Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Marek Kurpis komentuje wyniki matur 2021 w szkołach Powiatu Raciborskiego

Wicestarosta uważa, że bardzo ważna jest "odbudowa" liceum Kasprowicza po zeszłorocznej wpadce na egzaminie dojrzałości i martwią go wieści z Ekonomika, który jego zdaniem powinien był wypaść lepiej. - Oczywiście cieszy nas, że wyraźnie odbiegamy na plus od średniej wojewódzkiej i krajowej - podkreśla.

Marek Kurpis komentuje wyniki matur 2021 w szkołach Powiatu Raciborskiego
Zdaniem wicestarosty Marka Kurpisa odpowiedzialnego za powiatową oświatę, szczególnej analizy wymagają słabsze wyniki Ekonomika

Marek Kurpis zaznacza, że w wydawaniu ocen dla tego, jak wypadły na maturach poszczególne placówki Powiatu Raciborskiego, ważne jest oddzielenie liceów od techników. - W pierwszych matura liczy się nade wszystko, w drugich co najmniej, jeśli nie bardziej, stawia się na wynik egzaminu zawodowego.

Wcześniej "Mickiewicz" liderował

M. Kurpis przyznaje, że tegoroczne wyniki z I i II LO odbiegają od tych z lat ubiegłych, kiedy to "Mickiewicz" przodował w mieście z najwyższą średnią zdawalności. - Trzeba na to patrzeć w perspektywie kilkuletniej, nie tylko tegorocznej, uwzględniając przy tym, że każdy rocznik absolwentów jest niepowtarzalny - stwierdza. Zwraca uwagę na powtarzalny, zwykle rosnący wynik matur dla oddziału o profilu prawno-społecznym w szkole przy ul. Mickiewicza.

Ważny dla wicestarosty jest "awans" liceum z ul. Kasprowicza. Po wdrożeniu tam swego rodzaju programu naprawczego udało się poprawić słabszy, ubiegłoroczny wynik nawet o 12%. Zastępca starosty zauważa także, że przyszłość I LO rysuje się w jasnych barwach patrząc na prowadzony teraz nabór do klasy o profilu biznesowo - językowym. - Aspirują tam uczniowie z wysoką punktacją, czyli tacy, którzy z reguły idą do profilu mat-fiz. Sądzę, że ich matura za 4 lata będzie wizytówką dla I LO - uważa M. Kurpis.

- Ogólnie średnia zdawalność matur w powiecie jest w tym roku wyraźnie niższa - dostrzega wicestarosta.

Egzamin zawodowy na pierwszym miejscu

Co powinno zwracać szczególną uwagę organu prowadzącego w analizie wyników matur w powiatowych szkołach?

O Mechaniku wicestarosta Kurpis mówi, że są w nim oddziały, które świadczą o tym, że w Raciborzu działa "Politechnika nad Odrą". To działa w kwestii popularności szkoły wśród młodzieży. - Mechanik ma zawsze świetne nabory, ich listy zapełniają się najszybciej - podkreśla.

- W ocenie na temat techników pozostaje kwestia czy matura jest tam równie ważna co egzamin zawodowy? W sierpniu będziemy analizować te dane - zapowiada M. Kurpis.

Zastępca starosty Swobody dostrzega pewną prawidłowość w wynikach matur w Gastronomiku. CKZiU nr 1 (popularnie: Budowlanka) ma oddział o profilu technik budowlany, którego uczniowie od lat radzą sobie z maturą bardzo dobrze. Niestety w budynku obok - gastronomiku - zdecydowana większość podchodzących tam do egzaminu dojrzałości, "oblewa" go.

Jedyny, który zdał

- W tym roku szczególnie rozczarowuje wynik Ekonomika. Na jedenastu uczniów mamy w oddziale zaledwie jednego, który zdał. To znacznie poniżej oczekiwań. Z pewnością nie tylko dla nas jako organu prowadzącego. Będzie to z pewnością przedmiotem analiz dyrekcji i grona pedagogicznego - podkreśla M. Kurpis. Dodaje, że Ekonomik cieszy się w Raciborzu renomą trzeciego liceum, wybieranego często przez tych, którym nie powiodły się stararnia, aby zostać uczniem "Mickiewicza" czy "Kasprowicza". W takim kontekście spojrzenie na wynik matur zyskuje dodatkowy wymiar.

Wyniki matur w Raciborzu oraz ich odniesienie do naboru, do raciborskich szkół, przeprowadzonego przed czterema laty to stały przedmiot analiz w starostwie. Zwykle potwierdza się tu, że uczniowie z niską punktacją w egzaminie kończącym szkołę podstawową, aspirujący potem do najbardziej wymagających placówek - liceów i techników, na egzaminie maturalnym miewają kłopoty i zaniżają szkole średnią zdawalność. Dlatego wicestarosta Kurpis uważa, że ścieżka edukacyjna słabszych uczniów powinna biec przez szkoły branżowe, z których także można po pięciu latach nauki (przez szkołę branżową II stopnia) dotrzeć na egzamin maturalny, koncentrując się wcześniej na nauce i zdobyciu zawodu.

Dlatego wyniki egzaminu dojrzałości determinują późniejszą zgodę organu prowadzącego na tworzenie oddziałów w poszczególnych placówkach. Takie decyzje i w tym roku będą zapadały jeszcze w lipcu.

Wicestarosta przyznaje, że rocznik absolwentów zdających maturę w 2021 roku był narażony na szczególne przeszkody w swej edukacji, bo przeżył strajk nauczycielski oraz obostrzenia pandemiczne. W tym kontekście spojrzenie na wynik całościowy też wygląda inaczej.

Marek Kurpis jest dobrej myśli jeśli chodzi o sierpniowe poprawki, do których przystąpią maturzyści w raciborskich szkołach. Ci, którzy mają uprawnienie do "drugiej szansy" to całkiem sporo grono w Raciborzu. - Zwykle, spoglądając na praktykę lat ubiegłych, po tym etapie wyniki matur ulegają dość znacznej poprawie - zaznacza samorządowiec.

We wrześniu starostwo dokona kolejnego podsumowania z maturami, uwzględniającymi drugie podejście do egzaminu. W sierpniu przeanalizuje wyniki egzaminów zawodowych w technikach.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~bótla (104.200. * .82) 07.07.2021 14:06

a może tak jakiś komentarz do plagiatu popełnionego przez kolegę z uczelni?albo do niegdysiejszego wyboru Mariolki na szefową Zamku?