Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Rafakowcy nie pozwolą, żeby ich firma zniknęła, "bo ktoś tak sobie wymyślił". Napisali ostry list do premiera, prezesa, ministra i posłów

- Rachunek jest prosty. Równie prosty będzie ten, który Wam Ślązacy z Ziemi Raciborskiej wystawią przy urnach - przestrzegają rządzących pracownicy RAFAKO.

Rafakowcy nie pozwolą, żeby ich firma zniknęła, "bo ktoś tak sobie wymyślił". Napisali ostry list do premiera, prezesa, ministra i posłów
Adresatami listu są m.in. premier Mateusz Morawiecki, prezes PiS Jarosław Kaczyński i minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Fot. arch. Nowiny.pl, MAP.

Pracownicy RAFAKO protestują przeciwko niszczeniu polskich firm

Związkowcy, pracownicy RAFAKO oraz ich rodziny piszą, że żądania TAURONU są "całkowicie nieuzasadnione". - RAFAKO wykonało dobrze swoją pracę w Jaworznie i oddało TAURONOWI w pełni sprawny blok, co potwierdzono odbiorami - czytamy w liście.

Pracownicy RAFAKO uważają, że działania TAURONA doprowadzają nowoczesny blok energetyczny do ruiny, a problemem jest przede wszystkim nieodpowiedni węgiel podawany na blok w Jaworznie.

- To tylko z pozoru nie nasza sprawa, kto zarządza Spółkami Skarbu Państwa. Tak długo bowiem, jak Państwo powierza kierowanie tych spółek ludziom, dla których celem jest niszczenie polskich firm z ogromną tradycją, tak długo my będziemy głośno przeciwko temu protestować - podkreślają pracownicy RAFAKO.

Jednocześnie zwracają uwagę, że prezes TAURONA deklaruje wolę porozumienia tylko w mediach, bo w praktyce przedstawiciele TAURONA nie pojawiają się na mediacjach.

Komu przeszkadza polska firma na rynku energetycznym?

- Nasi ludzie przeszli niemało w ostatnich latach. Zgodziliśmy się na zwolnienia grupowe. Zarabiamy mniej - bo inflacja pożera nasze zarobki. Mieliśmy szansę na lepszy los i nowego inwestora, który dałby spółce możliwość rozwoju, ale widać nie w smak komuś polska firma na rynku energetycznym

- czytamy w liście.

Dalej sygnatariusze listu wyliczają, że "w Ostrołęce pogrzebano 2 miliardy złotych", a w Jaworznie bez RAFAKO zostanie pogrzebane dwa razy tyle, bo nie będzie komu serwisować bloku.

Na koniec apelują do rządzących o przedsięwzięcie realnych działań i decyzji wobec tego, co robi zarządu TAURONA.

Cały list dostępny jest tutaj:

skan_list_z_rafako_1 [PDF] skan_list_z_rafako_2 [PDF]

RAFAKO vs TAURON

Przypomnijmy, 11 stycznia TAURON Wytwarzanie wystawił RAFAKO notę obciążeniową opiewającą na kwotę 1,312 mld zł. To łączna kwota kar i odszkodowań za rzekome wady konstrukcyjne oraz usterki bloku energetycznego o mocy 910 MW w Jaworznie. Pisaliśmy o tym tutaj: TAURON żąda od RAFAKO 1,312 mld złotych za blok 910 MW w Jaworznie. Co na to firma z Raciborza?

12 stycznia prezes RAFAKO Radosław Domagalski-Łabędzki powiedział, że wystawiona przez TAURON Wytwarzanie nota obciążeniowa to wyrok śmierci dla firmy z Raciborza. Zaznaczył, że do niedawna roszczenia TAURONA opiewały na 160 mln zł (szacunki RAFAKO opiewały na 15 mln zł) i nagle urosły do 1,312 mld zł. Zobacz również: Konferencja prezesa Domagalskiego-Łabędzkiego. “Tauron wydał wyrok śmierci na Rafako”.

13 stycznia RAFAKO skierowało do TAURONA Wytwarzanie oraz TAURONA Polska Energia wezwanie do zapłaty niecałego miliarda złotych, m.in. z tytułu utraty korzyści biznesowych, za które odpowiedzialny jest TAURON.

14 stycznia głos w tej sprawie zabrał premier Mateusz Morawiecki. Stwierdził, że do sytuacji w Jaworznie winne są zarządy obu firm (tj. TAURONA i RAFAKO). Premier uważa, że obie strony powinny dojść do porozumienia. Pisaliśmy o tym tutaj: Premier Mateusz Morawiecki zabrał głos w sprawie RAFAKO i TAURONA.

9 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
gen87 17.01.2023 11:50

Zakładam się, że jeszcze dziś okaże się, że to wina Putina, a przede wszystkim wina Tuska.
Do tego obiecają 18-stą emeryturę i talon na chrust. Wiwat Kaczyński, wiwat pisowscy patrioci.

~Piswon (5.173. * .49) 17.01.2023 07:08

Rylom podniosą o 25% a w Rafako 1000 ludzi straci prace -cały pis

~AnetaPOLOSZ (193.105. * .171) 17.01.2023 06:04

głos w sprawie Rafako zabrał Prezydent Polowy!!! jest nadzieja!!!

~Bo (89.151. * .206) 16.01.2023 23:45

Komuś bardzo zależy na zamknieciu Rafako... nastepnie KTOŚ przejmie fabrykę za grosz...

~przedsiebiorca (45.155. * .183) 16.01.2023 21:59

Ewidentnie błąd firmy Rafako wystarczyło się ubezpieczyć o takich spraw i po problemie , ale teraz już za późno i za błędy trzeba płacić ,każdy przedsiębiorca jest teraz ubezpieczony od wykonywanej pracy (zlecenia)

~jebacpis (77.130. * .167) 16.01.2023 21:49

Rafako to S.A. więc trudno wsadzić debila z PiS ( Pis tłumacząc z hiszpańskiego ) to szczochy, siku itp dlatego trzeba dobić, potem objąć TARCZĄ a na koniec DOJIĆ ile się da ......

Misiek116 16.01.2023 21:46

I bez tego będzie wynik przy urnach, jaki jest. Za dużo Bezprawie i Niesprawiedliwość popsuło. A Rafako jest jak Marylka odmrażana na Sylwestra. Dajcie mu wreszcie umrzeć, i tak u Kłoska wszyscy skończymy. Taka kolej egzystencji na tej wiosce.

~taktyka (193.200. * .16) 16.01.2023 15:41

Mnie raczej nurtuje kwestia, czy zlecenie w bloku Jaworzno, dla Tauronu wykonane zostało prawidłowo, oddane bez wad i usterek?

~jann (31.42. * .37) 16.01.2023 14:35

ostry list to wy możecie napisać do KC PZPR ; udziały za darmo dobrze się brało ?