Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Poseł Bolesław Piecha z PiS obwinia Donalda Tuska za kłopoty RAFAKO

- Dwanaście lat temu pan były premier Donald Tusk nawarzył piwa i dzisiaj każe je wypić tym, którzy aktualnie rządzą. Przypomnę, że 12-letnie piwo jest zwietrzałe i pewnie niestrawne - mówi Bolesław Piecha o wizycie Donalda Tuska w RAFAKO. Firma z Raciborza jest skonfliktowana z państwowym TAURONEM, co doprowadziło ją na skraj upadłości.

Poseł Bolesław Piecha z PiS obwinia Donalda Tuska za kłopoty RAFAKO
Poseł Bolesław Piecha z Rybnika, były premier Donald Tusk podczas wizyty w RAFAKO w Raciborzu. Fot. Dominik Gajda, arch. Nowiny.pl.

"Donald Tusk jak zwykle wszystko zepsuł"

Sprawa z RAFAKO "została zawalona" w czasie, gdy premierem był Donald Tusk - uważa Bolesław Piecha i wyjaśnia, że to właśnie wtedy doszło do przejęcia RAFAKO przez PBG i "fundusz inwestycyjny zarejestrowany na Cyprze", a sama transakcja "miała ratować polskie autostrady". Poseł PiS uważa, że to właśnie Donald Tusk nawarzył piwa, które teraz każde wypić rządowi Mateusza Morawieckiego. B. Piecha twierdzi, że operacją "ręcznie sterował Donald Tusk" i "jak zwykle wszystko zepsuł".

- Wydaje się, że RAFAKO ma szczęście, że nie doczekało się kolejnej kadencji Donalda Tuska, bo wtedy nie zajmowalibyśmy się tym problemem

- mówi Bolesław Piecha.

Bolesław Piecha podkreśla, spór RAFAKO i TAURONU jest sporem dwóch spółek akcyjnych. - Tutaj żadne pohukiwanie pana Donalda Tuska nie ma znaczenia, ponieważ te kwestie reguluje prawo - mówi poseł Prawa i Sprawiedliwości z Rybnika.

Jednocześnie Bolesław Piecha twierdzi: "My sobie z tą sprawą poradzimy i doprowadzimy do rozsądnego rozwiązania, bo tam są ludzie".

20 stycznia Donald Tusk był na zaproszenie związkowców w RAFAKO. Apelował do premiera Mateusza Morawieckiego o natychmiastowe podjęcie decyzji, która pozwoli uratować firmę specjalizującą się w budowie bloków energetycznych. Tego samego dnia poseł Bolesław Piecha, senator Wojciech Piecha oraz sekretarz 73. okręgu wyborczego PiS Karola Szymura zwołali konferencję prasową, w czasie której odnieśli się do sytuacji RAFAKO i działań Donalda Tuska. Na zdjęciu senator Wojciech Piecha, poseł Bolesław Piecha, rybnicki radny i sekretarz 73. okręgu wyborczego PiS Karol Szymura. Fot. Dominik Gajda.

"Biznes lubi spokój"

Senator Wojciech Piecha uważa, że RAFAKO jest związane z branżą węglową, która nie jest perspektywiczna, a sama spółka jest źle zarządzana, czego przejawem są kłopoty z realizacją inwestycji w Jaworznie, Radlinie, Wilnie, a także w Indonezji.

- Większościowym akcjonariuszem tej spółki jest spółka cypryjska, PFR ma tylko 7%. Jeszcze tam jest spółka PBG, która zarządza w imieniu tych spółek RAFAKO. Nie robi tego dobrze, mają kilka rozgrzebanych budów (...) Ta spółka potrzebuje dobrego zarządzania i nowych, jakościowych ludzi, którzy poprowadzą tę spółkę do przodu

- mówi senator Wojciech Piecha.

W tym miejscu dodajmy, że PBG S.A. nie zarządza już RAFAKO. Formalnie kontrolny pakiet 33% akcji RAFAKO należy do PBG (bezpośrednio i pośrednio poprzez cypryjską spółkę Multaros Trading Company), ale samo PBG upada. Tym co zostało z dawnego giganta branży budowlanej zarządza ustawiony przez sąd zarządca, którego głównym zadaniem jest dopilnowanie, by to co zostało z majątku PBG nie wyparowało, ale zostało sprzedane, a pieniądze z tej sprzedaży trafił do wierzycieli PBG. Ten wątek rozwijamy w dalszej części artykułu.

Senator Wojciech Piecha twierdzi, że upolitycznienie konfliktu RAFAKO z TAURONEM nie służy niczemu dobremu, bo "biznes lubi spokój".

RAFAKO, PBG, cypryjska spółka. O co chodzi?

Poseł Bolesław Piecha i senator Wojciech Piecha nawiązali do sprzedaży pakietu kontrolnego akcji RAFAKO na rzecz PBG S.A. przez ELEKTRIM w 2011 roku. Głównym akcjonariuszem PBG S.A. był Jerzy Wiśniewski, natomiast ELEKTRIM wchodził w skład imperium Zygmunta Solorza-Żaka.

W tamtym czasie PBG było jedną z czołowych firm budowlanych w Polsce. Transakcja sprzedaży pakietu kontrolnego akcji RAFAKO S.A. opiewała na kwotę 460 mln zł. Już pod koniec 2011 roku PBG popadło w kłopoty związane z realizacją kontraktów autostradowych i Stadionu Narodowego w Warszawie. Banki wycofały się z finansowania transakcji, dlatego PBG musiało kupić RAFAKO z środków własnych.

Już po przejęciu RAFAKO, PBG sprzedało na rzecz RAFAKO Energomontaż-Południe. Transakcja opiewała na kwotę 160 mln zł. Pieniądze, które wydało RAFAKO na zakup Energomontażu-Południe, posłużyły PBG do spłaty ostatniej raty płatności dla ELEKTRIMU za nabycie RAFAKO. Można więc powiedzieć, że RAFAKO częściowo samo zapłaciło za swoje przejęcie.

Mało tego, w połowie 2012 roku PBG S.A. złożyło do sądu wniosek o ogłoszenie upadłości z możliwością zawarcia układu z wierzycielami. Złożenie tego wniosku sprawiło, że zakup Energomontażu-Południe przez RAFAKO został unieważniony. Energomontaż wrócił więc do PBG, ale pieniądze wróciły już na konto RAFAKO. Tym samym RAFAKO dołączyło do grona wierzycieli PBG.

PBG zaczęło chylić się ku upadkowi. Jedynym wartościowym aktywem w portfelu PBG S.A. pozostało RAFAKO S.A. To właśnie w RAFAKO, PBG S.A. upatrywało możliwości porozumienia się z wierzycielami. Początkowo perspektywy były obiecujące. Co prawda RAFAKO nie udało się pozyskać kontraktu na budowę bloków energetycznych w Opolu, ale spółka z Raciborza wygrała przetarg na budowę bloku w Jaworznie. Z czasem udało się pozyskać kolejne zlecenia na budowę bloków parowych Indonezji, bloku kogeneracyjnego w Wilnie, elektrociepłowni w Radlinie.

Jednak koniunktura w branży była na tyle duża, że doszło do nadzwyczajnego wzrostu cen materiałów i usług budowalnych. Kontrakty, które miały przynieść RAFAKO zyski, okazały się nieopłacalne. Firma z Raciborza sama zaczęła wpadać w kłopoty. W tej sytuacji szanse PBG S.A. na realizację postanowień układu z wierzycielami zaczęły maleć.

Obecnie PBG S.A. nie jest zarządzane przez właścicieli firmy (założyciel PBG Jerzy Wiśniewski zmarł w 2019 roku, przez jakiś czas firmą zarządzała jeszcze jego żona Małgorzata), lecz przez Kancelarię Zimmerman i Wspólnicy. To zarządca ustanowiony przez sąd dla ochrony interesu wierzycieli PBG S.A. Pilnuje on, aby pieniądze ze sprzedaży majątku trafiły do wierzycieli PBG S.A. Jednym ze składników tego majątku jest pakiet 33% akcji RAFAKO (kontrolowanych bezpośrednio i pośrednio przez PBG S.A.). Ten jest wystawiony na sprzedaż, swego czasu zainteresowanie nabyciem akcji RAFAKO od PBG S.A. była zainteresowana również spółka należąca do grupy Michała Sołowowa, jednak konflikt z TAURONEM skutecznie przegnał wszystkich potencjalnych nabywców. Przetrwanie RAFAKO bez inwestora wydaje się mało prawdopodobne.

(żet)

* W tym miejscu trzeba jeszcze wyjaśnić wątek cypryjskiej spółki. Mowa o spółce Multaros Trading Company. Był to swego rodzaju wehikuł inwestycyjny, który miał obniżyć koszty podatkowe zakupu RAFAKO przez firmy z grupy należącej do Jerzego Wiśniewskiego. Właścicielem Multaros Trading Company było i jest PBG S.A.


Zobacz również:

Ludzie

Bolesław Piecha

Polityk Prawa i Sprawiedliwości, były europoseł i senator, aktualnie poseł.

Donald Tusk

Prezes Rady Ministrów

Karol Szymura

Radny Miasta Rybnika (klub PiS).

Wojciech Piecha

Były senator

40 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~boloP (188.172. * .69) 12.03.2023 15:15
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

czy można niegdysiejszego wykonawcę ogromnej ilości aborcji, alkoholika w stanie spoczynku, rozwodnika w nowym grzesznym rozdaniu , obarczyć winą za depopulację okolicy bliższej i dalszej oraz za wywindowanie kariery jednej krótkotrwałej posłanki do granicy zarabiania powyżej kompetencji?

mhl999 28.01.2023 16:07

jegła posłowie są przede wszystkim od tworzenia prawa a nie załatwiania czegoś dla regionu

jegła 27.01.2023 20:29

Jedni politycy nadają na innych. A co taki Piecha zrobił dla powiatu Wodzisławskiego? Czy ktoś wie?

~TuskBerlinMoskwa (83.4. * .237) 27.01.2023 19:33
oceniono 2 razy
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

mhl999 23.01.2023 23:49
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

"bo tam są ludzie" vs "Te 30% należy potem zlikwidować" - wszystko na temat pajacowania Piechy

~aniechusuwa (95.175. * .169) 23.01.2023 23:08
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~fijufiju (193.105. * .171) 23.01.2023 21:30
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~Ludpracujacymiastiwsi (46.204. * .4) 23.01.2023 21:21
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Tuskoidzi to partia bogatych i tacy na nich głosują. Biednymi gardzą .Oto garść prawdy.

~PeOwiec (94.254. * .173) 23.01.2023 20:59
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Z życia kolego

~Obłęd (146.70. * .2) 23.01.2023 20:44
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

"na badania czekało się 3 lata teraz 3 dni"
skąd się biorą takie mośki?

~PeOwiec (94.254. * .173) 23.01.2023 20:32
oceniono 1 raz
-1

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~PeOwiec (94.254. * .173) 23.01.2023 20:28
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Do tego debila nie napiszę ci ile ryxy z banda dali na dzieci odpowiem zero tylko kradli kasę z budżetu te która teraz pisiory rozdają a służba zdrowia za ryżego leżała całkiem na łopatkach tylko łapówka się liczyła a na badania czekało się 3 lata teraz 3 dni taka różnica napisałbym by ile jedna lewacka fundacja dała na dzieci z naszego regionu po zgłoszeniu odpowiem zero z komentarzem sami sobie nazbieranie to w latach rządów ryżego a jeżeli chodzi Owsiaka to nigdy nie dałem i nie dam mu bo nie będę utrzymywał jego i cała jego rodzinę z podróży po całym świecie a odnośnie jego zakupów mam swoje bardzo źle zdanie jestem w stanie mu to powiedzieć w twarz i nie jestem żadnym obiektywnym czy innhymtak jak ty który pisze pod różnymi nickami

~Ubawiony (79.124. * .139) 23.01.2023 20:14
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

PiS powinien postawić pomnik Tuskowi, cóż oni biedni bez niego by poczęli...

~Do_debila (92.39. * .85) 23.01.2023 19:33
oceniono 1 raz
1

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~debile_są_wsród_nas (5.184. * .207) 23.01.2023 18:48
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

"Objektywny" takiego kutasa tu w komentarzach jeszcze nie było
piszesz
"(5.184.*.207) Człowieku potrzeba być nienormalnym by wykorzystywać chorobę małego Mikołaja by krytykować PiS !!!!!"
ja tylko krytykuję pis
a że pis ma w dupie zdrowie małego Mikołaja to nie jest moja wina

~debile_są_wsród_nas (5.184. * .207) 23.01.2023 18:30
oceniono 4 razy
-2
Zgłoś

"Objektywny"
ILE DAŁ RZĄD ??? ILE DAŁ PIS ????
NA TELEWIZJĘ PUBLICZNĄ ?????
propaganda jest ważniejsza niż życie dzieci ????

~debile_są_wsród_nas (5.184. * .207) 23.01.2023 18:27
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

"Objektywny"
"(5.184.*.207) Człowieku potrzeba być nienormalnym by wykorzystywać chorobę małego Mikołaja by krytykować PiS !!!!!"
ILE DAŁ RZĄD !!!! ILE DAŁ PIS !!!ABY URATOWAĆ TO MAŁE DZIECKO ????????????

~debile_są_wsród_nas (5.184. * .207) 23.01.2023 18:23
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

obiektywny stary człowieku
już raz cię zapytałem
tu w komentarzach
"I na koniec który rząd Polakom więcej pomagał a który nie pomagał a nawet zabierał ?????
Uważasz że rozdawanie pieniędzy z budżetu tylko że ktoś ma dzieci i nie pracuje to pomoc ????
odpowiedziałeś ???

gen87 23.01.2023 18:20
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Wygląda na to, że Tusk (jak się można było spodziewać) spory sukces. O RAFAKO jest głośno
i pisiory muszą się tłumaczyć. A że przy okazji gadają głupoty - tym lepiej.
Pamietam Piechę - Don Kiszota walczącego z wiatrakami w Wojnowicach. Dzięki takim mieliśmy
prąd z ruskiego węgla, a nie wiatru. Czekam teraz na fachową wypowiedź pani senator z Syryni.

~debile_są_wsród_nas (5.184. * .207) 23.01.2023 18:18
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

obiektywny stary człowieku
to ~PeOwiec (94.254. * .173) napisał "widzisz ale coś daja na dzieci "
więc zapytałem ile dali na Mikołaja
a Mikołaj to dziecko
nadążasz ????

Objektywny 23.01.2023 18:11
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

(5.184.*.207) Człowieku potrzeba być nienormalnym by wykorzystywać chorobę małego Mikołaja by krytykować PiS !!!!! ! Mała podpowiedź , nie wiesz i nie znasz komu odpisujesz ,dlatego proponuję najpierw myśl a potem pisz ...... Początek twojego podpisu ci pasuje .

~Konieczpisem (146.70. * .2) 23.01.2023 18:08
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

pis na dzieci nic nie dał co więcej zabrał nasze pieniądze przeznaczone na onkologię na propagandę w TVP przy fucku radnej z pis,na dodatek pluje na Owsiaka
jednej drugim posłucha tvp i pisze "coś" dają ........ a co mają powiedzieć jak zajumali te pieniądze dla siebie.ochłoń trollu niż zaczniesz pisać jeszcze większe głupoty albo idź do lekarza to zobaczysz jak za pisu wygląda służka zdrowia

~Do_nizej (92.39. * .85) 23.01.2023 17:50
oceniono 1 raz
-1

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~debile_są_wsród_nas (5.184. * .207) 23.01.2023 17:44
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

~PeOwiec (94.254. * .173)
sam napisałeś "widzisz ale coś daja na dzieci "
ile dali pisowcy aby pomóc Mikołajowi ????????

~debile_są_wsród_nas (5.184. * .207) 23.01.2023 17:28
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

o trzy zera za dużo napisałem
bo zaraz będziesz się czepiał

~debile_są_wsród_nas (5.184. * .207) 23.01.2023 17:26
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

~PeOwiec (94.254. * .173)
piszesz
"widzisz ale coś daja na dzieci,dla emerytów,nawet dla młodych do 26lat"
twierdzisz że coś dają OK ja twierdzę że to kupowanie głosów
zauważ zwolenniku pisu że ludzie dobrej woli zbierają dla Mikołaja z Wodzisławia Śląskiego
na najdroższy lek 9 000 000 000
ile dał rząd ile dał pis ??????
nowiny.pl/wiadomosci/187447-maly-mikolaj-walczy-z-sma-potrzeba-ponad-9-mln-zlotych-na-najdrozszy-lek-swiata-nie-prosze-tylko-blagam-o-pomoc.html

~Mamatatalgbt (5.173. * .223) 23.01.2023 17:16
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

I nie zapomnij se plusika dać jak w przedszkolu objektywny

~Aleczegisiespodxiwac (5.173. * .223) 23.01.2023 17:14
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

To już nie możesz pod jednym nickiem pluć tylko piszesz jako „peowiec”
Dziecinne to strasznie
Nie zapomnij dziennika obejrzeć tvp

~PeOwiec (94.254. * .173) 23.01.2023 17:02
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Do tego de..a poniżej widzisz ale coś daja na dzieci,dla emerytów,nawet dla młodych do 26lat a poprzednicy nikomu nic nie dawali a wręcz okradali Polaków z emerytur i wypłat a co do wojny to była za ich kadencji ale oni nie kiwnęli palcem żeby komuś pomóc bo jak by można się sprzeciwić swojemu panu z rosji

~debile_są_wsród_nas (5.184. * .207) 23.01.2023 16:53
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

obiektywny stary deb.... ILU takich jest jak ty ?
"Który rząd borykał się z pandemią i wojną na Ukrainie ? "
Wina PO że w czasie ich rządów nie było pandemii lub wojny !!!!!!!
"I na koniec który rząd Polakom więcej pomagał a który nie pomagał a nawet zabierał ?????
Uważasz że rozdawanie pieniędzy z budżetu tylko że ktoś ma dzieci i nie pracuje to pomoc ????

~Alebzdury (5.173. * .223) 23.01.2023 16:39
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

Odpuść koleś bo piszesz jak ośmiolatek który się dziennika tvp nasłuchał!
Wierzysz w to co piszesz?

Objektywny 23.01.2023 16:28
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Mam wrażenie że komentarze piszą tu większością ośmiolatki bo pamiętają tylko ostatnie osiem lat ? Ale skoro potraficie już pisać, to potraficie też czytać i samodzielnie myśleć , to obwinianie że wszystkiemu winny jest PiS przeraża , a można przecież przeczytać jak było za poprzednich rządzących a jak jest teraz i porównać , kiedy było , czy jest normalniej ? Np. Czy za poprzednich rządzących można było krytykować bezkarnie rząd i manifestować swoje niezadowolenie na ulicach ? Jaka była waloryzacja rent i emerytur? Który rząd podwyższył wiek emerytalny a który obniżył ? Tak samo podatki ? Który prezydent doradzał młodym by wyjeżdżali za pracą za granicę ?Który rząd borykał się z pandemią i wojną na Ukrainie ? I na koniec który rząd Polakom więcej pomagał a który nie pomagał a nawet zabierał ?????
Ale pewnie tego się nie dowiem od ośmiolatków???....

~Do_nizej (5.173. * .223) 23.01.2023 13:21
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

Co ty zrobisz biedaku za rok jak po pisie zostanie tylko wielki smród ?

~Do_trolla_co_obraza (5.173. * .223) 23.01.2023 13:19
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

peowiec ty myślisz ze jeszcze ktoś czyta te twoje bzdury,naprawdę ????
Kto cie uczy tak pluć twoj prezes ???
Żałosny typ z ciebie bez ratunku kompletnie

~PeOwiec (155.133. * .231) 23.01.2023 13:18
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Do poniżej przecież to lewaki od ryżego stwierdzili że polska to kraj z papieru za ich kadencji teraz wyskakują trupy z szafy jak sprzedawali majątek polski firmom wydmuszka a kasy jak nie było tak nie bylo

~rymcymcym (193.200. * .16) 23.01.2023 13:18
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

~dendo (188.137. * .64) 56 minut temu - dawno nikt tak dobrego żartu nie opowiedział :)))))))) Zaiste, wspaniale to musiała być zarządzana firma, skoro jej aktywami i pasywami tyle rynkowych machinacji, opisanych w artykule, wykonano, w tak krótkim czasie.

~Piotripaweł (5.173. * .223) 23.01.2023 13:11
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

Czemu jak zapytasz pisiora o cokolwiek to nawet nie pomyśli tylko na oślep wali że to wina Niemców,Tuska,opozycji itd
7 lat rządzą ale wiecznie wina innych.
Niestety sami zbudowali państwo z g***na i kartonu które się zaczyna walić i będzie to tylko ich wina nikogo innego

~PeOwiec (155.133. * .231) 23.01.2023 12:24
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

A dlaczego ryży sprzedał Rafako cypryjczykom zachwile się okaże że wiele innych firm zostało sprzedane wydmuszkom a kasy jak nie było tak nie ma

~PeOwiec (155.133. * .231) 23.01.2023 12:22
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Cholera ale to jest zagmatwane czyli teraz ktoś sprzeda Rafako i zapłaci powstałe długi innych firm

~dendo (188.137. * .64) 23.01.2023 12:15
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

12 lat temu Rafako to był wzorowo zarządzany zakład przynoszący dochody państwu i zapewniający stabilizację pracownikom. Niestety w czasach PiS się zaczyna wszystko sypać.