Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

W Rudach mówi się o potrzebie wybudowania przedszkola i żłobka. Jaki plan mają w sołectwie? [WIZUALIZACJE]

Grupa mieszkańców Rud (gm. Kuźnia Raciborska) dąży to wybudowania w sołectwie przedszkola i żłobka. Chcą, aby gmina podjęła się realizacji tego zadania w ciągu kilku lat. W ramach swoich działań wykonali m.in. koncepcję obiektu oraz zaplanowali, że mógłby powstać przy ulicy Brzozowej.

W Rudach mówi się o potrzebie wybudowania przedszkola i żłobka. Jaki plan mają w sołectwie? [WIZUALIZACJE]
Grupie inicjatywnej przewodniczy Tomasz Sokołowski, który jest zarazem członkiem rady sołeckiej w Rudach

Jakie podjęto działania?

To powracający temat. Nawiązuje do niego grupa inicjatywna, która zawiązała się w sołectwie w sprawie realizacji założenia. Jak przypomina Tomasz Sokołowski, przewodniczący grupy, a zarazem członek rady sołeckiej w Rudach, wcześniej przedszkole, które dotychczas mieści się przy ulicy Raciborskiej, było w stanie pomieścić wszystkich zainteresowanych. Z czasem jednak dzieci zaczęło przybywać, a kolejne już oddziały, które nie mieszczą się w placówce, utworzono w pobliskiej podstawówce. To był więc główny cel, dlaczego głośno zaczęto mówić o tym temacie. Zasugerowano również kwestię żłobka, którego brakuje. A w efekcie nowo wybudowany obiekt mógłby spełniać więcej niż jedną funkcję. Dalej grupa inicjatywna zainteresowała tą tematyką rady sołeckie kuźniańskich miejscowości, których dzieci uczęszczają do rudzkiej placówki: Jankowic i Rudy Kozielskiej. Gremia finalnie podjęły uchwały udzielające poparcia dla tego zadania, zaś rada sołecka z Rud podjęła uchwałę, w której zawnioskowano do burmistrza Pawła Machy o realizację zadania.

– Podejmując już ten temat, postanowiliśmy, że musimy coś ludziom pokazać, że ta inwestycja jest możliwa – tłumaczy Tomasz Sokołowski.

Powstały więc dwie propozycje: wersja murowana i modułowa (ta bardziej przypadła do gustu społeczników). Obie mieszczą osiem oddziałów przedszkolnych i cztery żłobkowe.

To wizualizacje przedszkola i żłobka. Po lewej strona wersja modułowa, po prawej murowana.

Tomasz Sokołowski w rozmowie z nami nawiązuje do tematu poszukiwania działki na to zadanie. Jak tłumaczy, grupie inicjatywnej zależało, aby ta była gminna, ale przede wszystkim znajdowała się na uboczu wioski. Z dala od wzmożonego ruchu generowanego przez drogę wojewódzką nr 919, co obecnie jest sporym utrapieniem, bo obecne przedszkole bezpośrednio sąsiaduje z tą trasą. Tak padło na ul. Brzozową.

Według szacunków społeczników inwestycja ma kosztować około 3 mln zł. Są jednak w pełni przekonani, że gminie uda zdobyć się środki zewnętrzne. – Trzeba się przede wszystkim do tego przygotować, a nasza gmina jest dobra w pozyskiwaniu środków zewnętrznych – argumentuje T. Sokołowski.

Wyjaśnia, że w kwestii realizacji tego zadania złożono petycję do burmistrza Kuźni Raciborskiej Pawła Machy, Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej oraz wojewody śląskiego Jarosława Wieczorka, pod którą podpisało się 670 osób. W niej zawnioskowano o: przyjęcie przez Radę Miasta Kuźnia Raciborska uchwały w sprawie budowy gminnego przedszkola wraz ze żłobkiem, na działce nr 229/9 położonej w Rudach przy ul. Brzozowej. A także o przyjęcie przez Radę Miasta Kuźnia Raciborska uchwały w sprawie wprowadzenia inwestycji pod tytułem „Budowa Gminnego Przedszkola wraz ze Żłobkiem w Rudach” do Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Kuźnia Raciborska. – Uważamy, że jeżeli radni podjęliby taką uchwałę, pan burmistrz dostałby zielone światło, aby móc podejmować dalsze kroki – tłumaczy nasz rozmówca. Jak dowiadujemy się, grupa oczekuje, aby to zadanie zostało zrealizowane w trakcie budżetu Unii Europejskiej 2021-2027. Gdzie między innymi ze środków przeznaczonych w ramach Krajowego Planu Odbudowy planuje się dofinansowanie tworzenia i funkcjonowania żłobków.

Kompleks gminnego przedszkola z oddziałami żłobkowymi – plany grupy inicjatywnej.

Jednocześnie Tomasz Sokołowski wskazuje, że zdaniem społeczników, obecnej placówki nie da się dostosować do potrzeb przez nich wskazywanych.

– Tego obiektu nie da się już przerobić, tam nie ma na to miejsca. Tutaj chodzi o bezpieczeństwo dzieci, to musi być nowa lokalizacja – nadmienia.

Wskazuje również, że gdy dojdzie do budowy nowego obiektu, grupa inicjatywna ma pomysł na ten, w którym obecnie mieści się placówka. Wszak to budynek, który kilka miesięcy temu przeszedł termomodernizację oraz remont wnętrz. Prace były dofinansowane z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego, a wartość zadania to nieco ponad 734 tys. zł. – W naszym sołectwie brakuje małego domu kultury, gdzie mogłyby funkcjonować takie organizacje jak: koło gospodyń wiejskich, Uniwersytet III Wieku czy świetlica wiejska. Dodatkowo jedna sala mogłaby być zagospodarowana na siłownie czy fitness a inna na spotkania sołtysa i rady sołeckiej – podsumowuje pan Tomasz.

Członkowie grupy inicjatywnej: Zofia Morgała, Agnieszka Gąsiorkiewicz-Glück, Tomasz Sokołowski i Sebastian Okulicki
Rudy chcą budowy przedszkola i żłobka 8 wiadomości, 7 komentarzy w dyskusji

Ludzie

Paweł Macha

Burmistrz Kuźni Raciborskiej.

3 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Kuźnia_górą (185.220. * .13) 12.05.2021 19:43

Niech Wrona zasuwa do Kuczery żeby wam wybudował przedszkole, żłobek, lodowisko, stodoły i inne bzdury !!!

JanNiezbędny 10.05.2021 07:46

W Niemczech w każdej wsi jest przeczkole i żłobek, ale niestety Śląsk jest teraz polski

~PawełPolak (37.248. * .41) 09.05.2021 19:36

Choć raczej jestem spectycznie nastawiony co do możliwości realizacji tego projektu, tak chciałbym podkreślić, że jest jak najbardziej uzasadniony.
Panu Tomku i reszcie działaczy gratuluję zapału, a jeśli się nie uda teraz, przy Panu Burmistrzu Macha (który ładnie wyjaśnił 'naszych' radnych z odłączeniem sie od gminy KR i gminnymi inwestycjami) to nie uda się w najbliższym kwartale. Walczmy wspólnie o środki i o nowe przedszkole. Alleluja i do przodu