i tym poczytać na portalu WNP.PL

~Okozaoko (92.39. * .85) 24.01.2023 18:42
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Wątpliwe aby Tauron stosował wadliwe paliwo po tylu awariach . Moim zadaniem błędy podwykonawców Rafako przy budowie .

norud 24.01.2023 18:40

~Okozaoko (5.173. * .71)
Radosław Domagalski—Łabędzki, prezes Rafako: Odpowiedź jest jedna — niewłaściwa, niezgodna z kontraktem, jakość paliwa. Całkowicie wykluczam możliwość usterki kotła. Wszystkie problemy, które teraz zaistniały, mają związek wyłącznie z niedoborem węgla i jakością węgla, który jest podawany do spalania w nowym bloku. Nie ma żadnej innej przesłanki, która spowodowała kolejny już w tym roku postój bloku. Złą jakość węgla potwierdziło zresztą laboratorium Tauronu. Te dane są na bieżąco weryfikowane i nie pozostawiają żadnych wątpliwości — węgiel ma niskie temperatury topnienia i jest zachlorowany i dlatego bardzo mocno szlakował. Pojawiły się spieki i doszło do uszkodzenia konstrukcji leja w kotle. Wiedzieliśmy, że są kłopoty z paliwem, dlatego wielokrotnie alarmowaliśmy o tym Tauron i zabiegaliśmy o zbadanie jakości węgla przez niezależne laboratorium Głównego Instytutu Górnictwa.

Tymczasem Tauron zapewnia, że paliwo do bloku spełnia kryteria opisane w kontrakcie i to nie zła jakość paliwa jest przyczyną problemów. Tak więc jedna ze stron sporu kłamie.

norud 24.01.2023 18:32

~Okozaoko (5.173. * .71)
a ten młyn jak piszesz był zaopatrzony odpowiednim paliwem ?

~Okozaoko (5.173. * .71) 24.01.2023 18:08

Norud kolejna awaria dzisiaj w elektrowni. Wypadł wielki młyn który budował Rafako kolejna awaria na konto Rafako

norud 24.01.2023 17:23

~Okozaoko (5.173. * .71)
Sasin to Sasin
Ty napisz co dalej z Rafako i Tauronem
Jak masz jakiś konkretny pomysł ?
Bo odbiegasz od tematu

norud 24.01.2023 17:16

~Okozaoko (5.173. * .71)
Jaki może być wyrok sądu którym rządzi pis ?
Pis ukarze Sasina ?
Swojego ?
Ty normalny jesteś ?

~Okozaoko (5.173. * .71) 24.01.2023 17:16

Norud masz na to jakiś papier dokumenty?

norud 24.01.2023 17:13

Okozaoko (5.173. * .71) ależ proszę bardzo

Jacek Sasin, minister od porażek specjalnych. Czy przez fiasko wyborów w maju zostanie odsunięty na boczny tor?

Jacek Sasin próbował już powiększać Warszawę - nie udało się. Wcześniej chciał zostać jej prezydentem - też bezskutecznie. Teraz wziął się za organizację wyborów kopertowych w czasach pandemii i też nie wyszło. Czy polityk PiS wyczerpał już limit swoich porażek?

~Okozaoko (5.173. * .71) 24.01.2023 17:06

Norud
Masz jakieś dowody że jest winny? jakiś wyrok sąd ? Podaj stronę ? Dokumenty?

~Ale (46.204. * .50) 24.01.2023 17:03

Pobranie probek paliwa i badanie pkwinno przeprowadzic niezależne laboratorium.

~Takawladzewybraliscie (146.70. * .106) 24.01.2023 17:01
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Podsumowali nietrafione inwestycje PiS-u. Wystawili rachunek na ponad 6 mld zł


36

Prawo i Sprawiedliwość szło do władzy z obietnicą wielkich inwestycji i zmian w Polsce. Wiele z nich jednak w praktyce skończyło się roztrwonieniem pieniędzy. Dziennikarze "Gazety Wyborczej" podsumowali wszystkie milionowe inwestycje obozu władzy, które spełzły na niczym. Wystawili mu rachunek opiewający na ponad 6 mld zł.

norud 24.01.2023 16:59
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

~Okozaoko (5.173. * .71)
wybory kopertowe
rp.pl/polityka/art157501-pelna-wersja-raportu-nik-ws-wyborow-kopertowych-ich-koszt-to-76-507-400-zl

~Oświećnas (93.179. * .78) 24.01.2023 16:57

to wytłumacz nam gościu skąd takie długi i problemy

~Okozaoko (5.173. * .71) 24.01.2023 16:57

Norud piszesz
"Mogę stwierdzić że jak w sprawie RAFAKO
odezwał się i daje "dobre" rady Sasin
to już po firmie. "
Masz jakieś dowody papiery dokumenty ? Jakaś strona czy tylko tak piszesz ? Skąd masz te informacje że już po firmie ? Podaj dowody?

norud 24.01.2023 16:33

~ksiondzrobak (146.70. * .2) piszesz
"skoro rafako popełniało błędy to ktoś za tym stał czy może była to AI "
gdzie można znaleźć dowody na błędy RAFAKO ?
nie wiem strona dokument itp

~ksiondzrobak (146.70. * .2) 24.01.2023 16:30

nie mam pojęcia kto, ktoś musiał podejmować decyzje zarząd,prezes, dyrektorzy.... nie chodzi mi o dowody chodzi mi o to, że ktoś dostaje dużą kasę to ma i dużą odpowiedzialność, skoro rafako popełniało błędy to ktoś za tym stał czy może była to AI

norud 24.01.2023 15:56

~ksiondzrobak (51.158. * .41) piszesz :
" ludzie decyzyjni więc skoro popełniają błędy powinni co najmniej stracić stanowiska"
kto popełnił błędy z tych ludzi decyzyjnych ?
masz na to jakieś dowody ?

~ksiondzrobak (51.158. * .41) 24.01.2023 15:51

Czy ktoś w tym rafako w ogóle za coś odpowiada???
Domyślam, się że niemałe pieniądze otrzymują ludzie decyzyjni więc skoro popełniają błędy powinni co najmniej stracić stanowiska, księgowa w przedszkolu za kilka tysięcy straci pracę a tu traci się miliony i nie ma winnych?

~Michlas (5.173. * .205) 24.01.2023 14:13
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~Michlas (5.173. * .205) 24.01.2023 14:13
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

norud 24.01.2023 14:05

~Ra_fako (92.39. * .85)
piszesz:
"Pobrane próbki potwierdziły węgiel by w normie"
masz na to jakieś papiery ?
czy tylko piszesz aby pisać ?

~Ra_fako (92.39. * .85) 24.01.2023 13:58
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

Tauron ma osiem elektrowni węglowych i nigdzie nie ma problemu z blokami tylko problem jest z tym od Rafako . Pobrane próbki potwierdziły węgiel by w normie . A więc ewidentnie wybudowany blok po 20 miesiącach opóźnienia jest wadliwy. Szkoda wystarczyło się ubezpieczyć od inwestycji i po problemie .Dyrekcja Rafako już powinna być zwolniona

norud 24.01.2023 13:47
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Ja zrozumiałem to tak w ogromnym uproszczeniu
RAFAKO wybudowało TOURANOWI piec
Tauron miał opalać ten piec węglem np z KWK Chwałowice
Tauron opalał innym węglem niż zapisano w kontrakcie
To teraz proste twierdzenie
Jak Tauron korzystał z opału tak jak zapisano w kontrakcie to wina Rafako
Jak Tauron korzystał z innego opału wina Taurona

~JK_SRC (195.66. * .10) 24.01.2023 13:36
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Lepiej żeby Sasin się niczego nie załatwiał, co się chyci to zepsuje

Arkadiusz123 24.01.2023 13:34
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Przecież to Tauron prowadzi ogromną kampanię w mediach społecznościowych.

norud 24.01.2023 12:28
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

Mogę stwierdzić że jak w sprawie RAFAKO
odezwał się i daje "dobre" rady Sasin
to już po firmie.
Szukajcie pracy.